Jak sterylizować słoiki w domu?

Jak sterylizować słoiki - pomocne wskazówkiKażda gospodyni domowa stara się zaopatrywać zimę w witaminy z owoców, warzyw i grzybów. Najbardziej sprawdzoną metodą jest konserwacja. Aby taki proces przebiegał bez problemów, konieczne jest umieszczenie przygotowanych komponentów w absolutnie czystych słoikach..

Jeśli nie zostaną wysterylizowane, to ze względu na dużą liczbę drobnoustrojów znajdujących się na powierzchni może dojść do fermentacji w kiszonym produkcie, co prowadzi do jego zepsucia. Dlatego właściwa sterylizacja puszek w domu jest niezbędnym warunkiem konserwacji produktów..

Przygotowanie naczyń do sterylizacji

W puszkach produkty tworzą optymalne środowisko do rozmnażania bakterii. Jeśli sterylizacja nie zostanie przeprowadzona, proces fermentacji wywołany przez drobnoustroje może zepsuć wszystkie rezerwy. Wyraża się to zmętnieniem solanki lub obrzękiem pokrywy..

Przed przygotowaniem dżemów i marynat warto przestrzegać kilku prostych zasad..

 • Puszki należy dokładnie sprawdzić pod kątem pęknięć lub wiórów. Jeśli na szyi znajduje się wiór, z pewnością spowoduje to puchnięcie i odłamanie powieki. Nalewając wrzącą wodę do pojemnika może wybuchnąć.
 • Nienaruszone banki dokładnie spłukać ciepłą wodą i środkiem czyszczącym. Pojemnik jest zwykle suszony ręcznikiem lub po prostu pozostawiony do wyschnięcia na stole. Jedynie suche słoiki wymagają sterylizacji.

Sterylizacja puszek

Metod sterylizacji jest całkiem sporo. Rozważmy najpopularniejsze.

Sterylizacja parowa

Jak sterylizować słoiki w domu? Możesz użyć starej i niezawodnej metody, której używały nasze prababki. Istnieje kilka sposobów obsługi pojemnika na parze.

Możesz wysterylizować słoik za pomocą paryPo pierwsze potrzebujesz czajnika, turecki lub inne przybory z wąską szyjką. Po zagotowaniu czajnika słoik kładzie się na dzióbek lub wkłada do góry dnem w szyję Turków. Pojemnik o objętości jednego litra należy sterylizować przez 7 - 10 minut, a pojemniki trzylitrowe - 15 minut. Jeśli jest całkowicie wysterylizowany, kropelki wody przestają się na nim pojawiać..

Drugi sposób obejmuje stosowanie specjalnych okrągłych pokrywek z otworami używanymi na szyjkę puszki. W takim przypadku przykryj patelnię taką pokrywką i włóż do niej pojemnik szyjką w dół. Jeśli nie ma takiego urządzenia, można użyć zwykłego metalowego sita. Ale w tym przypadku para zwykle marnuje się, przyczyniając się do wzrostu temperatury i wilgotności w kuchni..

Do sterylizacji można użyć podwójnego bojlera. Czyste słoiki należy włożyć do niego na 15 minut i włączyć tryb gotowania. Wadą tej metody jest możliwość sterylizacji tylko niewielkiej ilości pojemników..

Sterylizacja piekarnika

Sterylizacja puszek - używamy piekarnikaJak dobrze sterylizuj słoiki w piecu? Aby to zrobić, włóż przygotowany pojemnik do piekarnika i włącz go na małym ogniu, aby stopniowo nagrzewał się do 150 stopni. Jest to optymalna temperatura, w której zaleca się przechowywanie słoików przez 15 minut. Jeśli mają trzy litry, czas wzrasta do 25 minut.Wynosić podgrzewane banki, używać rękawic kuchennych. Muszą być suche, w przeciwnym razie w wyniku spadku temperatury pojemnik może pęknąć w dłoniach. Ta metoda jest wygodna, ponieważ temperatura w piekarniku niszczy dużą liczbę bakterii..

Sterylizacja mikrofalowa

Sterylizacja mikrofalowa - słoiki będą suche i czysteAby zrobić to dobrze sterylizuj banki w kuchence mikrofalowej należy wlać 1-2 cm wody do każdego pojemnika. Następnie urządzenie włącza się na 2-3 minuty, ustawiając moc na 700-800 W. Gdy tylko woda w puszkach zagotuje się, powstaje para, niszcząca wszystkie bakterie. Pamiętaj, że szklane pojemniki mogą pęknąć bez wody..

Jeśli konieczne jest wysterylizowanie trzylitrowych słoików, wlewa się do nich szklankę wody i umieszcza po jednej stronie. Dalsze czynności odbywają się w taki sam sposób, jak przy użyciu litrowego pojemnika.

Ta metoda sterylizacji ma jedną wadę - mały rozmiar kuchenki mikrofalowej. A zalety są następujące:

 • świeże powietrze w kuchni;
 • wolne miejsce na piecu;
 • niezawodność i szybkość obróbki szkła.

