Cynowany na niebiesko

Zimą nie można odmówić wyśmienitej domowej konserwacji. Dlatego wiele gospodyń domowych latem musi znaleźć czas sałatki konserwowe i inne interesujące niebieskie przepisy w puszkach, rozpieszczać domowników pysznymi i nie bez powodu za najpopularniejsze uważane są niebieskie sałatki, bo to warzywo dobrze komponuje się z różnymi składnikami. Stanowi doskonałe przekąski.

Cynowany na niebiesko

“Niebieska sałatka z puszki słodki ”wyróżnia się spośród wielu przepisów. Do sałatki potrzebne będą następujące składniki:

  • pomidory - 3 kg;
  • marchewki - 6 szt. (duży);
  • niebieskie - 3 kg;
  • słodka papryka - 1,5 kg;
  • czosnek - 1 głowa;
  • olej słonecznikowy - 200 ml;
  • ocet - 200 ml;
  • cukier granulowany - 150 g;
  • sól - 1-2 łyżki.


Na początek pomija się pomidory w maszynce do mięsa. Dodaje się do nich startą marchewkę. Włożyć przecier pomidorowy z marchewką do pieca i zagotować. W tym czasie przygotowywana jest niebieska słodka papryka. Z pieprzu oczyszcza się nasiona i usuwa łodygi - kroi się je w duże kwadraty lub paski (nie należy go siekać, w przeciwnym razie rozpadnie się podczas gotowania). Niebieskie są cięte wzdłuż na cztery części (większe mają 5-6) - następnie są cięte w poprzek na większe kawałki. Można je również pokroić w plastry. Paprykowe i niebieskie wlewa się do gotującego się przecieru pomidorowego. Wlewa się tam olej słonecznikowy, dodaje sól i cukier granulowany. Stopniowo masa warzywna „tonie” w rozgrzewającym się pomidorze. Nie warto często mieszać sałatki - nie więcej niż 1-2 razy, aby równomiernie rozłożyć warzywa. Możesz gotować sałatkę, aż składniki zostaną całkowicie ugotowane, ale lepiej, jeśli pozostaną całymi kawałkami. Średnio czas duszenia wynosi 30-40 minut. Na koniec wlewa się ocet, a sałatkę można zapakować w słoiki i zwinąć.

Cynowany na niebiesko

Zgodnie z przepisem wydajność wynosi około siedmiu litrowych słoików (lub 14 półlitrowych).

Cynowany na niebiesko

Niebieskie według tego przepisu są satysfakcjonujące, o przyjemnym słodkawym smaku. Nadają się do każdego przystawki, którą można podawać nawet bez mięsa i ryb. Oprócz zachowanie błękitu nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo łatwe do wykonania, na przykład „Konserwy niebieskie jak grzyby".


Zobacz podobne przepisy

» » Cynowany na niebiesko