Wino z kaliny w domu, prosty przepis

Możesz rozpieszczać siebie i swoich bliskich pysznym, aromatycznym i mocnym napojem, robiąc wino z kaliny w domu. Poniżej opisaliśmy prosty przepis na gotowanie, który pozwoli Ci wszystko zrobić samodzielnie bez zbędnych kłopotów.. 

Przez wieki prosperity winiarstwa ludzie nauczyli się robić wino nie tylko z winogron, ale z prawie każdej jagody. Oprócz dobrze znanych win i likierów z jabłek, wiśni, porzeczek jest jeszcze jeden wspaniały napój niskoalkoholowy - wino kalina, prosty przepis, na który dzisiaj zastanowimy się.W dawkach homeopatycznych takie wino jest bardzo przydatne, wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza krew i normalizuje ciśnienie krwi. Aromat napoju jest niepowtarzalny, z lekko cierpkim posmakiem.

wino kalina w domu

Jak zrobić wino z kaliny w domu

Składniki:

 • kalina - 5 kg
 • woda - 10 litrów
 • cukier - 4 kg
 • rodzynki - 150 gramów

Przepis

 • Przed zrobieniem wina należy dokładnie posortować wszystkie jagody - muszą być dojrzałe, nieuszkodzone, nie może być zgnilizny, pleśni i zielonych jagód. Nawet jedna lub dwie zepsute jagody mogą zepsuć smak wina kaliny. Kaliny nie trzeba myć - dzikie drożdże szybciej aktywują fermentację wina.
 • Naczynie, w którym wino będzie fermentować, należy najpierw dobrze umyć, opłukać wrzącą wodą lub parą. W ten sposób unikniesz zanieczyszczenia wina szkodliwymi mikroorganizmami..
 • Po posortowaniu jagód należy je lekko zmiażdżyć i wlać do pojemnika, w którym napój będzie fermentował. Wlej wodę, dodaj jeden kilogram cukru, rodzynki. W tym przepisie rodzynki są potrzebne do ubezpieczenia i przyczyniają się do dodatkowej fermentacji, jeśli w jagodach nie ma już dzikich drożdży.
 • Wszystko dokładnie wymieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Przykryj pojemnik gazą, pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 3-5 dni. Raz dziennie mieszaj wszystko ręką lub drewnianą łyżką, opuszczając pływającą miazgę na dno.
 • Gdy tylko zaczną się pojawiać pierwsze oznaki fermentacji, przecedzić płyn przez gazę, dobrze wycisnąć ciasto, dodać kolejny 1 kg cukru. Ponownie napełnij pojemnik, ale nie do końca, ale w 70 - 80 procent, aby było miejsce na fermentację i dodanie cukru.
 • Na pojemniku fermentacyjnym należy zainstalować żaluzję. Do tego idealna jest gumowa rękawica medyczna, w której dziura jest wykonana za pomocą igły. Przenieś pojemnik do ciemnego miejsca o temperaturze od 18 do 29 stopni.
 • Po 5-8 dniach od odcedzenia ponownie dodaj pozostały cukier. W tym procesie możesz odcedzić trochę sfermentowanego soku, mieszać do rozpuszczenia z cukrem. Następnie ponownie spuść wszystko do jednego pojemnika i ponownie przykryj gumową rękawicą medyczną.
 • Teraz wino fermentuje przez 20 do 60 dni. Po fermentacji wino należy dokładnie przefiltrować. Podczas fermentacji może tworzyć się osad. Podczas naprężania musisz być bardzo ostrożny, podczas dekantacji nie przelewaj osadu.
 • Jeśli nagle fermentacja trwa dłużej niż 60 dni, wino należy pilnie odfiltrować z osadu i ponownie przykryć rękawiczką. Jeśli tak się nie stanie, w winie może pojawić się gorycz i nieprzyjemny posmak..
 • W końcu napój jest koniecznością. W razie potrzeby można dodać cukier. W razie potrzeby i możliwości wino można wzmocnić, dodać do niego alkohol lub wódkę - 2 - 15% objętości wina. Dodatek alkoholu sprawi, że wino będzie twardsze i będzie miało twardszy smak..
 • Po wszystkich manipulacjach wlej wino z kaliny ponownie do dużego pojemnika i wyślij do dojrzewania w ciemnym, chłodnym miejscu do 16 stopni. Jeśli dodano cukier, należy go ponownie przykryć rękawiczką, może pojawić się ponowna fermentacja.

Wino to dojrzewa w tym reżimie temperaturowym od 2 do 5 miesięcy. W czasie dojrzewania może wytrącać się osad, wtedy wino należy raz na dwadzieścia dni przefiltrować i przelać do nowego czystego pojemnika.

Po tym czasie domowe wino kalina jest butelkowane i przechowywane w temperaturze do 12 stopni. Butelki powinny być zamknięte szczelnym wieczkiem, w miarę możliwości można je uszczelnić woskiem. Okres trwałości takiego wina wynosi do trzech lat..


Zobacz podobne przepisy

» » Wino z kaliny w domu, prosty przepis