Sałatki pomidorowe na zimę

Zbieranie wszelkiego rodzaju sałatek na zimę wśród gospodyń domowych jest nie mniej popularne niż konserwowanie pomidorów i ogórków. Rzeczywiście, na zimowym stole sałatki warzywne są nie mniej pożądane niż obfite z majonezem i są naszymi ulubionymi daniami. A ilość składników odżywczych i witamin, które dostarczają naszym organizmom sałatki, sprawia, że ​​są one praktycznie niezastąpionym źródłem doskonałego zdrowia. Przepisów na przekąski warzywne jest wiele. Ale w końcu jedne z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych są, sałatki pomidorowe na zimę. Jedynymi, z którymi mogą konkurować, są sałatki z ogórków i sałatki na zimę mieszany.

Sałatki pomidorowe na zimę

Sałatki pomidorowe na zimę są przygotowywane na różne sposoby. Są to „czyste” pomidory z niewielką ilością zanieczyszczeń. Przykładem takiej sałatki byłoby „Pomidory na zimę „Polizaj palce” ze zdjęciem. Lub pomidory są hojnie łączone z innymi warzywami. Na przykład pomidory doskonale komponują się z ogórkami, bakłażanem, papryką itp. A pomidory często są dodawane do innych sałatek warzywnych w postaci sosu pomidorowego lub sosu. Oto przepisy na najpopularniejsze sałatki pomidorowe, które nie tylko mają doskonały smak, są łatwą, pozbawioną wartości odżywczych przekąską, ale także są dość proste w przygotowaniu.

Przepis 1. Sałatka pomidorowa z cukinią

Do przygotowania sałatki potrzebne będą następujące składniki:

 1. 1,5 kg dojrzałych, gęstych pomidorów;
 2. 0,8-1 kg młodej cukinii;
 3. 0,5 kg cebuli;
 4. 0,2 kg czosnku;
 5. 75 ml oleju roślinnego;
 6. 40 g soli;
 7. 50 g cukru pudru.

Pomidory włączone sałatki pomidorowe na zimę są wybierane szczególnie starannie. Fakt, że nie powinny zawierać zgniłych i zepsutych miejsc, jest zrozumiały dla wszystkich. Ale stopień dojrzałości i różnorodność każdego przepisu są indywidualne. Jeśli chcesz, aby plasterki pomidora w sałatce pozostały nienaruszone, nie pełzały ani nie kwaśne, potrzebujesz odmian o gęstej, elastycznej miazdze. Do grubej, jednorodnej masy lepiej nadają się mięsiste, miękkie pomidory o cienkiej skórce.

Sałatki pomidorowe na zimę

Tak więc, na zimową przekąskę, posortowane pomidory i cukinia są myte i krojone na niezbyt małe kawałki. Cebule i czosnek są obrane i mielone. Olej roślinny wlewa się do rondla, doprowadza do wrzenia i umieszcza w nim kawałki cukinii. Podczas gotowania cukinii na oleju przez 10 minut należy dodać do nich sól i cukier granulowany.Następnie na patelnię wlewa się pokrojone pomidory, po 10 minutach dodaje się posiekany czosnek, po kolejnych 10 - cebulę. Gdy warzywa dokładnie się zagotują, należy je odstawić na dodatkowe 10-12 minut. Gorącą sałatkę natychmiast układa się w wysterylizowanych słoikach i hermetycznie zwija z blaszanymi pokrywkami.

Ta sama sałatkaCukinia z pomidorami»Można przygotować w inny sposób: pokroić warzywa, wszystko od razu wymieszać i gotować na oleju roślinnym nieco dłużej niż 20 minut po ugotowaniu, a następnie włożyć do słoików i zapieczętować.

Sałatki pomidorowe na zimę

Przepis 2. Sałatka z zielonych pomidorów

Do konserwacji używa się również niedojrzałych, zielonych pomidorów. I taki sałatki pomidorowe na zimę nie gorzej niż z dojrzałych owoców. Do sałatki z zielonych pomidorów będziesz potrzebować:

 1. 3 kg zielonych lub brązowych pomidorów;
 2. 1 kg marchwi;
 3. 0,5 kg papryki lub zwykłej słodkiej papryki;
 4. 1 kg cebuli;
 5. 500 ml oleju roślinnego;
 6. 750 ml przecieru pomidorowego lub gęstego soku;
 7. cukier;
 8. Sól;
 9. ocet stołowy.

