Sterylizacja puszek półfabrykatami, pasteryzacja w piekarniku

Jak prawidłowo przygotować bankiNajpierw zastanówmy się, co oznacza pasteryzacja. Pasteryzacja lub sterylizacja to przetwarzanie żywności w wysokiej temperaturze. Jest stosowany podczas konserwacji w celu zabicia szkodliwej mikroflory i zwiększenia trwałości produktu..

Sterylizacja to przetwarzanie produktów w puszkach w temperaturach powyżej 100 stopni. W tym celu stosuje się specjalny sprzęt - autoklaw. Autoklaw wytwarza wysokie ciśnienie, które z kolei zwiększa temperaturę wrzenia.

W domu oczywiście nie będziemy mogli w ten sposób sterylizować. Dlatego, aby zwiększyć temperaturę wrzenia sól jest dodawana do słoików z półfabrykatami, a do dżemu i kompotów dodaje się cukier. Sól i cukier działają również jako konserwanty. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią dawkę..

Sterylizujemy słoiki i wieczka

Czy metoda sterylizacjiNiektóre rodzaje sałatek i przekąsek, na przykład kawior lecho lub warzywny, a także grzyby, soki i kompoty, będą wymagały wstępnej sterylizacji. Ale marynowane warzywa można od razu włożyć do słoików. Najpierw odpowiednio wysterylizowany.

Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem sterylizacji puszek i ich pokrywek jest gotowanie. Połóżmy to na piecu wyczyścić pojemnik wodą. Słoiki należy najpierw podgrzać, aby nie pękły we wrzącej wodzie. Aby to zrobić, każdy słoik należy ostrożnie oblać wrzącą wodą..

Po ogrzaniu szklanki włóż ją do garnka z wrzącą wodą. Dobrze, jeśli patelnia jest szeroka, aby słoik leżał na boku i okresowo go obracamy, aby uzyskać pełną sterylizację wewnątrz i na zewnątrz. Ta operacja trwa około 3 minut. W tej samej wodzie sterylizujemy również pokrywki. Sprawdź je wcześniej pod kątem uszkodzeń.

Ostrożnie wyjmujemy puszki z wody, uważnie upewniając się, że w środku nie pozostała woda. Gorące słoiki powinny szybko wyschnąć. Umieszczamy je w czystym miejscu i przykrywamy wstępnie wysterylizowanymi pokrywkami..

Przygotowanie konserwacji

Jak przygotować słoikiRozpoczyna się dowolny blank konserwacyjny z dokładnym myciem i przygotowaniem. Warzywa należy myć w chłodnej bieżącej wodzie. Sprawdź, czy nie ma pozostałości ziemi. Następnie umyty półfabrykat składa się do miski, aby woda była całkowicie szklana. Dokładnie myję też zielenie, a następnie suszę je.

Czyste i suche warzywa układaj szczelnie w słoikach do linii wieszaka. Zawsze musisz zostawić szczelinę, ponieważ po podgrzaniu nasz przedmiot rozszerza się i może wypaść. Następnie elementy obrabiane należy przykryć pokrywą, aby uniknąć wnikania brudu i kurzu.W zależności od wybranego przepisu przygotowujemy marynatę. Nigdy nie używaj soli morskiej ani soli jodowanej. Pasuje tylko zwykła sól kamienna. Następnie marynatę należy doprowadzić do wrzenia, wlać do pojemnika z warzywami i przykryć pokrywką..

Następnie następuje sterylizacja słoika naszym elementem obrabianym.

Istnieją trzy popularne sposoby sterylizacji puszki w domu..

Sterylizacja we wrzącej wodzie

To najprostszy i najbardziej powszechny sposób. Przedmiot obrabiany jest sterylizowany w pojemniku z wrzącą wodą.

Gotowe słoiki z półfabrykatem wkładamy do szerokiego i głębokiego rondla. Konieczne jest umieszczenie na dole drewniany stojak lub ręcznik, aby szkło nie stykało się z gorącym dnem. Przykryj górę pokrywkami. Patelnia jest wypełniona wodą, kilka centymetrów poniżej szyi. Temperatura wody musi odpowiadać temperaturze słoika, ponieważ różnica ta może spowodować pęknięcie.

Preparat w rondelku stopniowo doprowadza się do wrzenia. Upewnij się, że woda nie dostaje się do środka. Sterylizacja loków odbywa się ściśle według przepisu. Jeśli nie jest tam wskazany dokładny czas, skorzystaj z zalecenia:

  • objętość 0,5 litra sterylizuje się przez 10 minut;
  • 1 litr 15 min;
  • 2 litry 20 min;
  • 3 litry 25-30 min.

Jeśli przygotowujesz sałatkę, to zajmie to więcej czasu. W takim przepisie temperatura wrzącej wody może przekraczać sto stopni..

Musisz zakładać i usuwać skręty za pomocą specjalnych szczypiec. Są niedrogie i dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze w sterylizacji..

Musisz wyjąć puszki z wrzącej wody w tej samej kolejności, w jakiej zostały postawione do sterylizacji i natychmiast zwinąć. Jeśli dostaniesz wszystko na raz, zaczną się ochładzać i możliwe jest naruszenie bezpłodności.

Sterylizacja mikrofalowa

Sterylizacja puszekŁatwo jest sterylizować w kuchence mikrofalowej. Obrabiany przedmiot przygotowujemy jak zwykle, według przepisu i wkładamy do słoików. Następnie wkładamy je do piekarnika. Mikrofale można ustawić na pełną moc. Kiedy płyn się zagotuje, licząc trzy minuty. Możesz ugotować 7-8 puszek w dziesięć minut.

Nie trzeba napełniać słoika wodą, wystarczy 1/3 objętości. Po ugotowaniu powstała para przeleje się przez cały słoik i jego zawartość. Najważniejsze jest to, aby szkło nie pękło. Następnie po prostu wyjmij twist i dodaj wrzącą wodę.

Nigdy nie wkładaj żelaznych pokrywek do kuchenki mikrofalowej, należy je sterylizować oddzielnie w inny sposób..

Niektórzy obawiają się, że kuchenka mikrofalowa może zniszczyć przedmiot, na przykład chrupiące ogórki zamieniają się w owsiankę. To nieprawda, czas spędzony w kuchence mikrofalowej jest za krótki i nic się nie stanie z warzywami.

Dogodnie kuchenka mikrofalowa znacznie zaoszczędzi czas i nie będzie musiała stać w pobliżu gorącej kuchenki. W końcu sezon spinningowy to gorący czas.

Sterylizacja piekarnika

Jak w innych przypadkach, przygotowane skręty wkładamy do piekarnika z naszymi wykrojami, musi być zimny. Temperaturę pieca ustawiamy na około 150 stopni.

Kiedy temperatura osiągnie poziom, którego potrzebujemy, wyczucie czasu:

  • Na objętość 0,5 litra 10 min;
  • 1 litr - 15 min;
  • 2-3 litry - 20-25 minut.

Następnie po kolei wyjmujemy banki i natychmiast je zwijamy. Pokrywki można natychmiast wysterylizować w tym samym piekarniku, ale nie zakrywaj słoika.

Dzięki tej metodzie w kuchni nie będzie tak dużo pary, jak przy sterylizacji we wrzącej wodzie. A wszystkie skręty można gotować od razu w piekarniku.


Zobacz podobne przepisy

» » Sterylizacja puszek półfabrykatami, pasteryzacja w piekarniku