Wino z pomarańczy: jak zrobić w domu

Pomarańcze mają całą gamę witamin, które są tak potrzebne człowiekowi w zimnych porach roku. Lekarze polecają ten wspaniały owoc w leczeniu niedoborów witamin i chorób układu sercowo-naczyniowego, wątroby.

Przepisów na pikle z pomarańczy jest wiele, ale co z napojami alkoholowymi? Te cytrusy są tradycyjnie używane do produkcji likierów, wódki i wina. Co zaskakujące, prawie każda gospodyni domowa może zrobić własne pomarańczowe wino w domu, korzystając z prostego przepisu.

wino pomarańczowe

Cechy pomarańczy, które należy wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu napojów alkoholowych:

 • kwasowość owoców;
 • brak naturalnych drożdży w cytrusach, co sprzyja fermentacji;
 • owoce wymagają bardzo starannego przechowywania i transportu, bardzo łatwo się psują.

Jeśli cytrusy są lekko zgniłe, nie można ich użyć do produkcji wina.

Jak zrobić wino pomarańczowe

Słowo „pomarańcza” przyszło do nas z Europy, gdzie nazywano je chińskim jabłkiem. W rzeczywistości ten cytrus nie ma nic wspólnego z jabłkami, ponieważ nie zawiera w swoim składzie naturalnych drożdży. Dlatego, aby zrobić wino z pomarańczy, należy najpierw zrobić zakwas winny. Może być zrobiony ze świeżych jagód lub rodzynek. Rozważ jeden z najpopularniejszych przepisów na zakwasie z rodzynkami.

Przepis na zakwas winny

Składniki:

 • dowolna odmiana rodzynek - 250 g;
 • cukier - 80 g;
 • woda - 0,5 l.

W żadnym wypadku nie wolno używać zimnej ani bardzo gorącej wody. Weź wodę w temperaturze pokojowej. Najlepszym miejscem do przechowywania zakwasu jest szklana butelka z wąską szyjką..

Musisz dokładnie wymieszać wszystkie składniki kultury starterowej. Zamknij szyjkę pojemnika, w którym znajdziesz produkt, sterylną bawełnianą zatyczką. Zakwas do dojrzewania potrzebuje tlenu, więc nie zamykaj mocno butelki. W tym przypadku świetnym korkiem będzie wata..

Przygotowanie kultury starterowej zajmie 3-4 dni, w ciepłym, ciemnym miejscu. Okres trwałości takiego produktu wynosi 10 dni, w tym czasie należy przechowywać kulturę starterową w lodówce.

Wino pomarańczowe, prosty przepisSkładniki:

 • pomarańcze średniej wielkości - 8-9 szt.;
 • cukier - w proporcji 250 g na 1 litr soku;
 • woda - w proporcji 30 ml na 1 litr soku;
 • zaczyn.

Krok 1.

Pomarańcze obrać, wycisnąć z nich sok. Ciasta pozostającego w wyciskarce nie należy wyrzucać, przyda się do robienia wina.

Krok 2.

W jednym pojemniku umieszczamy sok pomarańczowy, ciasto, zakwas, cukier i wodę. Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki. Przykryj szyjkę naczynia zawierającego składniki 3-4 warstwami gazy. Pojemnik umieszczamy w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

Krok 3.

Każdego dnia musisz monitorować stan brzeczki, mieszać ją drewnianą szpatułką lub po prostu ręcznie.

Krok 4.

Za około cztery dni rozpocznie się proces fermentacji - na dnie znajdzie się półprodukt, a ciasto uniesie się. W tym momencie brzeczka będzie miała kwaśny zapach. Teraz musisz ostrożnie osuszyć płyn z wina i wycisnąć pomarańczowe ciasto przez gazę lub szeroki bandaż.

Krok 5.

Następnie należy ponownie dodać cukier granulowany, 50 g na 1 litr materiału winnego. Upewnij się, że cukier jest całkowicie rozpuszczony. Tym razem musisz zamknąć pojemnik za pomocą uszczelnienia wodnego. Komfortowa temperatura, w której wino dojrzewa 24-27 stopni.

Krok 6.

Po 3 dniach dodaj 25 g cukru na 1 litr brzeczki. Delikatnie wymieszać. Po kolejnych trzech dniach powtarzamy tę samą operację.

Krok 7.

Po 2 miesiącach fermentacja powinna się zakończyć. Płyn wina stanie się lekki i przezroczysty, na dnie utworzy się osad. Teraz możesz wlać wino do wysterylizowanej butelki. Lepiej to zrobić przez gazę złożoną z 3-4 warstw.

Krok 8.

Aby wino osiągnęło „pożądany stan”, należy je przechowywać w butelce z uszczelką wodną przez około 2 miesiące w temperaturze 11-15 stopni.

W rezultacie powinieneś dostać 3 litry pysznego pomarańczowego wina o żółtawo-pomarańczowym kolorze.

Wskazówki dotyczące gotowania

 • Aby przygotować wino półsłodkie, należy dodać 2% zakwasu winnego z całkowitej objętości, a do wina deserowego - 3%.
 • Nie używaj pakowanego soku pomarańczowego. Najczęściej jest to nienaturalny odtworzony produkt, z którego nie dostaniesz dobrego napoju alkoholowego.
 • Jako uszczelnienie wodne można użyć rękawicy medycznej lub balonu. Pamiętaj tylko, aby wybić jedną dziurę w tych gumowych produktach. Możesz je naprawić taśmą klejącą lub papeterią..

» » Wino z pomarańczy: jak zrobić w domu