Dżem gruszkowy na zimę. Przepis ze zdjęciami krok po kroku

Gruszki na zimę zamknąć wiele oszczędnych gospodyń domowych, zwłaszcza tych, które mają własny letni domek. Z gruszek można zrobić wiele ciekawych zwrotów akcji, ale najczęściej są to gotowane, dżemy i konfitury. Dżem i konfitura są do siebie bardzo podobne pod względem smaku, konsystencji i technologii gotowania i nie powinno to dziwić, ponieważ są uważane za bliskich krewnych.

Dżem Uzyskuje się go gęsto poprzez długotrwałe gotowanie gruszek w syropie, natomiast do dżemu zawsze dodaje się środki żelujące w celu zagęszczenia, co może skrócić czas obróbki cieplnej Jako takie zagęszczacze stosowano żelatynę, agar-agar lub pektynę o nazwie „Zhelfix”.

Dżem gruszkowy na zimę można przygotować według wielu receptur. Według niektórych przepisów konfitura gruszkowa otrzymywana jest z kawałkami gruszek w galarecie, według innych ma jednorodną galaretowatą konsystencję. To jest dokładnie przepis na konfiturę jajeczną, którą ci oferuję. Jakie to pyszne, jeśli rozłożysz konfiturę na świeżym kawałku batona i zjesz ją z aromatyczną kawą lub herbatą. Dodatkowo możesz użyć go jako nadzienia do ciast, strudla, ciast, bułek i naleśniki.

Same gruszki mają wyśmienity aromat, a aby był jeszcze bardziej wyrazisty, do konfitury dodaje się cynamon, goździki i skórkę pomarańczową. Osobiście nie przepadam za smakiem gruszek z subtelnymi pomarańczowymi nutami.. Jak zrobić dżem gruszkowy na zimę,Powiem ci teraz. 

Składniki:

  • 1 kg gruszki;
  • 1 kg cukru;
  • 1 opakowanie zhelix 1: 1.
  • Cała pomarańcza 

Dżem gruszkowy na zimę - przepis

konfitura gruszkowa na zimę

W tym przepisie podoba mi się łatwość obsługi. Wieczorem, gdy wszyscy już poszli spać, na minutę wbiegamy do kuchni. Moje gruszki i pokrój je w drobną kostkę.

Nie kładę kości, po prostu je wyrzucam. A sam owoc należy dokładnie sprawdzić - aby nie było robaków, zepsutych beczek itp. Umieść pokrojone gruszki w odpowiednim pojemniku (ja użyłam plastikowego pojemnika).

konfitura gruszkowa na zimę

Posyp gruszki cukrem. To wszystko, początek dżemu został wykonany. Idziemy do łóżka ze spokojem - do rana jesteśmy całkowicie wolni.konfitura gruszkowa na zimę

Ale rano patrzymy na nasze gruszki i rozumiemy, że wszystko idzie zgodnie z planem: jest dużo zaciągnięć owocowych, więc możemy kontynuować. Nie mam wyraźnych ram czasowych dla tego przepisu - 10 godzin, 12 godzin lub 15 godzin trzeba stać z gruszkami cukrowymi. Wstaliśmy, posprzątaliśmy, nakarmiliśmy rodzinnym śniadaniem, apot, gdy pojawiła się minuta, kontynuujemy pracę nad gruszkami.

konfitura gruszkowa na zimę

Zdejmij skórkę pomarańczową. Zrób to specjalną tarką do cytrusów lub najzwyklejszą tarką z małymi otworami. Uważaj, aby nie pocierać białych części, które znajdują się bezpośrednio pod skórką pomarańczy - mogą powodować niepotrzebną goryczkę.

konfitura gruszkowa na zimę

Gruszki i sok wlewamy do rondla z grubym dnem - aby konfitura w żadnym wypadku się nie przypaliła, ale podgrzała i równomiernie gotowała, trzeba użyć właśnie takiego naczynia. Wcześniej konfitury i dżemy gotowano na ogół w płaskich miedzianych puszkach, ale niestety jest to obecnie kosztowny deficyt. Dodaj skórkę pomarańczową do gruszek i dokładnie wymieszaj.

konfitura gruszkowa na zimę

Postaw patelnię na małym ogniu i zagotuj.

konfitura gruszkowa na zimę

Zasypiamy zhelfix i gotujemy mieszając, aż zgęstnieje (zajęło mi to około 10-15 minut).

konfitura gruszkowa na zimę

Cóż, przekonaj się sam. Może się zamknąć galaretka gruszkowa ze skórką pomarańczy w sterylizowanych słoikach - w tym przypadku można go długo przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Lub możesz po prostu włożyć go do czystego pojemnika, przykryć pokrywką i zostawić w lodówce, wiedząc, że zjesz go jak najszybciej..

Wskazówki: Nie sądzę, aby odmiana gruszki miała fundamentalne znaczenie dla tego przepisu. Przygotowałem go z różnych odmian, ale rezultat zawsze mnie cieszył. Być może chodzi o to, że po prostu naprawdę kocham gruszki we wszystkich ich przejawach: lubię w równym stopniu banalną „cytrynę” i reprezentatywną „rem” ... Ale jeśli masz jakieś specjalne preferencje, przekonam Cię przeciwnie: wybieraj tylko to, co lubisz, aby efekt końcowy Cię w żaden sposób nie zawiódł. 

Ten przepis ma jeszcze jedną dużą zaletę: gruszki przechowuje się do stycznia-lutego, więc taki dżem można zrobić nawet późną jesienią (jeśli wcześniej nie miałeś okazji tego zrobić). Zamiast pomarańczy można użyć cytryny - do niej konfitura gruszkowa również ma bardzo ciekawy smak. Możesz także gotować i dżem gruszkowy

konfitura gruszkowa na zimę

Dżem gruszkowy na zimę. Zdjęcie

konfitura gruszkowa na zimę

konfitura gruszkowa na zimę

konfitura gruszkowa na zimę

konfitura gruszkowa na zimę

konfitura gruszkowa na zimę

konfitura gruszkowa na zimę


Zobacz podobne przepisy

» » Dżem gruszkowy na zimę. Przepis ze zdjęciami krok po kroku