Sekrety wytwarzania kompotu z aronii - czyli jak ugotować kompot z aronii

Kompot z aronii

Jarzębina o czarnych owocach to aronia lub aronia. Jagody są bardzo przydatne, ale wielu ogrodników nie zwraca uwagi na tę uprawę. Być może jest to spowodowane cierpkością owoców lub tym, że aronia dojrzewa późno (koniec września), a główny zbiór owoców został już wykonany. Nadal radzimy nie tracić z oczu faktu, że aronia jest bardzo przydatna i ma zdolność obniżania ciśnienia krwi, dlatego po prostu konieczne jest przygotowanie z niej kompotu.

Składniki: woda, mrożona aronia, cynamon, cytrynowy, Mennica, cukier, aronia, jabłka
Czas do zakładki: Cały rok, Spadek

Kompot można gotować w rondlu lub nowoczesnym pomocniku - multicookerze. Na zimę kompoty zwija się w słoiki o różnym przemieszczeniu. O wszystkich sekretach wytwarzania kompotu z aronii dowiesz się w naszym artykule..

Następnym krokiem jest umycie jagód. Należy to zrobić w zimnej wodzie. Po opadnięciu kurzu z owoców jagody wyrzuca się na sito.

Jeśli planuje się przygotowanie kompotu z mrożonej aronii, to nie jest wymagana wstępna obróbka. Aronii nie rozmraża się przed gotowaniem.

Kompot z aronii

Opcje gotowania kompotu

W garnku z cynamonem

Do wrzącej 2 litrów wody wsyp 300 gram aronii, 250 gram granulowanego cukru i mielony cynamon. Jedna szczypta powinna wystarczyć. Pojemnik jest szczelnie przykryty pokrywką i gotowany na małym ogniu przez 15 minut. Kompot powinien również ostygnąć pod przykryciem przez 3-5 godzin. W tym czasie będzie dobrze się zaparzać, a jagody przekażą syropowi wszystkie przydatne substancje. Gotowy napój przepuszcza się przez sito i podaje na stół.

W powolnej kuchence mrożonej aronii

Multicooker pomoże poradzić sobie z aronią, przygotowaną do przyszłego użytku. Mrożone jagody (400 gramów) umieszcza się w misce multicooker. Dodaj pół cytryny i 350 gramów cukru pudru. Należy pamiętać, że ten przepis dotyczy 5-litrowej miski do gotowania na parze.

Napełnij zawartość miski zimną wodą do górnej kreski. To około 3-4 centymetry od krawędzi. Pokrywka urządzenia jest zamknięta i ustawiony jest standardowy tryb „Zupa”. Zwykle wymaga gotowania przez 1 godzinę.Jeśli zdecydujesz się zaoszczędzić czas i zalać owoce wrzątkiem, czas gotowania należy skrócić do 20 minut..

Kompot gotuje się z zamkniętą pokrywką. To jest ważne! Po sygnale gotowości pokrywka nie jest otwierana, ale napój pozostaje do zaparzenia. Bardzo wygodnie jest gotować to danie wieczorem, a najzdrowszym napojem delektować się dopiero rano. W nocy jarzębina wyda wszystkie swoje witaminy, a kompot uzyska jasny, bogaty smak.

Kompot z aronii

Kompot w słoikach na zimę

Wersja klasyczna bez sterylizacji

W tym artykule konkretnie nie podajemy receptur z dodatkową sterylizacją obrabianych przedmiotów, ponieważ o wiele łatwiej i szybciej jest wirować kompoty z aronii na zimę przez podwójne nalewanie.

Przede wszystkim trzylitrowe puszki są myte i sterylizowane parą lub w inny wygodny sposób. Aronię umieszcza się w przygotowanych suchych pojemnikach tak, aby słoik był do połowy pełny.

Podczas wykonywania wszystkich czynności przygotowawczych woda już gotuje się na piecu (3 litry). Wrzącą wodę wylewa się na słoiki z czarnymi kotletami i przykrywa je czystymi pokrywkami. Bardzo ważne jest, aby słoiki napełniać po samą szyję. Pozostały gorący płyn wlewa się do zlewu.

Po 10 minutach praca z obrabianym przedmiotem jest kontynuowana. Za pomocą specjalnej siatkowej osłony ciemną wodę z jagód wlewa się do rondla. Dodaj do niego 2,5 szklanki cukru i ponownie zagotuj.

„Wypoczętą” aronię polewamy po raz drugi wrzącym syropem. Słoiki z kompotem przykrywane są sterylnymi pokrywkami.

Rada: Nie dokręcaj nakrętek od razu. Zszywanie najlepiej rozpocząć 5 minut po ostatnim nalaniu. W tym czasie pęcherzyki powietrza, które dostały się do słoika wraz z wrzącą cieczą, uniosą się do góry, co minimalizuje możliwość pęknięcia pokrywek.

Ciasno zwinięte słoiki są odwracane do góry dnem i izolowane na jeden dzień. Jeśli słoiki zostały zamknięte zakrętkami, nie trzeba ich odwracać.

Kanał Bulatov Family Kitchen dzieli się z Tobą swoim przepisem na kompot z aronii z kwaskiem cytrynowym

Z jabłkami

Połączenie z jabłkami dla jeżyny jest klasyczne. Kompot jest wirowany zgodnie z technologią opisaną powyżej. Zmienia się tylko podstawa napoju. Aronię wiruje się razem z jabłkami, kroi w plasterki. Przeczytaj więcej o robieniu kompotu z aronii z jabłkami. tutaj.

Kompot z aronii

Nie mniej interesująca jest opcja skręcania kompot jeżynowy ze śliwkami.

Z miętą

Do przygotowania 3 litrów pysznego napoju potrzebne będą 3 szklanki aronii, 2 gałązki mięty i dwieście gramów cukru. Zielenie są dokładnie umyte i lekko wysuszone. Możesz po prostu kilka razy potrząsnąć liśćmi..

Umyte jagody i gałązki mięty umieszcza się w trzylitrowym słoju, który został wcześniej wysterylizowany. Następnie produkty wlewa się wrzącą wodą, przykrywa pokrywką i pozostawia na kwadrans..

Pachnący napar wlewa się do rondla i ponownie zagotowuje. Cukier dodaje się bezpośrednio do słoika przed ostatnim nalaniem. Gotowy kompot jest skręcany i izolowany przez 24 godziny, aż całkowicie ostygnie.

Kompot z aronii

Jak przechowywać kompot z aronii

Napój gotowany w rondlu lub w multicookerze jest przechowywany w lodówce nie dłużej niż 5 dni. Słoiki z kompotem, zwijane na zimę, przechowuje się w piwnicy lub piwnicy, w której temperatura nie przekracza + 10 ° C.

Jeśli po przygotowaniu kompotów zostało jeszcze dużo jagód, radzimy przygotować lekarstwo z aronii syrop lub pyszne delikatne marmolada.


Zobacz podobne przepisy

» » Sekrety wytwarzania kompotu z aronii - czyli jak ugotować kompot z aronii