Dżem porowy z białym winemKonfitura z cebuli to wyśmienity francuski sos o niejednolitej konsystencji. Francuscy szefowie kuchni są uzależnieni od cebuli, wymyślając niesamowite kombinacje cebuli. Konfitura porowa swoją obecnością ozdobi każde danie mięsne, doskonale prezentuje się w towarzystwie łagodnych serów. Kiedy nie masz czasu na zrobienie śniadania, możesz po prostu rozłożyć konfiturę cebulową na tostowanym kawałku chleba. Pory duszone są w białym winie deserowym, częściowo żeluje, ale najgęstsze krążki pozostają nienaruszone. Rodzynki są impregnowane winem i pozostają nienaruszone, sok z cytryny działa konserwująco i reguluje równowagę kwasowości i słodyczy. Wino decyduje o głównym smaku konfitury, zmieniając marki, można dostać różne wersje sosu.


Składniki
Składniki:
- pory - 5 sztuk-
- rodzynki - 50 gramów-
- cytryna - 1/2 sztuki-
- białe słodkie wino deserowe lub półsłodkie - 400 mililitrów-
- cukier - 150 gramów-
- masło - 50 gramów-
- sól - 1/2 łyżeczki.Kroić cebule
Pory myje się, usuwa zewnętrzną warstwę liści. Odcinane są twarde, niejadalne, ciemnozielone liście. Pozostała biało-jasnozielona część ogonka jest cięta w cienkie pierścienie. Jeśli złapie się grubą łodygę cebuli, można ją pokroić na półpierścienie..


Rozpuść masło i cukier
Masło podgrzewa się w rondelku z połową cukru przez 2-3 minuty. Jest niuans: dżem przygotowuje się na maśle, które jest przechowywane w lodówce nie dłużej niż miesiąc. Jeśli planujesz zbierać w sterylizowanych słoikach na zimę, to masło zastępujemy olejem słonecznikowym, a cukier doprowadzany jest do stanu karmelizacji.


Dodaj cebulę do masła
Cebulę włożyć na słodkie masło i dusić pod przykryciem przez 10 minut. Regularnie mieszaj, aby równomiernie ogrzać masę.


Dodaj cytrynę, cukier, rodzynki
Cebula staje się miękka, ale jeszcze nie zmienia koloru. Dodaje się sól, sok z cytryny i pozostały cukier. Wlej wino. Miłośnicy przypraw mogą wrzucić do dżemu pół łyżeczki mielonego czarnego pieprzu.


Konfitura do gotowania
Następnie konfiturę gotuje się bez pokrywki przez dwadzieścia minut. Oznaki gotowości: wino wyparowało, masa zgęstniała, kolor stał się jaśniejszy.


Rozłóż na banki
Gorący dżem przenosi się do słoika, po schłodzeniu wkłada do lodówki.

Zalecamy również spróbować dżem z rumianku.
Zobacz podobne przepisy

» » Dżem porowy z białym winem