Jak gotować i rozcieńczyć suchą przyprawę adżika

Suchy adjikaPrzyprawa Adjika - sucha lub mokro-gruba - to pikantna mieszanka dużej ilości składników. Jest kulinarnym wynalazkiem kaukaskich szefów kuchni. Receptury ludów górskich obfitują w ostre przyprawy i przyprawy, które od dawna są rozpoznawane przez inne ludy. Khmeli-suneli i adjika to dwie przyprawy, które już dawno wyszły poza dania gruzińskie lub abchaskie. Druga z nich to prawdziwa królowa górskich przypraw, zawsze jest główną przyprawą na stołach narodów Kaukazu.

Opis i pochodzenie adjiki

Na podstawie przepisu może być ciastowaty lub pudrowy, a także sos z przypraw i świeżych warzyw. Adjika jest pierwotnie gorącą przyprawą. Ponadto jego skład i odpowiednio cierpkość mogą być bardzo różne, z różnymi bukietami smakowymi. A zatem ta przyprawa, może mieć różne kolory:

  • brązowy;
  • czerwony;
  • Pomarańczowy;
  • Zielony.

Każdy z wymienionych rodzajów dodaje potrawie słodyczy i ostrości lub gorzkiej i pikantnej. Do każdego gorącego dania, a nawet przekąsek, zawsze możesz dobrać lub przygotować niepowtarzalną przyprawę, zwłaszcza jeśli wiesz jak ją przyrządzić.

Królowa kaukaskiego stołu pochodzi z Abchazji. W tłumaczeniu z języka ludów abchaskich słowo to jest tłumaczone jako „sól”. Wymawiając słowo „adjika”, Abchazi zakładają sól i pieprz, ponieważ są to główne składniki bohaterki naszego artykułu.

Rodzaje adjikiTa przyprawa została wymyślona przez pasterzy pasących owce w górach. Ich właściciele dostarczali pastuszom sól, gdy szli na pastwisko. Pasterze dodawali go do wody lub paszy dla owiec. Następnie, z pragnienia, zwierzęta zjadały więcej trawy i dzięki temu dochodziły do ​​siebie. Pasterze nie mogli dotykać soli, używając jej do niczego innego niż karmienie owiec. Aby wykluczyć przywłaszczanie soli na własne potrzeby przez pasterzy, ich właściciele mieszali ją z kminkiem i pieprzem, wierząc, że taka mieszanka sukcesu nie będzie miała pasterzy..

Jednak wbrew oczekiwaniom wszystko potoczyło się odwrotnie. Zamiast wykonywać rozkazy swoich mistrzów, pasterze zmodyfikowali sól pieprzową, dodając inne składniki, które tylko poprawiły potrawy. W ten sposób ostra sól pieprzowa wyrosła na coś, co teraz znamy jako adjika. To od czasów starożytnych jego obowiązkowymi składnikami są zawsze:

  • gruzińskiSól;
  • czosnek;
  • ostra papryka (dowolna).

Wszystkie inne przyprawy i suszone zioła są dodawane do kompozycji w zależności od regionu, w którym danie jest przygotowywane i przepisu.

Podstawowy składnik przypraw suchychSucha adżika zawiera wiele przypraw i ziół. Najważniejsze jest, aby dokładnie wiedzieć, w jaki sposób należy podłączyć komponenty. Jej ostra opcja w swoim składzie koniecznie ma czerwoną paprykę, a delikatnie mówiąc, jest tego dużo. Wydawałoby się, że to pieprz, jak może być pyszny?

Okazuje się, że piszę to poprawnie - jest bardzo smaczne! Oryginalna receptura, dzięki której pojawia się pyszna wytrawna adżika, której skład wymaga użycia kilku niezbędnych składników, pokazuje, że sól wcale nie jest tam głównym składnikiem, co dziwne. Na pierwszych skrzypcach nadal gra czerwona papryka, której ostrość tworzy sam smak, który jest znany każdemu, kto miał okazję skosztować klasycznej adjiki.

KaukaskiNie można zapominać o jednej z najpopularniejszych kaukaskich przypraw - chmiel-suneli. To obowiązkowy składnik, który obejmuje suszone ziarna pieprzu. Hmeli-suneli to przyprawa wieloskładnikowa: tak wiele ziół wchodzących w skład tej przyprawy trudno nawet znaleźć oddzielnie. Obecnie sprzedawany jest już jako mieszanka odpowiednich składników, a ci, którzy ją przygotowują, wystarczy dodać do potrawy w wymaganej ilości.

