Kompot porzeczkowy

Pikantny pachnący kompot porzeczkowy z pewnością stanie się przyjemnym dodatkiem do każdego świątecznego stołu, na przykład na Nowy Rok. W przygotowaniu kompot porzeczkowy na zimę jest absolutnie nieskomplikowany, dlatego każda gospodyni może sobie z tym poradzić.
Aby przygotować pachnący kompot z czarnej porzeczki, konieczne jest dokładne spłukanie jagody, usunięcie z niej brudu, łodyg, gałązek, usunięcie niedojrzałych owoców.

Kompot porzeczkowy

Następnie posortowane i umyte porzeczki wypełniają czysty trzylitrowy słoik około połowy. Słoik ostrożnie wlewa się wrzącą wodą, a jagodę można parzyć we wrzącej wodzie przez około 8-10 minut. Reszta wrzącej wody jest sterylizowana pokrywkami. 
Po tym, jak woda nabierze czerwonawego odcienia i trochę ostygnie, wlewa się ją ze słoika do przygotowanej patelni, ponownie zagotowuje, rozpuszczając w niej 0,5 kg cukru. Następnie owoce w słoiku ponownie wlewamy przygotowanym syropem na samą górę i szybko zwijamy pokrywką.
Pojemnik z gotowanym kompotem porzeczkowym odwraca się do góry nogami i pozostawia do ostygnięcia.
Kompot z czerwonych porzeczek przygotowywany jest według tej samej zasady - równie dobrze smakuje i nie mniej pachnie. Nawiasem mówiąc, wiele gospodyń domowych woli nawet używać mieszanki czerwonych i czarnych porzeczek do swoich zimowych przygotowań - kompot, z którego jest bardzo oryginalny i pachnący. Jeśli przygotowany kompot ma zbyt jasny i bogaty smak, można go rozcieńczyć wodą, uzyskując w ten sposób przyjemny i orzeźwiający napój porzeczkowy.


» » Kompot porzeczkowy