Metody wytwarzania wina ze sfermentowanego kompotu

Domowe wino kompotoweWiele osób lubiących spędzić wieczór w przyjemnej kampanii woli alkohol. Ale nie zawsze chcesz pić twarde napoje. Dlatego często wolą domowe wino z kompotu. Są sytuacje, w których jagody w napoju zaczynają się psuć. Wynika to z faktu, że produkt nie był właściwie przechowywany lub był konserwowany. Jednak nie denerwuj się. W takich przypadkach wino można wytwarzać ze sfermentowanego kompotu..

Podstawowe wskazówki dotyczące gotowania

Zanim zrobisz wino z kompotu, musisz poradzić sobie ze wszystkimi niuansami i zaleceniami. Pozwoli to uniknąć wystąpienia różnych trudności podczas produkcji. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dużego szklanego pojemnika. Zwykła puszka do tego nie zadziała. Mieszanie różnych składników najlepiej wykonywać z produktami z drewna..

Eksperci zalecają powstrzymanie się od używania pojemników wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego. Może to prowadzić do pogorszenia smaku produktu końcowego..

Jak zrobić wino z kompotuDo kompotu dodaje się cukier granulowany i zakwas. Ogólnie rzecz biorąc, procedura wytwarzania domowego wina ze sfermentowanego napoju praktycznie nie różni się od klasycznej. Dodatkowe niuanse mogą pojawić się tylko w zależności od składników użytych do produkcji samego kompotu. Niektórzy eksperci zalecają dodanie do napoju ziaren ryżu i rodzynek. Pozwala to kilkakrotnie przyspieszyć proces fermentacji, a wino nabierze nowego, niepowtarzalnego smaku..

Ponadto do produkcji można wykorzystać drożdże. Dodawane są do masy całkowitej na początku aktywnej fermentacji. Ogólny algorytm nie zmienia się w tym przypadku. Kompot używany do produkcji wina nie powinien mieć ostrego kwaśnego zapachu. Z kwaśnego napoju nie można zrobić wina. Szanse to ocet.

Zaleca się stosowanie napoju, który właśnie zaczął się pogarszać. Lekki kwaśny zapach i smak znikną podczas fermentacji. Ostateczny smak jest korygowany cukrem. Jego ilość zależy bezpośrednio od tego, jaki produkt chcesz dostać na wyjściu.Jak wspomniano wcześniej, do takiego wina zwykle dodaje się ryż z rodzynkami. Doskonale nadają się do tego również suszone winogrona. Nie ma potrzeby zmywania tych składników, ponieważ pozbędziesz się drożdży, które wspomagają proces fermentacji.

Dodatek ryżu, rodzynek i winogron zależy bezpośrednio od tego, z czego został zrobiony kompot. Jeśli do przygotowania kompotów zastosowano odmiany jagód i owoców o jasnym odcieniu, najlepiej nadają się suszone winogrona i ryż.

Procedura produkcyjna

Procedura wytwarzania domowego wina z kompotu zależy od wybranej receptury. W większości przypadków do napoju dodaje się cukier i rodzynki. Niektórzy hobbyści dodają trochę miodu, aby poprawić smak..

Klasyczny przepis

Do robienia domowego wina według tego przepisu można użyć dowolnego kompotu. Jeśli nie ma w nim cukru, wymagane jest dwa razy więcej tej substancji.. Lista składników jest następująca:

  • kompot - 3 l;
  • trochę ryżu;
  • rodzynki (opcjonalnie);
  • 300-400 g cukru.

Fermentowane wino kompotoweSama technologia wytwarzania substancji alkoholowych jest niezwykle prosta. Aby to zrobić, dodaj cukier do płynu, a także rodzynki. Będziesz potrzebował około 5-8 jagód. Następnie pojemnik zamyka się zwykłą gumową rękawiczką i umieszcza w ciepłym miejscu na cały miesiąc. W tym czasie odbędzie się procedura fermentacji., w wyniku czego napój staje się alkoholowy.

Potem pozostaje tylko spuścić wino do przygotowanych pojemników i możesz podać je do stołu. Konieczne jest spuszczenie osadu, ale nie powinien on dostać się do końcowego napoju. Dlatego należy to robić ostrożnie..

Napój wiśniowy

Sfermentowany napój wiśniowy jest często używany do produkcji domowego wina.. Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnych składników:

  • rodzynki;
  • 6 l kompotu wiśniowego;
  • 400-450 g cukru.

Kompot musi zostać zepsuty. Jeśli nadal nadaje się do użytku, umieść go w ciepłym miejscu na kilka dni. Dzięki temu napój będzie kwaśny i można go użyć do zrobienia domowego wina..

Wino w domuCały kompot wlewa się do dużego szklanego pojemnika, po czym należy dodać cały cukier i dokładnie wymieszać, aby się rozpuścił. Teraz możesz dodać rodzynki. Jeśli nie ma pod ręką specjalnego uszczelnienia wodnego, następnie pojemnik jest zamykany gumową rękawicą i przenieść do ciepłego miejsca na miesiąc.

Po zatrzymaniu procesu fermentacji należy dokładnie odfiltrować napój z osadu i innych niepożądanych składników. Teraz możesz go butelkować. W kolejnym etapie zalecane jest dojrzewanie gotowego wina przez kilka miesięcy. Z każdym miesiącem napój stanie się bardziej aromatyczny i smaczny..

Procedura wytwarzania domowego wina z innych rodzajów kompotów nie różni się od opisanych przepisów. Musisz tylko przestrzegać wszystkich zaleceń, wtedy możesz dostać wykwintny napój, którego nie jest wstydem podawać gościom.


» » Metody wytwarzania wina ze sfermentowanego kompotu