Bakłażany: korzyści i szkody, przeciwwskazania dla zdrowia. Jakie są ich właściwości, opis, zawartość witamin i kalorii w bakłażanie.

Bakłażan

Bakłażany to rośliny zielne z rodzaju psiankowatych. To tropikalne warzywo jest wieloletnie w swojej ojczyźnie, aw klimacie umiarkowanym bakłażan jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Ojczyzną bakłażana są Indie Wschodnie, skąd to warzywo dotarło do Chin i krajów Azji Środkowej, a stamtąd, dzięki Arabom, rozprzestrzeniło się na kraje śródziemnomorskie i afrykańskie..

Składniki: bakłażan

To warzywo u zwykłych ludzi nazywa się niebieskim, ale ta nazwa nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Rzeczywiście, w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości bakłażan zmienia kolor. Owoce są mlecznobiałe, liliowe i ciemnofioletowe. Najwyższy smak mają niebiesko-czarne owoce, które wyróżniają się niewielką liczbą nasion i delikatnym miąższem..

BakłażanZdjęcie: Bakłażan

Bakłażany charakteryzują się niską kalorycznością i są bogate w witaminy z grupy B, karoten, witaminy PP i C, dlatego polecane są osobom monitorującym swoją wagę i przestrzegającymi diety. Ponadto warzywo to zawiera wiele minerałów, wśród których szczególnie dużo magnezu, potasu, wapnia, sodu, żelaza i fosforu, które mają korzystny wpływ na organizm. W szczególności potas pomaga normalizować metabolizm wody, poprawiać pracę mięśnia sercowego i usuwać nadmiar płynów z organizmu. Dlatego wielu dietetyków zaleca stosowanie bakłażana osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, ponieważ w wyniku spożywania tych warzyw obniża się poziom cholesterolu. Bakłażan polecany jest pacjentom z dną moczanową i miażdżycą. Spożywanie bakłażanów w pożywieniu normalizuje pracę wątroby i nerek, sprzyjając wydalaniu soli kwasu moczowego. Bakłażan powinien znaleźć się w diecie osób starszych, ponieważ warzywo to pomaga w walce z chorobami związanymi z wiekiem.

Bakłażan

Ze względu na swój wysoki smak bakłażany zdobyły jedno z honorowych miejsc wśród tradycyjnych potraw w wielu krajach. Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania bakłażanów. Mogą być smażone, gotowane, marynowane, pieczone, duszone i grillowane. Bakłażany mogą być używane jako samodzielne danie lub można z nich przygotować sałatki i wykorzystać je jako składniki do przyrządzania bardziej złożonych potraw..

Do przygotowania różnych potraw z bakłażana używa się tylko dojrzałych młodych owoców. Przejrzałych owoców nie wolno używać w żywności, ponieważ zawierają solaninę w dość wysokim stężeniu - substancję, która może zepsuć smak potrawy i zaszkodzić zdrowiu. Nie je się również surowych bakłażanów..

Bakłażan

Większość doświadczonych gospodyń domowych zajmuje się konserwowaniem bakłażana pod koniec lata. W tym czasie bakłażany dojrzewają i stają się dostępne. Potrawy z bakłażanów w puszkach mają doskonały smak i zachowują wszystkie swoje korzystne właściwości..

Bakłażan

Zbiór bakłażana na zimę nie wymaga dużego wysiłku. Nawet młoda niedoświadczona gospodyni z łatwością poradzi sobie z ich przygotowaniem. Większość przepisów wymaga moczenia bakłażana w roztworze soli, aby pozbyć się goryczy. Ostatnio wyhodowano odmiany, w których goryczka prawie nie występuje. Jednak namaczanie w roztworze soli jest konieczne, ponieważ bakłażany mają tendencję do wchłaniania dużej ilości oleju podczas smażenia. Bakłażany namoczone wcześniej w roztworze soli wchłaniają znacznie mniej oleju, co poprawia smak gotowego dania i zmniejsza jego kaloryczność. Aby przyspieszyć proces przygotowania bakłażanów do smażenia, można je lekko ugotować w osolonej wodzie..


Zobacz podobne przepisy

» » Bakłażany: korzyści i szkody, przeciwwskazania dla zdrowia. Jakie są ich właściwości, opis, zawartość witamin i kalorii w bakłażanie.