Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Kto nie lubi chrupiącego pikantnego kiszone ogórki na zimę?! W końcu to świetna przekąska na każdą okazję! Ogórki kiszone są zawarte w wielu pysznych przepisach na różne dania: sałatki, shawarma, hot dogi, pizza, pierwsze dania (marynata, kapuśniak) ... A jeśli w domu jest słoik takich ogórków, to gospodyni o wiele łatwiej ugotować coś w pośpiechu ręcznie lub zrób coś bardziej złożonego, oryginalnego i interesującego dla gości.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Nie ma problemu z zakupem dzisiaj ogórki konserwowe w sklepie, gdzie prezentowane są w szerokim asortymencie. Niemniej jednak wielu uważa, że ​​żadne zakupione ogórki nie są w najmniejszym stopniu porównywalne z domowymi preparatami, ponieważ są przesycone konserwantami (w szczególności octem) i dodatkowymi przyprawami, które pokrywają się z naturalnym smakiem ogórków. Domowe marynaty smakują zupełnie inaczej! Nawiasem mówiąc, przygotowanie kiszonych ogórków na zimę jest znacznie łatwiejsze, niż się wydaje niedoświadczonym kucharzom. Postępując zgodnie ze szczegółowymi przepisami, z pewnością odniesiesz sukces. I to nie tylko marynowanie!

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Zanim zaczniesz robić kiszone ogórki, musisz wybrać do tego odpowiednie warzywa. Jak powinny wyglądać ogórki kiszone? Po pierwsze, gęste ogórki są sortowane w celu konserwacji. W żadnym wypadku na „Jak ogórki kiszone na zimę ” warzywa z miąższem "bawełnianym" i suchymi ubytkami w środku nie są brane. Dobry ogórek powinien być jędrny i chrupiący po przełamaniu. Ale zdarza się, że dobre ogórki mogą lekko uschnąć po leżeniu w upale lub na słońcu w ciągu dnia. W takim przypadku można je „przywrócić”: wlać do miski lub wiadra zimnej wody i przechowywać w nim przez 12-18 godzin. Jeśli planujesz marynować dużą ilość ogórków, wygodnie jest je namoczyć bezpośrednio w wannie - i możesz je natychmiast wykąpać.
Jak w zasadzie iw przypadku każdej konserwacji zimowej, ogórki należy dokładnie umyć przed marynowaniem, aby nie było na nich kurzu i brudu. Aby zoptymalizować proces mycia, należy wyjąć ogórki z pojemnika, wypłukać pod bieżącą wodą i zgodnie z zaleceniami technologii marynowania odciąć od nich niedopałki i włożyć do czystego naczynia. Ważną rolę odgrywa wielkość wybranych do zbioru ogórków. Do marynowania wybiera się małe ogórki o długości nie większej niż 10 cm, a do marynowania potrzebne są większe i mięsiste warzywa.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

„Klasyczny przepis na kiszenie ogórków na zimę”


Na szklanym słoju o pojemności trzech litrów do uszczelnienia przedmiotu obrabianego kiszone ogórki na zimę musisz przygotować:
- około 2 kg dojrzałych, ale małych ogórków,
- 1-2 ząbki czosnku,
- kawałek ostrej papryki,
- 3 łyżki piasek cukrowy,
- 5 pełnych łyżek Sól,
- 60 ml 9% octu,
- kolendra i goździki opcjonalnie,
- 5 ziaren czarnego pieprzu,
- ostry zestaw konserwujący (suche parasole koperkowe, liście chrzanu, liście porzeczki).
Na kiszone ogórki na zimę chrupiące nie wolno kroić niedopałków warzyw dobrej jakości. W przeciwnym razie - gdy końcówki są miękkie - wskazane jest ich odcięcie. Pojemnik do zamknięcia jest dokładnie myty i sterylizowany. Na dole natychmiast musisz wrzucić wybrane przyprawy: ostrą paprykę, czarny groszek, ząbki czosnku itp. Ważne jest, aby nie przesadzać z czosnkiem, w przeciwnym razie skoncentrowany aromat czosnku zniweluje wszystkie inne zapachy.
Ogórki pakuje się do słoików tak ciasno, jak to możliwe. W takim przypadku wyjdzie mniej puszek, a wysiłki związane z przygotowaniem ogórka zmniejszą się. Pomiędzy ogórkami układamy parasolki z suszonego kopru, liści chrzanu i porzeczek. Na jeden trzylitrowy pojemnik wystarczą 2 liście chrzanu, 1 parasol koperkowy i 3-4 liście porzeczki.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Wrzącą wodę wlewa się do słoików na ogórki, trzyma przez kilka minut, wlewa do pojemnika o odpowiedniej objętości (na przykład do emaliowanej patelni) i przygotowuje pachnącą marynatę.
Do zalewania marynaty piasek cukrowy i sól wrzuca się do wrzącej wody i całkowicie rozpuszcza. Ogień pod patelnią jest wyłączony, a do nadzienia wlewa się ocet stołowy, którego nie można ugotować. Ponadto w 1 łyżce dodaje się 9% octu. prosto do słoików na ogórki. Następnie gotującą się w marynacie wodę wlewa się do naczynia z ogórkami i trzeba chwilę poczekać, aż zaczną się z niego wydobywać bąbelki powietrza. W takim przypadku marynatę należy w razie potrzeby uzupełnić - w poziomie powinna pokrywać się z krawędzią szyjki słoika.
Następnie puszki są szybko zwijane gotowanym metalem lub zakręcane zakrętkami. Przepis na ogórki kiszone na zimę, odwraca się do góry nogami i zawija się kocem na trzy dni w celu dodatkowej sterylizacji.
Następnie puszki z obrabianym przedmiotem są przenoszone do przechowywania w spiżarni lub dość chłodnej piwnicy. W tym klasycznym przepisie na kiszenie ogórków nie ma mowy o pasteryzacji. W zasadzie można to całkowicie zaniedbać, ale tylko pod warunkiem, że warzywa zostaną wcześniej dokładnie umyte, a szklane pojemniki wysterylizowane z wysoką jakością. Jeśli są wątpliwości co do tych faktów, to przepis na kiszone ogórki na zimę w puszkach, przed zamknięciem należy umieścić w rondelku i pasteryzować we wrzącej wodzie przez 20 minut.


Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

„Szybki przepis na kiszenie młodych ogórków na zimę”


Pyszne ogórki kiszone na zimę można przygotować przyśpieszoną i uproszczoną metodą, na którą dla jednej puszki o pojemności jednego litra należy przygotować:
- 10-14 szt. młode dojrzałe ogórki (ich ilość uzależniona jest od gęstości upakowania pojemnika),
- 30 ml 9% octu stołowego,
- 2 łyżki stołowe nie sól jodowana,
- 1 łyżka piasek cukrowy,
- 12 ząbków czosnku,
- 3 czarne ziarna pieprzu,
- pół cebuli pokrojonej w krążki,
- mały kawałek ostrej papryki.
Młode ogórki są dokładnie myte pod chłodną wodą przed umieszczeniem w pojemniku. Banki uspokajają. Na dnie szklanego pojemnika umieszcza się „ściółkę” krążków cebuli, ziaren czarnego pieprzu i czosnku. Następnie ogórki ubija się w słoiki i wlewa wrzącą wodą. Po 5 minutach wodę należy spuścić do odpowiedniego naczynia i na nim ugotować marynata marynowana. W tym celu ziarna soli i piasku cukrowego rozpuszcza się w gorącej wodzie, doprowadza do wrzenia i usuwa z pieca. Do nadzienia wlewa się 9% octu stołowego, miesza i wlewa do słoików. Po wypuszczeniu powietrza z puszek zamykane są pokrywkami.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Marynowanie różnych ogórków


Wszyscy wiedzą o doskonałej kombinacji warzyw! I wiele osób go używa, zwłaszcza do przechowywania w zimie i marynowania. Tak więc ogórki łączy się z cebulą, papryką, pomidorami, marchewką. To „sąsiedztwo” pozytywnie wpływa na efektowny smak przetworów, a poza tym po odkorkowaniu jednego słoika można od razu zafundować sobie różne warzywa i efektownie ozdobić nimi stół. Do trzylitrowego pojemnika ogórki po bułgarsku będziesz musiał wziąć:
- około 1,5 kg korniszonów lub małych ogórków,
- 3-4 kremowe pomidory,
- 1 młoda soczysta marchewka,
- 1-2 słodkie papryki,
- 1 mała cebula,
- kawałek ostrej papryki,
- 2 ząbki czosnku,
- 5-7 czarnej papryki,
- 6 pełnych łyżek Sól,
- 4 łyżki piasek cukrowy,
- 100 ml 9% octu stołowego,
- zestaw przypraw do konserwacji (liście wiśni i chrzanu, suszony koperek itp.).

