Wino z mniszka lekarskiego

Od kwietnia do czerwca w środkowej części kraju kwitną mlecze. Ale ogromne obfitość kwitnienia obserwuje się w maju, kiedy już ustaliła się słoneczna, ciepła pogoda. I czas przejść się po „ekologicznie czystych” miejscach i zebrać mlecze - a mianowicie ich żółte główki - aby przygotować leczniczą wino z mniszka lekarskiego. A jeśli kwiaty zostaną zerwane razem z naczyniem, to napój okaże się szczególnie witaminowy i leczniczy (jako środek nasercowy i żółciopędny), ale z lekką goryczką. Ale to w goryczy cała sól!

Wino z mniszka lekarskiego

Płatki mniszka lekarskiego są używane jako surowiec do produkcji dżemu, z którego jest gotowany kompot na zimę (kwiaty są używane jako dodatek smakowy) i oczywiście, Przepis na wino z mniszka lekarskiego. Przygotowuje się z nich nawet trunek. Same płatki, zerwane z kwiatów, nie dają goryczy - a wino dobrze smakuje.Aby uzyskać 5 litrów wina, musisz zebrać około litra puszki mleczy. Zebrane, zalewane 4 litrami przegotowanej schłodzonej wody i pozostawione do zaparzenia na jeden dzień. Następnie płyn i kwiaty doprowadza się do wrzenia i usuwa z ognia. Schłodzoną ciecz należy przefiltrować. Okazuje się, że taka mętna nalewka, do której dodaje się skórkę z dwóch cytryn i wyciśnięty z nich sok. Do aromatyzacji można dodać do nalewki dowolne zioło: oregano, melisę, miętę, tymianek itp..

Wino z mniszka lekarskiego

Syrop przygotowuje się z 0,5 litra wody i 1,5 granulowanego cukru.

Aby poprawić fermentację, do wina z mniszka lekarskiego dodaje się garść suszonych malin lub rodzynek. W ten sam sposób „przyspiesza” i zacier dżemowy. Powstały napar powinien być „pod zamknięciem” (bez dostępu powietrza do słoika lub innego naczynia) i fermentować. W tym celu szyjka puszki jest zamykana szczelnym korkiem z rurką wyładowczą lub zakładana jest gumowa rękawica. O intensywności fermentacji decyduje pęcznienie rękawicy. Przeciwnie, pod koniec fermentacji rękawica stopniowo opróżnia się i odpada - na dnie wypada mętny osad, a samo wino staje się przezroczyste.

Wino z mniszka lekarskiego

Wino jest dokładnie filtrowane i rozlewane do butelek, szczelnie zwinięte i odstawione w chłodne, ciemne miejsce do dojrzewania. Okres karencji wino z mniszka lekarskiego - 4-6 miesięcy.


Zobacz podobne przepisy

» » Wino z mniszka lekarskiego