Kobiety z Kaukazu nie miały tyle szczęścia, co ich rówieśniczki: musiały zmielić przyprawy, aby na specjalnym kamieniu uczynić z nich nowoczesną adżikę. Teraz wystarczy zaprawa kuchenna, aby uzyskać suchą wersję mieszanki aromatycznych ziół i przypraw. Konsystencja przyprawy rozbijanej na kamieniu okazała się odpowiednia do smarowania nią law lub innych produktów chlebowych.

Zwinność ziół i brak pomidorów

Ludy rasy kaukaskiej używają Adjiki dosłownie do wszystkich potraw, a czasem nawet do deserów. Nawiasem mówiąc, alpiniści nigdy nie umieszczali pomidorów w prawdziwej, klasycznej przyprawie tej kompozycji. To już innowacja krajowa, która zmieniła narodową przyprawę rasy kaukaskiej w przystawkę, jak kawior z bakłażana..

Będziesz musiał zapomnieć o pomidorach, gdy podejmiesz decyzję o ugotowaniu klasycznej adżiki. Można go przygotować z suchych przypraw i ziół - wtedy otrzymujemy wytrawną adżikę. Będzie pasował do każdego dania mięsnego lub rybnego. A jeśli weźmiesz świeżo zebrane przyprawy i zioła, adżika okaże się świeża i pikantna. Jeśli dodasz go do przystawki z fasoli lub ryżu, możesz być pewien, że okaże się bardzo smaczny.

czerwona paprykaCzerwona papryka nadaje przyprawie czerwony kolor, a duża ilość świeżych, pełnych mocy i użytecznych właściwości ziół (najczęściej kolendry, która stanowi połowę całkowitej objętości całej przyprawy) daje kolor zielony. Jak rozcieńczyć suchą adżikę

Adjika jest często rozcieńczana wodą. Daje to coś podobnego do sosu pomidorowego lub makaronu. Aby przygotować różne naturalne smaki na bazie tej przyprawy, wystarczy wziąć przegotowaną lub ciepłą wodę i wlać do mieszanki, aż uzyska wymaganą konsystencję. Wodę z powodzeniem można też zastąpić octem winnym lub czerwonym winem. Ta opcja sprawi, że każde danie będzie ostre i odpowiednie na najbardziej bujną świąteczną ucztę..

Ludzie rasy kaukaskiej nie wyobrażają sobie życia bez swojej kulinarnej królowej. Mieszkańcy Abchazji i Gruzji spierają się między sobą, kto w końcu należy do prymatu w wynalezieniu tak wybitnego produktu. Zwróć uwagę, że przepis na adżikę gruzińską i abchaską jest inny. Cynamon nigdy nie był dodawany do drugiego, a gruzińscy szefowie kuchni są przyzwyczajeni do jego gotowania, dodając do niego przyprawę do deserów.

Według mieszkańców Kaukazu produkt ten wzmacnia cały organizm człowieka, od przewodu pokarmowego po siłę seksualną. Nie powinno to być zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile witamin i minerałów znajduje się w adjika. Czym jest sam czosnek, który słynie z właściwości leczniczych.

Wskazówki dotyczące eksperymentów

Wiedząc przynajmniej z tego artykułu, jaką przyprawą jest sucha adżika, a także jak ją rozcieńczyć, możesz bezpiecznie zacząć przygotowywać królową przypraw bliskowschodnich, królową kaukaskiej uczty. Porady, jak właściwie obchodzić się z tą przyprawą pomóc Ci uniknąć błędów i rozczarowań:

  1. Ważne do zapamiętaniaJeśli planujesz podawać świeży sos, lepiej wziąć więcej pieprzu do gotowania, nawet słodkiego.
  2. W żadnym wypadku nie dodawaj pomidorów, jeśli chcesz tylko kolory: bogaty bordowy lub szkarłatny odcień adżiki „odziedziczy” po czerwonej papryce, podczas gdy mistrz zachowuje autentyczność przypraw.
  3. Jednocześnie musisz ugotować suchą adżikę tak, jak lubisz, jak chcesz, ponieważ możesz włożyć do niej tyle przypraw i ziół, ile chcesz.

Dzięki kreatywnemu lotowi szefa kuchni może się okazać zarówno delikatno-korzenny do sałatek, jak i ognisto-ostry, odpowiedni do dań na ciepło i mięsnych oraz słodko-korzenny do napoi czy deserów, z dominującym aromatem czosnku i bogatych ziół oraz złożonym bukiet różnych przypraw. Jednym słowem - może to być wszystko! Najważniejsze jest, aby u podstawy umieścić podstawowy przepis, a wtedy każda adiika będzie idealna.


» » Jak gotować i rozcieńczyć suchą przyprawę adżika