Dżem gruszkowy

Wśród twoich domowych przetworów musi być coś niezwykle smacznego i zdrowego dżem gruszkowy. Ten słodki preparat ma niesamowity aromat i gęstą konsystencję, dzięki czemu bez problemu można go stosować nie tylko jako samodzielny słodki przysmak, ale także jako dżem ze śliwek lub jabłka, zawarte w daniach deserowych, w postaci nadzienia do naleśników, bułek, bajgli, ciast i wszelkich innych ciast kulinarnych.

Gruszki dojrzewają w drugiej połowie lata i zachwycają swoim wyśmienitym smakiem, soczystością i aromatem przez 1-1,5 miesiąca, po czym znikają bez śladu aż do przyszłego roku, pozostawiając w naszej pamięci miłe wspomnienia z lata i słoiki pysznych gruszkowych przetworów domowej roboty w naszym spiżarnia.

Przepis na dżem gruszkowy która zaproponowana poniżej z pewnością stanie się kluczem do dobrego samopoczucia w mroźne zimowe dni, dlatego koniecznie zadbaj o tak ważną pracę domową.

Dżem przygotowywany jest z:cukier - 600 g

gruszki - 1 kg

woda - 500 ml

W przypadku dżemu należy wybrać dojrzałe lub przejrzałe gruszki, umyć je pod bieżącą zimną wodą i odcedzić. Następnie gruszki należy obrać, usunąć wszystkie uszkodzone i zgniłe miejsca, usunąć rdzeń i pestki oraz pokroić w plasterki o długości 1,5-2 cm.

Wlej wodę na dno przygotowanego naczynia emaliowanego do gotowania na dżemie i ułóż w nim pokrojone w plasterki gruszki, przykryj i postaw na średnim ogniu do wstępnego wrzenia, aż owoce całkowicie zmiękną.

Następnie powstałe zmiękczone gruszki, jak podczas gotowania dżem jabłkowy, przecieraj przez sito, zawsze gorące.

Następnie ułóż powstałą jednorodną masę gruszkową w misce do robienia dżemu, wyślij ją do ognia i bez zamykania pokrywy gotuj, aż objętość tłuczonych ziemniaków zmniejszy się o połowę w stosunku do pierwotnej objętości. Przez cały czas gotowania, aby uniknąć przypalenia, dżem należy stale mieszać, dodając małymi porcjami cukier. Gotowy dżem gruszkowy, przygotowanie, które łącznie zajęło około 3-3,5 godziny, należy pakować na gorąco , wstępnie przygotowane, czyste, suche, podgrzane słoiki i hermetycznie zamknięte. Odwróć słoiki do góry dnem i odstaw do ostygnięcia.

 Po schłodzeniu do 40-50 stopni słoiki należy odwrócić do góry dnem i pozostawić do naturalnego wystygnięcia. Lepiej przechowywać taki dżem w chłodnym, ciemnym miejscu..


» » Dżem gruszkowy