Sterylizowane w zmywarce

Sterylizacja puszek w zmywarceTen sposób przetwarzania niezbyt powszechne, ponieważ niewielka liczba osób ma zmywarkę do naczyń z funkcją sterylizacji. Aby prawidłowo przygotować pojemnik, czyste puszki są ładowane do takich urządzeń gospodarstwa domowego bez żadnych detergentów. Następnie włącz tryb prania z najwyższą temperaturą. Powinien wynosić co najmniej 60 stopni. Dzięki tej metodzie można przerobić do 20 puszek.

Ta metoda sterylizacji pojemników nie wymaga kontroli. Czas przetwarzania zależy od określonego trybu. Podczas przetwarzania puszek gospodyni może zrobić coś innego. Najważniejsze jest to, że ta metoda nie przyczynia się do wzrostu temperatury w pomieszczeniu..

Sterylizacja w wodzie

Puszki są również sterylizowane we wrzącej wodzieJeden z klasycznych czy metody sterylizacji gotuje się.

 • W tym celu stosuje się duży rondel, który należy wypełnić wodą w 2/3 objętości..
 • Umieszcza się w nim słoiki wypełnione po szyję wodą. Nie powinny się stykać, więc między nimi umieszcza się gazę.
 • Następnie włącz kuchenkę i zagotuj wodę. Wieczka są często sterylizowane wraz z pojemnikami..

Wadą tej metody jest to, że kuchnia jest wypełniona gorącą parą, co jest bardzo szkodliwe zarówno dla zdrowia gospodyni, jak i wnętrza. Ponadto z powodu twardej wody na ścianach pojemnika mogą tworzyć się osady soli..

Sterylizacja w multicookerze

Multicooker nadaje się również do sterylizacji puszekDo sterylizacji banki w domu, napełnij miskę multicooker do drugiego poziomu lub do środka między poziomami, zamknij pokrywkę i poczekaj, aż woda się zagotuje.

Następnie należy otworzyć pokrywkę, słoik postawić szyjką do dołu i sterylizować w trybie „gotowania na parze” przez 5 - 7 minut. O zakończeniu procesu decyduje kondensacja, która zaczyna spływać po ścianach. Następnie pojemniki są wyjmowane i wypełniane półfabrykatem.

Sterylizacja w airfryer

Sterylizacja w airfryer - nowoczesna metoda sterylizacji puszekDo sterylizować puszki w piecu konwekcyjnym, należy usunąć z niej takie niepotrzebne przedmioty jak kraty, stojaki itp. Należy pozostawić tylko dolną siatkę. Jeśli konieczne jest przetworzenie wysokiego pojemnika, w piecu instaluje się pierścień rozprężny..

Banki w airfryer należy ustawić tak, aby były tam swobodnie rozmieszczone. Piekarnik zamyka się pokrywą i wybiera się tryb sterylizacji. Na koniec bardzo ostrożnie wyjmują pojemnik, aby się nie poparzyć.

Banki w airfryer powinien zostać wysterylizowany w wysokiej temperaturze 120 - 150 stopni. W tym przypadku wszystkie bakterie chorobotwórcze są niszczone. Przetwarzane są średnio 10-15 minut, ale jeśli pojemnik jest mały, wystarczy 5-9 minut.

Sterylizujące kapsle

Pokrywy do puszek również z pewnością wysterylizująPodobnie jak banki, pokrywki przed sterylizacją należy umyć i sprawdzić pod kątem zadrapań, wgnieceń lub rdzy. Jeśli mają gwint, należy je wymieniać co roku..

Czyste pokrywki zanurza się we wrzącej wodzie na 3 minuty lub sterylizuje w piekarniku wraz ze słoikami. Zabrania się używania metalowych pokrywek w kuchence mikrofalowej, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie..

Pasteryzacja

Wiele gospodyń domowych nie ma pewności w jakości wypełnienia podwójnego lub potrójnego dlatego podczas konserwacji uciekają się do pasteryzacji. Innymi słowy, puszki są sterylizowane wraz z półfabrykatami. Zwykle jest to wymagane do konserwacji grzybów lub ogórków..

 • Pasteryzacja - wspólnie dezynfekujemy zarówno dania, jak i sałatkiWymagane do pasteryzacji obszerna patelnia szerokie dno.
 • Jeśli pojemność wynosi trzy litry, użyj emaliowanej umywalki.
 • Na dnie patelni kładzie się drewniany ruszt lub kładzie się cienki ręcznik i umieszcza słoiki z półfabrykatami.
 • Szyjka butelki powinna być zakryta pokrywkami, ale nie zakręcona.

Patelnia jest wypełniona ciepła woda tak, aby nie sięgał około 5 cm do szyjki puszek i podpalić. Czas pasteryzacji to zwykle 15 - 25 minut. Pasteryzowany pojemnik wyjmuje się jeden po drugim z wody i natychmiast zwija, po czym odwraca do góry dnem i pozostawia do ostygnięcia.

A zatem, sterylizacja puszek w domu jest to konieczne do prawidłowej konserwacji produktów. Jest na to kilka sposobów. Musisz tylko wybrać metodę, która najlepiej pasuje do tej sytuacji i nie krępuj się zabrać do pracy..


Zobacz podobne przepisy

» » Jak sterylizować słoiki w domu?