Kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Każda gospodyni wie, że wszelkie domowe produkty powinny zawierać słoiki z pysznymi kompotami, w tym kompot z porzeczek na zimę.Jak wspaniale jest cieszyć się zimowym deserem ze szklanką owoców lub jagód kompot. Takiego kompotu nie można kupić w sklepie, a soki i nektaryny sklepowe są nieporównywalne z domowymi kompotami ze świeżych jagód i owoców, wypełnionymi witaminami i miłością..

Zbiór kompotów na zimę można rozpocząć wczesną wiosną i do późnej jesieni. Wiosną dojrzewają pierwsze truskawki, wiśnie, wiśnie. Lato przynosi nam obfity zbiór malin, porzeczek, agrestu, jabłek, moreli i brzoskwiń. Jesienią staramy się przygotować kompoty z winogron, śliwek i gruszek na zimę. Dziś zwrócimy uwagę na kompot porzeczkowy.

Aby zrobić taki kompot porzeczkowy, nie musisz szukać przepisy krok po kroku, kompot z porzeczek nazimu gotowanie nie jest trudniejsze niż na przykład kompot truskawkowy lub kompot wiśniowy.Zanim zaczniesz przygotowywać kompot, musisz znać technologię jego przygotowania. Są ich trzy rodzaje. Pierwsza technologia polega na polewaniu jagód porzeczki gorącym syropem cukrowym.

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Według drugiej technologii słoiki z jagodami są napełniane syropem i sterylizowane. Trzecia technologia polega na dwukrotnym polewaniu jagód gorącą wodą, na której następnie gotuje się syrop. Każda z powyższych technologii przygotowania kompotu z porzeczek nasimu ma swoje wady i zalety. Którą wybrać należy do Ciebie. Pomimo tego, że pierwsza technologia jest najprostsza, najszybsza i najbardziej pracochłonna, słoiki z takim kompotem są przechowywane nie gorzej niż te, które zostały wysterylizowane.

Aby przygotować naprawdę pyszny kompot z porzeczek na zimę, musisz również poznać kilka tajemnic. Kompot zamykany jest głównie metalowymi pokrywkami, chociaż są gospodynie domowe, które wolą zamykać słoiki parującymi plastikowymi pokrywkami z kompotem.

Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj, że możesz używać tylko nowych czapek. Ponowne użycie takich pokrywek nie gwarantuje bezpieczeństwa kompotu, ponieważ może przez nie przedostawać się powietrze. Możesz przygotować kompot zarówno z czerwonej, jak i czarnej porzeczki. Wszystkie rodzaje kompotów są pyszne z dodatkiem jabłek, wiśni, winogron, moreli, malin oraz innych jagód i owoców do jagód porzeczkowych. Vkompots na zimę, przygotowane na bazie samych jagód czarnej porzeczki, często dodają kwas cytrynowy.

Nie musisz dodawać go do kompotów z czerwonych porzeczek, ponieważ same jagody są dość kwaśne. Pamiętaj też, że kompot porzeczkowy jest dobry przez rok, więc przykryj go wystarczająco, aby wypić go przed następnymi zbiorami. Teraz przejdźmy do przepisów i zobaczmy, jak zrobić kompot z porzeczek na zimę

Kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Kompot porzeczkowy na zimę, przygotowany według tego przepisu, okazuje się mieć piękny ciemny rubinowy kolor. 

Kompot z czarnej porzeczki na zimę - przepis

Składniki:

 • Czarna porzeczka - 1 kg., 
 • Cukier - 250-300 gr., 
 • Woda - 1,5 litra, 
 • Kwas cytrynowy - 20 gr.

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Więc przygotujmy się kompot z porzeczek na zimę. Przepisy krok po kroku, które często można znaleźć w Internecie, polegają na jednorazowym nalaniu syropu porzeczkowego. To jeden z takich przepisów. Napełnij głęboką miskę wodą. Wlać jagody czarnej porzeczki. Wymieszaj porzeczki w wodzie obiema rękami. Rozłóż to z durszlakiem. Spuść wodę i przenieś do innej miski.

