Dżem gruszkowyDawno nie gotowałam pysznego dżemu na zimę. A właśnie w okresie żniw po prostu nie można nie przygotować tak słodkiego preparatu. A zwłaszcza w okresie zbiorów gruszek. Nie będzie trudno ugotować dżem gruszkowy w plastrach, który będzie przezroczysty, aromatyczny i smaczny, choć zajmie to trochę czasu. Poznaj przepis na dżem gruszkowy i zacznij.Składniki na dżem gruszkowy
Składniki:
- gruszki - 4 kg,
- cukier - 4800 kg,
- kwas cytrynowy.Opłucz gruszki
Sortujemy gruszki, wybieramy gęste i niedojrzałe owoce. Gruszki myjemy w zimnej bieżącej wodzie. Umieściliśmy go w sicie lub jeśli nie masz sitka, możesz użyć do tego durszlaka. Poczekajmy, aż cała woda zostanie spuszczona.


obierz i posiekaj gruszki
Następnie obieramy umyte gruszki. Przecinamy je na dwie części. Ostrożnie odetnij rdzeń i usuń wszystkie nasiona. Kroimy je na małe plasterki, jak widać na zdjęciu. Zanurz posiekane gruszki w lekko kwaśnym roztworze kwasu cytrynowego. Na 1 litr wody potrzebujemy 1 gram kwasu cytrynowego.


blanszować plastry gruszki we wrzącej wodzie
Następnie blanszuj plastry gruszki we wrzącej wodzie, ale nie dłużej niż 15 minut.


wlać gruszki syropem
Przygotowane gruszki włóż do rondla z grubym dnem i napełnij je gorącym syropem cukrowym. Do przygotowania tego syropu potrzebujemy 600 gramów cukru pudru i 600 gramów wody. Na 1 kg przygotowanych gruszek potrzebny jest 1 litr syropu. Następnie pokrojone w plasterki gruszki przechowuje się w syropie przez około 6 godzin. Potem je wyjmujemy. Do syropu dodaj resztę cukru pudru. Wszystko dobrze miksujemy, gotujemy syrop przez około 10 - 15 minut i ponownie wkładamy do niego gruszki. Ponownie trzymamy je w syropie przez około 6 godzin. Następnie w końcu gotujemy dżem gruszkowy do miękkości. Sprawdzamy gotowość dżemu. Pakujemy go w formie gotującej do suchych, czystych słoików, które przygotujemy wcześniej. Uszczelniamy je hermetycznie, odwracamy szyją do góry nogami. Przykryj grubym kocem i powoli ostudź.


włóż gruszki do słoików i pieczęć
Po ostygnięciu dżemu gruszkowego wyślemy go na przykład do przechowywania w spiżarni. Przezroczyste ćwiartki gruszki można stosować do deserów i wypieków. Życzę smacznego zimą!Dżem gruszkowy z plastrami przezroczystymi
Polecamy również gotowanie gruszki w syropie śliwkowym na zimę.
» » Dżem gruszkowy