Dżem gruszkowy z żurawinąDżem gruszkowy z żurawiną na zimę można bezpiecznie przypisać przysmakom. Wygląd gotowego owocu i magiczny smak aromatycznego syropu pozwalają na takie nazwanie go.
Dodaj przezroczyste kawałki gruszek i żurawiny do koktajli alkoholowych; żurawina wygląda egzotycznie w pięknym kieliszku. Spróbuj ciasta namoczonego na bazie syropu gruszkowo-żurawinowego. Sam dżem gruszkowo-żurawinowy jest również bardzo smaczny..
Warunkiem sukcesu jest zrobienie dżemu z dojrzałych i słodkich gruszek oraz wybór największej żurawiny. W przepisie można użyć mrożonej żurawiny, ale w tym przypadku do syropu należy dodać mniej wody..
Gotowanie zajmie 60 minut. Z wymienionych składników otrzymasz 1 litr dżemu.
Składniki:
- gruszki - 1 kg,
- żurawina - 300 g,
- cukier - 700 g,
- anyż,
- cynamon.Zaczynamy od zrobienia syropu smakowego
Zaczynamy od zrobienia syropu smakowego. Mieszamy cukier i 200 g wody, dodajemy dwie laski cynamonu i dwie gwiazdki anyżu. Syrop powoli podgrzewać, aż cukier całkowicie się rozpuści.


Do syropu dodać żurawinę
Do syropu dodaj świeżą lub mrożoną żurawinę. Ponownie postaw garnek na kuchence. Gotuj przez 15 minut na wolnym ogniu, delikatnie mieszając drewnianą łopatką. Jeśli płyn intensywnie się zagotuje, istnieje możliwość, że żurawina zagotuje się i zamieni się w kleik.


obierz gruszki
Bardzo dojrzałe gruszki są starannie obrane. Do tego przepisu nadają się tylko miękkie i dojrzałe owoce. Pokrój je na plasterki o tej samej grubości (około 0,5 centymetra).


Dodaj gruszki
Dodaj gruszki do żurawiny w syropie, rozpal mały ogień. Gotuj przez 20 minut, potrząsając patelnią i zgarniając pianę.


ugotuj dżem do miękkości
Gotowość dżemu określają trzy kryteria. Po pierwsze, gruszki powinny stać się prawie przezroczyste, jest to najważniejsze kryterium gotowości dżemu. Po drugie, syrop powinien być gęsty, a kropla go naniesiona na płaską powierzchnię nie rozleje się. Po trzecie, żurawina musi pozostać nienaruszona i przezroczysta. Ważne jest, aby nie rozgotować tego dżemu, ponieważ zniknie jasny kolor, a żurawina wyschnie.


dżem gruszkowy z żurawiną na zimę umieść w sterylnych słoikach
Gotowy dżem gruszkowy z żurawiną wkładamy do sterylnych słoików na zimę, dodając do każdego słoika gwiazdkę anyżu i laskę cynamonu.


Gruszki z żurawiną na zimęDżem gruszkowy z żurawiną
Zalecamy również gotowanie mieszany dżem z gruszek, jabłek i cytryny.
» » Dżem gruszkowy z żurawiną