Na tym etapie pamiętaj, aby wybrać trawę i owady, które przyciągają wzrok. Umyj słoiki detergentem. Ułóż czyste i posortowane jagody w słoikach. Wlej cukier lub kwas cytrynowy. Zalej słoiki wrzątkiem. Zwiń klucz. Umieść zamknięte słoiki na pokrywkach do góry nogami, przykryj je czymś ciepłym.

Kompot z czerwonych porzeczek na zimę - przepis

Składniki:

 • Czerwona porzeczka - 1,5 litra, 
 • Woda - 2,5 litra, 
 • Cukier - 2 filiżanki. 


kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Dokładnie umyj słoiki sodą oczyszczoną lub detergentem. Następnie umyte słoiki wstaw do piekarnika nagrzanego do 60 ° C na 15 minut. Posortuj jagody czarnej porzeczki, oderwij je i umyj. Rozłóż je na papierze i trochę wysusz. Zagotuj wodę w rondelku. Jak tylko się zagotuje, dodaj cukier, wymieszaj łyżką. Gotuj syrop, aż cukier całkowicie się rozpuści.

W międzyczasie gotuj pokrywki przez 5 minut. Ułóż jagody porzeczki w bankitaku, tak aby wypełniły połowę pojemności słoika. Zalej gorący syrop, przykryj słoiki i zwinąć kluczem. Banki muszą stać przez jeden dzień, aż ostygną całkowicie do góry nogami pod ciepłym kocem. 

Kompot z czerwonych porzeczek z miętą na zimę - przepis

Składniki:

 • Czerwona porzeczka - 1 litr, 
 • Mięta - 2 gałązki,
 • Woda - 2 litry, 
 • Cukier - 400 gr.

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Umyj czerwone porzeczki. Odrzuć durszlak. Pozwól wodzie spłynąć. Umyj gałązki mięty i słoiki. Napełnij słoiki pół czerwonymi porzeczkami. Ułóż gałązkę mięty na wierzchu. Syrop ugotować z ilością wody i cukru podaną w przepisie. Wlej je do słoików z porzeczkami. Ustaw słoiki do sterylizacji na 15 minut, przykryj je pokrywkami i pamiętaj, aby zmniejszyć ogień. Słoiki z kompot z porzeczek zamknąć metalowymi pokrywkami, odwrócić. Podobnie jak wszystkie inne puste miejsca, które przygotowujesz na zimę, słoiki kompotu porzeczkowego należy zawinąć i pozostawić do ostygnięcia.

Kompot porzeczkowy na zimę, fot który poniżej jest przygotowany z dodatkiem pomarańczy. Orzeźwiający i z nutami cytrusowymi kompot zadowoli każdego bez wyjątku.. 

Kompot z czerwonych porzeczek z pomarańczą na zimę - przepis

Składniki na 2 puszki trzylitrowe:

 • Czerwona porzeczka - 4 kg., 
 • Pomarańcze - 1 sztuka., 
 • Cukier - 500-600 gr., 
 • Woda - 2 litry 

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Umyj jagody czerwonej porzeczki. Opłucz pomarańczę. Pomarańczę pokroić skórką w cienkie plasterki. Myj i sterylizuj trzylitrowe słoiki. Połóż na dnie słoika pół plasterków pomarańczy i czerwonej porzeczki. Zagotować wodę. Zawartość słoików zalać gorącą wodą. Umieść pokrywki na słoikach i pozostaw je na 5-10 minut. Następnie załóż pokrywki z otworami i spuść wodę..

Zagotuj spuszczoną wodę. Dodaj do tego cukier. Gotuj syrop przez około 5 minut i wlej syrop do słoików. Zakorkować słoiki z kompotem. Trzymaj je do góry nogami i zawijaj, aż całkowicie ostygną.. 

Bardzo popularne są również kompoty, które zawierają zarówno czerwoną, jak i czarną porzeczkę. Czerwona porzeczka w takim kompocie nadaje kwaskowatości, a czarna porzeczka z kolei barwi kompot na piękny jaskrawoczerwony kolor. W takim kompocie soczyste i aromatyczne jabłka nie będą zbędne. Poniżej znajduje się przepis kompot z porzeczek i jabłek na zimę Przygotowanie takiego kompotu jest bardzo proste. 

