Sterylizacja parowa w domu: jak prawidłowo sterylizować słoiki i urządzenia do sterylizacji

Należy zauważyć, że sterylizacja parowa w domu, a właściwie parowa z rondlem lub czajnikiem, to najbardziej sprawdzony, niezawodny i stary sposób sterylizacji pojemników..
Jak prawidłowo sterylizować słoiki parą ?

Zacznijmy od tego, że jedną z wad tej metody jest to, że do sterylizacji potrzebne są specjalne urządzenia. Oprócz patelni, w której woda się zagotuje, potrzebujesz specjalnej pokrywki z jednym lub więcej otworami..Możesz również użyć narzędzi do sterylizacji puszek, takich jak ruszt z piekarnika lub grilla, sitko lub inne urządzenie przytrzymujące puszkę nad wrzącym garnkiem. Czas sterylizacji i liczba jednocześnie przetwarzanych puszek zależy od konstrukcji urządzenia do sterylizacji..

sterilizacija-parom sterilizacija-parom1 sterilizacija-parom2

sterilizacija-parom3 sterilizacija-parom4

Zdjęcie. Sprzęt do sterylizacji parowej puszek.

Teraz odpowiedzmy na pytanie: jak długo i jak prawidłowo sterylizować słoiki.

W zależności od wielkości puszki czas sterylizacji waha się od 5 do 15 minut.

Prawidłowość sterylizacji powinna być określona przez obecność kropli pary na ściankach puszki. Para powinna spływać równomiernie.

Podsumowując, przypomnijmy, że sterylizacja puszek parą wodną pójdzie na marne, jeśli wieczka nie zostaną wysterylizowane. Dlatego przed zamknięciem napełnionych puszek pokrywki należy również trzymać przez 2-3 minuty we wrzącej wodzie lub 5 minut na parze..


Zobacz podobne przepisy

» » Sterylizacja parowa w domu: jak prawidłowo sterylizować słoiki i urządzenia do sterylizacji