Historia tradycyjnej gruzińskiej receptury adżiki z pieprzu

Jak gotować adjikaPrawdziwe korzenie słynnej przyprawy do papryki - „Adjika” i jej receptura pochodzą z Abchazji. Samo słowo „adżika” pochodzi od abchaskiej „yyka” - soli, która jest jednym z głównych składników przypraw. Historia wie, że pasterze abchascy, udając się w góry wypasać owce, brali ze sobą sól i karmili nią zwierzęta, wywołując tym samym pragnienie. Spożywając duże ilości wody i paszy, owce przybrały na wadze, co przyspieszyło proces chowu.

Historia stworzenia

Sól w Abchazji była cenną przyprawą, dla pasterza była praktycznie niedostępna, ale niezwykle potrzebna. Tak więc, aby zwiększyć objętość, dodano do niego ostrą paprykę, aromatyczne przyprawy i czosnek. Z biegiem czasu ta mieszanina otrzymała przydomek „adjiktsattsa” - „Sól wcierana czymś”, lub w skrócie „adjika”.

Mieszkańcy Gruzji, słynący także z zamiłowania do ostrych przypraw w kuchni, w tym ostrej papryki, zapożyczyli podstawę przepisu słynnej „Adjiki” i wprowadzili własne poprawki. Uzależnienie narodowości gruzińskiej od orzechów włoskich i kolendry dodało smaku tej przyprawie.

Przepis na prawdziwą gruzińską adżikę nie zawiera pomidorów ani musu jabłkowego, sama mieszanka jest gęsta, nie papkowata, do czego przyzwyczajeni są kupowani z półek supermarketów. Biorąc pod uwagę, ile soli zużyto do produkcji adżiki, przyprawa gruzińska nabiera jakości nietrwałego produktu. Mieszankę pieprzu i przypraw umieszcza się w słoikach i umieszcza w chłodnym miejscu, na przykład w lodówce.Pachnąca przyprawa jest naprawdę smakowitą ozdobą każdego pierwszego lub drugiego dania. Mieszankę dodają gruzińscy smakosze podczas pieczenia lub smażenia, przecierając nim mięso i drób, używaj do marynaty. Na stole gruzińskim adjika będzie podawana jako sos do dowolnego produktu mięsnego lub rybnego, ponieważ jej smak sprzyja pobudzeniu do spożywania jeszcze większej ilości przysmaków o ostrym smaku z aromatycznych składników. Jednocześnie skład adżiki pomaga przyśpieszyć trawienie, co nie powoduje uczucia ciężkości w żołądku po uczcie i jest mało prawdopodobne, aby odkładał się w postaci tłuszczu w organizmie.

Przepis na przyprawę Abchazji z ostrej papryki został zapożyczony z więcej niż jednego kraju, w tym Rosji. Koneserzy mięsa na całym świecie wolą Adika od ogromnego wyboru sosów do swoich ulubionych dań mięsnych..

Przygotowywanie posiłków

Proces wyboru produktów na prawdziwą tradycyjną gruzińską adżikę nie jest uciążliwy, ale jeśli zwrócisz uwagę na przepis i kilka niuansów, to końcowy wynik przygotowanej aromatycznej mieszanki zachwyci zarówno oko, jak i żołądek:

 • Ostrą paprykę można stosować zarówno czerwoną, jak i zieloną, w przepisie gruzińskim nie ma szczególnych preferencji, od tego zależy kolor uzyskanej przyprawy, smak pozostanie niezmieniony, tylko percepcja wizualna.
 • Przed gotowaniem ostrą paprykę należy umyć i wysuszyć, jeśli pozostawisz je do wyschnięcia na kilka dni, wówczas adżika będzie ostrzejsza - prawdziwa gruzińska. Jeśli papryka jest lekko namoczona przez około 3 godziny, przyprawa będzie mniej ostra..
 • Przed dodaniem do ciasta orzechy są wstępnie smażone na patelni, to samo można zrobić w piekarniku, a następnie obrać. Tylko w gruzińskiej recepturze adżika używa się orzechów włoskich.
 • Świeżość będzie głównym czynnikiem przy wyborze zieleni. Powinno być więcej kolendry niż pietruszki. W skrajnych przypadkach możesz użyć suchych ziół, ale gruziński przepis sugeruje tylko świeże zioła..

Składniki:

 1. Z czego wykonana jest adjikaOstra papryka - 500 gr;
 2. Cilantro - 300 gr;
 3. Pietruszka - 100 gr;
 4. Czosnek - 100 gr;
 5. Orzech - 100 gr;
 6. Przyprawa "chmiel-suneli"- 50 gr;
 7. Posiekane nasiona kolendry - 25 gr;
 8. Sól - 3 łyżki;

Adjika w języku gruzińskim. Tradycyjna receptura

Dla wygodnej pracy z ostrą papryką, która w kontakcie ze skórą piecze się i może pozostawiać oparzenia, należy ją nosić rękawice gumowe lub lateksowe.

 • W przypadku prawdziwej adżiki gruzińskiej łodyga papryki jest odcinana, a nasiona oczyszczane (w niektórych przypadkach przepis nie wymaga takiej subtelności i nasiona pozostają w przyprawie), przecięte na pół, to dla wygody włóż pieprz do blendera lub maszynki do mięsa.
 • Czosnek jest obrany. Będzie trochę szybciej, jeśli wybierzesz większy czosnek
 • Najpierw, zgodnie z przepisem, czosnek, obrana na gorąco papryka i przygotowane orzechy włoskie przepuszczane są przez blender lub maszynkę do mięsa. W maszynce do mięsa lepiej pomijać składniki około 3 razy, w blenderze wszystko jest powalane do jednorodnej papkowatej masy.
 • Nasiona kolendry należy rozgnieść w moździerzu, a następnie dodać do powstałej masy pieprzu, orzechów i czosnku.
 • Pikantna adżika po gruzińskuNastępnie dodaje się liście wstępnie umytej i suszonej pietruszki i kolendry, jeśli używana jest maszynka do mielenia mięsa, wówczas zielenie można drobno posiekać i dodać do mieszanki, jeśli używany jest blender, wystarczy wrzucić go do miski i ponownie ubić. Tradycyjny przepis z Gruzji nadal stawia na ręcznie robione składniki.
 • Ostatnim etapem będzie dodanie soli i suchej mieszanki ziół - „khmeli-suneli". Konieczne jest wymieszanie lub ubijanie wszystkich dodanych składników, aż sól całkowicie się rozpuści, aby nie można było jej wizualnie zidentyfikować.

Gorąca adżika według gruzińskiej receptury jest gotowa. Przechowywanie przypraw używaj szklanych słoików, które należy najpierw wysterylizować, następnie w nich układa się powstałą mieszankę, słoiki przenosi się do chłodnego, ciemnego miejsca do dłuższego przechowywania, około 2 miesiące.

Nie zapominajmy, że adjika to bardzo ostra i słona przyprawa, dlatego należy ją stosować w potrawach z umiarem..


» » Historia tradycyjnej gruzińskiej receptury adżiki z pieprzu