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Asortyment można również marynować w innej proporcji warzyw. Na przykład weź ogórki z pomidorami w równych częściach lub włóż więcej papryki do słoików. Lub możesz korkować ogórki bez ostrego zestawu konserwującego, używając tylko suszonych parasoli koperkowych i liści chrzanu. Marchewki dodawane są również według uznania gospodyni dla cierpkiego aromatu i estetycznego piękna. Małą cebulę należy pokroić w słoikach lub dodać w całości.
Wszystkie wybrane składniki do wytrawiania są wypłukiwane ze szczególną starannością. Ogórki są odcinane, a dojrzałe pomidory są cięte na krzyż w miejscu zamocowania szypułki. Słodką paprykę obieramy z nasion i kroimy na 6, 8 lub 10 podłużnych pasków. Warzywa w słoiku marynowanie na zimę są ułożone zgodnie z tą zasadą: od dołu do góry od najmniejszego do największego. Pomidory z ogórkami przeplatane paseczkami słodkiej papryki wraz z suszonym koprem i liśćmi chrzanu.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Pojemnik z ogórkami jest wypełniony wrzącą wodą, w której warzywa są przechowywane nie dłużej niż 10 minut. Następnie płyn spuszcza się do osobnej miski. Wlewa się tam piasek cukrowy, sól, a zalewanie marynaty gotuje się, wyjmuje z pieca i wlewa do niej 9% octu stołowego. Marynatę wlewa się do słoików na ogórki i po odczekaniu 5 minut na usunięcie powietrza obrabiany przedmiot jest zamykany i przechowywany przez 2-3 dni pod kocem do dodatkowej sterylizacji.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

„Ogórki na zimę w słodkiej marynacie”
Podczas marynowania ogórków na zimę gospodynie domowe przy gotowaniu marynaty kierują się indywidualnym gustem swojej rodziny. Dlatego polewają ogórki na kwaśne lub słodsze. Wszystkie dotychczasowe przepisy oferowały umiarkowanie słoną marynatę - ale kolejne wprowadzą Cię w technologię zbioru słodkich ogórków, która z pewnością ucieszy każdego.
Na kiszone słodkie ogórki zimą jedna puszka o pojemności 3 litrów będzie wymagała:
- około 1,3-1,5 kg młodych ogórków,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 suszone parasole koperkowe,
- 6 czarnych ziaren pieprzu,
- 2 łyżki stołowe gruba (solona) sól,
- 1 szklanka piasku cukrowego (na 1 litr wody),
- 1 liść chrzanu,
- 150 ml 5% octu stołowego.
Wybrane do zbioru ogórki są dobrze umyte, a niedopałki odcięte z obu końców. Szklane pojemniki kalcynuje się w piekarniku lub na parze. Następnie na dnie słoików umieszcza się ząbki czosnku pokrojone na kilka części, czarne ziarna pieprzu i liść chrzanu. Następnie ogórki układa się jak najściślej na pikantnej „ściółce”, układając je losowo.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Napełnianie marynaty odbywa się na podstawie stosunku składników na 1 litr wody podanego w recepturze - czyli odmierzamy wymaganą objętość wody, wkładamy do ognia do wrzenia i rozpuszczają się w niej sól i piasek cukrowy. Marynatę ponownie gotuje się, a po wyjęciu z pieca wlewa się do niej 5% octu stołowego. W kolejnym kroku, wlewając marynatę do słoików, napełniony pojemnik wysyłany jest do sterylizacji na pół godziny w szerokim pojemniku z wodą podgrzaną do 90C. Po wyjęciu półfabrykatu z pojemnika puszki są zamykane gotowanymi pokrywkami, uszczelniane i odwracane do góry nogami przykrywane kocem na jeden dzień.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Inny sposób jak kiszić ogórki na zimę słodki z aromatycznymi liśćmi wiśni i cierpką młodą marchewką, opracowany w celu nadania niepowtarzalnego smaku i zapachu warzyw w recepturze. Nawiasem mówiąc, ta metoda może być używana do łączenia (różnych) marynowanie warzyw.
Tak więc na puszkę o pojemności trzech litrów będziesz potrzebować:
- około 1,8-2,0 kg ogórków,
- 2 młode małe marchewki,
- 6 ząbków czosnku,
- 2 pełne łyżki stołowe Sól,
- 6 łyżek piasek cukrowy,
- 6 pełnych łyżek 6 lub 9% octu (w zależności od wybranego kwasu),
- 5 groszków czarnego pieprzu i goździków,
- 3 liście wiśni lub czarnej porzeczki,
- 3 suszone parasole koperkowe.
Wcześniej odcinano kolby ogórków, umyte ze specjalną gorliwością. Marchewki kroi się wzdłuż na 4 części. W przygotowanym pojemniku umieszcza się najpierw liście wiśni i suszone parasole koperkowe. Następnie ogórki są ciasno pakowane, wkładając między nie paski marchewki i układając je z talerzami czosnkowymi. Wodę do nalewania gotuje się, warzywa parzy się nią i pozostawia na kwadrans. Następnie ciecz jest osuszana, dodaje się do niej przyprawy, piasek cukrowy, sól, a roztwór należy ponownie zawrócić.

Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami

Przygotowanym roztworem wlewa się ogórki w słoikach i wlewa do nich ocet, a pojemnik zamyka się pokrywkami. Wirujące kiszone ogórki na zimę powinny ostygnąć do góry nogami i przykryć kocem na około jeden dzień, po czym należy je przenieść do piwnicy lub chłodni na przechowanie.
» » Ogórki kiszone na zimę. Popularne przepisy ze zdjęciami