Funkcje sterylizacji puszek w domu

Wybór i przygotowanie pojemnikówJest jeden ważny aspekt konserwacji domu, być może najważniejszy i obowiązkowy - sterylizacja puszek, czyli ogrzewanie w celu zniszczenia mikroorganizmów. I poświęca się mu tyle uwagi, ponieważ bez niego cała praca zostanie zniweczona, a produkty zostaną zepsute.

Wybór i przygotowanie pojemników

Przygotuj się dokładnie do procesu sterylizacji. Wcześniej należy przestrzegać kilku zasad obróbka puszek na gorąco:

  • Jak prawidłowo przygotować słoiki do sterylizacjiWybrane są tylko całe dania. Na szkle nie powinno być pęknięć, odprysków, połamanych krawędzi.
  • Pojemnik myje się dowolnym roztworem mydła lub z dodatkiem sody, a następnie dokładnie spłukuje pod bieżącą wodą.
  • W przypadku korzystania z metalowych osłon nie mogą one mieć wgnieceń i rdzy.
  • Pojemnik stopniowo się nagrzewa. Nie możesz nagle wstawić zimnego słoika do wrzącej wody.

Generalnie, sterylizując puszki w domu, należy ściśle przestrzegać środków bezpieczeństwa, aby uniknąć oparzeń i skaleczeń..

Istnieje wiele sposobów sterylizacji naczyń w puszkach i każda gospodyni wybiera własny, w zależności od warunków, doświadczenia i gustu..

Leczenie parą

Sterylizacja wrzącą wodąJedna z najpopularniejszych i najpopularniejszych metod.

Na ogniu stawia się garnek z wodą. Na wierzchu kładzie się kratkę, sito lub specjalne koło, które można kupić w sklepie. Słoik umieszcza się szyjką w dół. Gdy woda na patelni nagrzeje się i zacznie wrzeć, pojawi się para przeniknąć do naczyń i podgrzej szklankę. Zabieg trwa od 10 do 20 minut, w zależności od wielkości pojemnika.

Podobną dezynfekcję przeprowadza się umieszczając słoik na dziobku czajnika lub otwierając pokrywkę i umieszczając słoik na wierzchu. A także umieszczając naczynia w podwójnym kotle.

Sterylizacja wrzącą wodą

Całkiem powszechna technika leczenia bakterii.Słoiki umieszcza się w dużym zbiorniku lub garnku z wodą, aby również napełniały się płynem. Podgrzej nad ogniem i gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut. Ważne jest, aby wstawić pojemnik natychmiast, w zimnej wodzie, a nie po ugotowaniu. W przeciwnym razie szkło po prostu pęknie.

W piekarniku lub kuchence mikrofalowej

Sucha metoda sterylizacji, zasłużenie popularna wśród gospodyń domowych. Dzięki temu można go łatwo przetwarzać w tym samym czasie duża liczba puszek. Wilgotny pojemnik kładzie się na rusztach do góry dnem, po czym włącza się piekarnik i nagrzewa się do 100 stopni. Ta temperatura jest wystarczająca, w przeciwnym razie szkło może pęknąć z powodu przegrzania. Procedura trwa 15 minut. Pamiętaj, aby wstawić słoiki do zimnego piekarnika i wyjmować tylko wysuszone naczynia bez kapania..

W kuchence mikrofalowej metoda jest dobra, jeśli musisz zdezynfekować tylko 1-2 puszki lub musisz wykonać procedurę, wkładając po kolei szklane pojemniki. Aby to zrobić, wlej wodę około 1-2 palców do wysterylizowanych pojemników i włóż je do kuchenki mikrofalowej na 3 minuty z mocą 700-800 watów. Jednoczesne leczenie parą i mikrofalami. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że tą metodą nie można sterylizować żelaznych pokrywek..

Różnorodność dostępnych urządzeń kuchennych sprawia, że ​​coraz więcej metod obróbki na gorąco pojemników do konserw. Można sterylizować:

  • w urządzeniu Airfryer;
  • w zmywarce;
  • w powolnej kuchence.

Znane są metody leczenia octem lub alkoholem. Każda metoda ma swoje wady i zalety. Preferencje są tutaj ściśle indywidualne. Tryb sterylizacji zależy od rodzaju i wielkości pojemnika.

Razem ze spacjami

Najlepszym przykładem prawidłowego wysterylizowania słoików jest ich natychmiastowa dezynfekcja wraz z przygotowanym produktem. Tak właśnie konserwują w przemyśle spożywczym w przedsiębiorstwach używających autoklawów..

W domu robi się to na dwa sposoby - w piekarniku lub do gotowania.

Napełnione puszki przykrywa się żelaznymi wieczkami, ale nie zwija się ich i umieszcza w garnku z wodą tak, aby woda nie docierała do pokrywek na 1,5-2 cm. Następnie puszki są podgrzewane do wrzenia i utrzymywane przez określoną liczbę minut na małym ogniu. Następnie ostrożnie wyjmij bez otwierania pokrywek. Położyli puste miejsca na stole i zwijają.

W piekarniku wszystko odbywa się w ten sam sposób..

Czas sterylizacji jest utrzymywany zgodnie z recepturą..

Przetwarzanie pokrywek cynowych

Wszystkie okładki muszą mieć proste krawędzie i ściśle przylegającą gumkę. Są natychmiast sterylizowane przed walcowaniem. Dzieje się to po prostu. Pokrywki umieszcza się w garnku z wodą i gotuje przez 5-10 minut. Nie zaleca się tego dłużej, ponieważ w wyniku długotrwałego wystawienia na działanie wysokich temperatur gumki mogą stać się bezużyteczne..

Kiedy konserwowanie i sterylizacja ważne jest przestrzeganie wszystkich warunków sanitarnych. Woda do mycia sprzętu i gotowania musi być czysta, przezroczysta i wolna od obcych zapachów.

Czystość puszek jest kluczem do długoterminowej ochrony półfabrykatów. W życiu codziennym można stosować dowolne metody sterylizacji termicznej. Każda metoda jest skuteczna i zabija wszystkie znane mikroorganizmy.


Zobacz podobne przepisy

» » Funkcje sterylizacji puszek w domu