Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie. Najlepsze przepisy ze zdjęciami

Śliwka często cieszy się dużymi zbiorami, dlatego oprócz dżemu, dżemów i marmolady polecam przygotować kompot śliwkowy na zimę z nasionami. Chociaż jest niesamowicie łatwy w wykonaniu, ciężko jest wymyślić lepszy deser. W końcu syrop z niego nie może być porównywany pod względem smaku i nasycenia sokami ze sklepu, a gęste całe jagody to prawdziwy przysmak.

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: krok po kroku ze zdjęciem

Jak wspomniano, przepis na kompot śliwkowy na zimę z nasionami bardzo, bardzo proste. Wszystko, czego do tego potrzebujemy

 • śliwka mała do średniej wielkości
 • cukier granulowany
 • czysta woda

Oczywiście wcześniej przygotujemy puszki i wieczka. Lepiej jest wziąć lakierowane czapki, jeśli zamierzasz toczyć obrabiany przedmiot. Jeśli masz naczynia z zakręcaną szyjką, wybierz wysokiej jakości zakrętkę, ponieważ w odpływie jest wystarczająco dużo kwasu. Wszystko należy umyć sodą i wysuszyć, a puszki lepiej sterylizować dodatkowo w zwykły sposób. Oparz pokrywki wrzącą wodą. Zobacz, jak prawidłowo gotować kompot śliwkowy na zimę z nasionami krok po kroku ze zdjęciem. Jagody najlepiej spożywać w dniu zbiorów. Powinien być dojrzały, ale twardy. Zmiękczone, zniszczone usuniemy. Umyj dokładnie jagody, włóż je do durszlaka lub sita i pozwól im płynąć.

 Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie

W międzyczasie zagotuj odpowiednią ilość wody. Śliwki układamy w słoikach po zawieszki, do połowy wysokości czy do jednej trzeciej - wszystko zależy od tego, czy preparat potrzebujesz bardziej jako napój, czy bardziej interesują Cię same jagody.

Napełniony pojemnik napełnić wrzącą wodą prawie po szyję i przykryć pokrywkami. Zostawiamy wszystko na dziesięć do piętnastu minut. Następnie kolorową wodę ponownie wlewa się na patelnię.

Tutaj bardzo przydaje się perforowana osłona. Gorąco polecam, jeśli jeszcze go nie masz, weź go. Takie proste urządzenie, które występuje w dwóch wersjach - do curlingu i do zwykłych potraw, znacznie ułatwia proces gotowania..

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznieDo gotowanego syropu dodaj cukier granulowany. Ilość może być różna i zależy od słodyczy i kwasowości śliwki. Jeśli jagody są słodkie, wystarczy minimalna ilość cukru w ​​ilości dwóch czubatych łyżek stołowych na litr płynu. Jeśli twoja odmiana jest mdła lub zbyt kwaśna, możesz umieścić więcej.

Zbyt dużo cukru pudru jest również bezużyteczne. W końcu, jeśli syrop można rozcieńczyć wodą po spożyciu, nic nie można zrobić z samymi śliwkami. A nadmierna słodycz i kalorie nie są przydatne nawet dla dzieci..

Mimo to każdy smakuje inaczej, więc sam dostosuj ilość cukru, próbując. A słodyczom na pewno się spodoba śliwka w syropie. Należy pamiętać, że płyn ma nieco słodszy smak niż jagody..

Gotujemy syrop przez cztery do pięciu minut i wlewamy z powrotem do miski ze śliwkami, po czym szybko zamykamy słoiki. Nie ma potrzeby trzymania ich pod kołdrą ani odwracania do góry nogami. Jeśli wszystko zostało zrobione ostrożnie, taki blank jest idealnie przechowywany przez całą zimę w temperaturze pokojowej.

Należy tylko pamiętać, że ze względu na substancje zawarte w kościach lepiej jest go spożywać przez cały rok. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że takiego pustego miejsca nigdy nie ma. Zimą pozostawia wszystko. Wysoka zawartość pektyny i miękkiego włókna, kompot śliwkowy na zimę z nasionami bardzo pomocne. A metoda przygotowania bez sterylizacji pozwala zachować nie tylko kształt i konsystencję jagód, ale także zawarte w nich witaminy.

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: przepis

Oczywiście opisana powyżej metoda gotowania nie jest jedyna. Na świąteczny stół możesz przygotować kilka słoików pikantnej pikantnej uczty. Zrób z nami kompot śliwkowy na zimę z nasionami krok po kroku. Będziemy potrzebować

 • śliwki są małe lub średnie
 • cukier granulowany
 • woda
 • skórka pomarańczy
 • laski cynamonu
 • goździk

Jagodę przygotowujemy jak zwykle: sortujemy, myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia na durszlaku lub sicie. Śliwki umieścić do jednej trzeciej wysokości pojemnika do wcześniej wysterylizowanych puszek.

Naczynia napełnić po szyję wrzątkiem i odstawić na około piętnaście minut, przykryte poparzonymi pokrywkami. Następnie woda z puszek jest ponownie spuszczana na patelnię i podpalana. Dodać do niego cukier w ilości 50-80 g granulowanego cukru na litr syropu, a także kawałki świeżej skórki pomarańczowej, pokrojonej cienko bez białej warstwy, laski cynamonu i goździki. Na litr syropu wystarczą 3-4 goździki i ćwierć laski cynamonu.

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie

W razie potrzeby możesz dodać gwiazdkę anyżu i plasterek lub dwa korzenia imbiru. Przyprawy można przyjmować w postaci zmielonej, ale w każdym razie dobrze jest umieścić je w torebce złożonej z kilku warstw gazy lub gotowanej bawełnianej szmatki tak, aby można je było łatwo wyjąć z syropu. Ewentualnie syrop do słoików należy wlewać przez małe przypalone sitko. Nie warto zostawiać przypraw w słoiku - można z łatwością przesadzić ze smakiem.

Jeśli dodasz trochę więcej przypraw, to kompot śliwkowy zamieni się w gotową bazę do grzanego wina, wystarczy dodać do niego wino i podgrzać. Śliwki z takiego kompotu to prawdziwy rarytas.

I w końcu, kompot śliwkowy na zimę z nasionami gotowanie z dodatkiem jabłek. W takim przypadku najlepiej wziąć mirabelkę lub po prostu jasnożółtą lub zielonkawą śliwkę. Jabłka w takim kompocie zachowają swój kolor.

 • krem
 • małe jabłka
 • cukier

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie

Odpowiednie są oba duże owoce - pokroimy je w plastry, a także ranetki lub półpole. Można je pozostawić nienaruszone, wystarczy odciąć łodygę lub jeszcze lepiej wyciąć ją razem z niewielką częścią owocu i przykleić skórkę w kilku miejscach tak, aby cukier z syropu łatwiej wnikał.

Stosunek między liczbą śliwek i jabłek może być bardzo różny, w zależności od tego, ile ich masz. Jeśli jabłka są pobierane w całości, można je wstępnie blanszować we wrzącej wodzie przez trzy do czterech minut..

Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie

Reszta procesu gotowania jest całkowicie podobna do podanej powyżej. Śliwka sprawia, że ​​syrop jest kwaśny i aromatyczny, co jest dobre tylko dla jabłek. Zarówno jagody, jak i jabłka są bogate w pektyny, dlatego można z nich przygotować szeroką gamę półfabrykatów, a także popularne przepisy ze zdjęciami.


» » Kompot śliwkowy na zimę z nasionami: gotujemy pysznie. Najlepsze przepisy ze zdjęciami