Kompot porzeczkowy na zimę z jabłkami - przepis

Składniki na dwie trzylitrowe puszki:

 • Czarna porzeczka - 2 kg., 
 • Czerwona porzeczka - 2 kg., 
 • Cukier granulowany - 500 gr., 
 • Woda - 2 litry, 
 • Jabłka - 1 kg.

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Więc przygotujmy się kompot z porzeczek na zimę z jabłkami. Przed przygotowaniem takiego kompotu konieczne jest przygotowanie słoików. Sterylizuj słoiki w łaźni wodnej przez co najmniej 10 minut. Gotuj pokrywki w garnku z wodą przez 10 minut. Umyj czerwoną i czarną porzeczkę. Nie musisz zbierać jagód z gałęzi. Umyte jagody wrzuć do durszlaka, aby spuścić nadmiar wody. Należy również umyć jabłka.

Bez zdejmowania z nich skóry pokrój je w plasterki. Po umyciu i ugotowaniu porzeczek i jabłek na kolejny kompot można je ułożyć w słoikach. Na dno słoika ułóż pokrojone plasterki jabłka, a następnie połóż jagody czarnej porzeczki i połóż na nich gałązki czerwonej porzeczki. Banki muszą być w połowie pełne. Wlej wodę do dużego rondla i gotuj. Wlej cukier do wrzącej wody.

Wymieszać. Syrop browarniany przez 5 minut. Następnie wlej do słoików. Zwiń puszki z pokrywkami. kompot połóż do góry nogami na podłodze i przykryj. Słoiki należy odstawić, aż całkowicie ostygną.. 

Okazuje się nie mniej smaczne i kompot porzeczkowy na zimę z wiśniami

Kompot porzeczkowy na zimę z wiśniami - przepis

Składniki:

 • Czarna porzeczka - 1 litr, 
 • Czerwona porzeczka - 2 litry, 
 • Wiśnie - 1 litr, 
 • Aby przygotować syrop:
 • Cukier - 600 gr., 
 • Woda - 2 litry. 

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Aby przygotować takie kompot posortuj i umyj wiśnie i porzeczki. Wiśnie i porzeczki włożyć do słoików, tak aby były do ​​połowy pełne. Zagotować wodę. Zalej jagody gorącą wodą. Przykryj słoiki pokrywkami i odstaw na 10 minut. Następnie spuść wodę z powrotem do garnka..

Dodaj cukier i gotuj syrop przez 10 minut, aż cukier całkowicie się w nim rozpuści. Słoiki z wiśniami i porzeczkami polać gorącym syropem i hermetycznie zwinąć. Kompot porzeczkowy na zimę z wiśniami jest gotowy. Nie zapomnij odwrócić słoików z kompotem do góry nogami i przykryć, aż całkowicie ostygną, a następnie wysłać je do zimnego i ciemnego miejsca.. 

Przygotuj się również kompot z czerwonych porzeczek z nazimem agrestowym. 

Kompot z czerwonych porzeczek z agrestem na zimę - przepis

Składniki:

 • Czerwona porzeczka - 4 litry, 
 • Agrest - 1 litr, 
 • Na syrop: 
 • Woda - 2 litry, 
 • Cukier - 2 filiżanki. 

kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami

Opłucz jagody porzeczki pod bieżącą wodą. Oddziel jagody retorty. Agrest umyć w 2 wodach, oderwać ogonki i korzenie, słoiki trzylitrowe umyć sodą. Napełnij słoiki do połowy porzeczkami i agrestem, układając je warstwami. Syrop ugotuj z cukru i wody i wlej na gorąco do słoików. Przykryj słoiki pokrywkami.

Przykryj dno dużego garnka ręcznikiem. Umieść puszkę lub dwie, jeśli są duże, w garnku. Wlej wodę do połowy słoika. Sterylizuj słoiki na małym ogniu przez 15 minut. Następnie zwiń je kluczem. Słoiki z kompot załóż pokrowce i zawiń. Możesz przechowywać taki kompot porzeczkowy w warunkach mieszkania. Najważniejsze, że słoiki są w ciemnym miejscu.. 

Mamy nadzieję, że w tym roku będziecie mieli bardzo smaczne kompot porzeczkowy na zimę, przepisy kulinarne z kim Cię przedstawiliśmy, pomoże Ci w tym. 


» » Kompot porzeczkowy na zimę: najlepsze przepisy ze zdjęciami