Zielone lub brązowe (ale zawsze gęste) pomidory kroimy w cienkie plasterki. Obrane cebule kroi się na półpierścienie lub krążki. Paprykę kroi się w wąskie małe paski. Obrane i umyte marchewki tarte są grubymi paskami. Wszystkie warzywa układa się w dużym rondlu (lub innym pojemniku), miesza i sola do smaku. Następnie należy je pozostawić w spokoju na 3-4 godziny..

Przygotowuje się galaretowatą mieszankę sałat. Aby to zrobić, wymieszaj 500 ml oleju roślinnego, 100 ml octu stołowego 9% i przecieru pomidorowego (z przejrzałych pomidorów można zrobić gęsty sok pomidorowy). Mieszaninę wlewa się do osobnego rondla, podpala i doprowadza do wrzenia (tylko nie gotować!). Przygotowanym płynem polewamy sałatkę z zielonych pomidorów z warzywami, ponownie podpalamy i gotujemy przez około 15 minut, a następnie układamy w wysterylizowanych słoikach i zwijamy. Taki sałatki toczone bardzo przyda się zimą, kiedy skończą się świeże warzywa z ogrodu, a zakup szklarni jest dość drogi.

Sałatki pomidorowe na zimę

Przepis 3. Sałatka pomidorowa z warzywami

Pewnie, sałatki pomidorowe na zimę można przygotować tylko z pomidorami. Ale gospodynie zgodzą się, że obecność słodkiej papryki i ogórków nie zaszkodzi w wielu z nich. Rezultatem jest rodzaj lecho lub gulaszu. Ale nie chodzi o imię. Najważniejsze, żeby było smacznie! Ponownie w sałatki pomidorowe zamiast, powiedzmy, cukinii, możesz umieścić wybrany przez siebie pyłek kwiatowy lub dyni. Ale preferujmy ogórki. Tak więc składniki sałatki:

 1. 2 kg pomidorów;
 2. 0,5 kg ogórków;
 3. 1,5 kg słodkiej papryki;
 4. 0,5 kg marchwi;
 5. 0,5 kg cebuli;
 6. 1 liść laurowy;
 7. 1 łyżeczka piment;
 8. 1 szklanka oleju roślinnego;
 9. 1 szklanka cukru pudru;
 10. 2 łyżki stołowe Sól;
 11. ? szklanki octu 9%.

Warzywa na receptę są myte. Słodka papryka jest wolna od nasion i łodyg. Obrane marchewki tarte są długimi paskami. Pomidory, ogórki i obraną cebulę pokroić w wygodne kawałki wielkości kęsa (ale nie za duże) i ułożyć w dużym rondlu.

Do warzyw dodaje się cukier granulowany, olej roślinny, ocet stołowy 9%, lawruszkę, pieprz i sól. Całość delikatnie wymieszać i pozostawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej pod zamkniętą pokrywką. Po podpaleniu patelni i gotowaniu mieszanki warzywnej przez 10-15 minut.

Sałatki pomidorowe na zimę

Przygotowaną sałatkę układa się w przygotowanych słoikach i zwija. Przed schłodzeniem słoiki są odwracane i pakowane. Przechowywany twist jak wszystko sałatki pomidorowe na zimę, w chłodnym, ciemnym miejscu. Taka sałatka pomidorowa jest nie tylko smaczna sama w sobie - może służyć jako dressing do pikli i zup, do duszenia ziemniaków, mięsa czy świeżych warzyw. Włożyli to nawet w pilaw.

Sałatki pomidorowe na zimę

Sałatki pomidorowe na zimę mogą trwać długo: są tak liczne i różnorodne. Weź przynajmniej taki przepis jak „Plasterki pomidora z liśćmi laurowymi. Przepis ze zdjęciem”. Założymy się, że nie skosztowałeś nic smaczniejszego!


Zobacz podobne przepisy

» » Sałatki pomidorowe na zimę