Przepis. Kompot śliwkowy

Kompot śliwkowy na zimę To wyłącznie świeżo gotowane owoce w syropie cukrowym. Nawiasem mówiąc, kompot śliwkowy można wlać nie tylko syropem, ale także gorącą wodą. W drugim przypadku owoce nie zostaną zakonserwowane z powodu włączenia cukru, ale proces sterylizacji. Niemniej jednak częściej przygotowują kompot z syropu - okazuje się bardziej intensywny i smaczny. W tym przypadku syrop gotuje się w różnych stopniach stężenia (od 30% do 60%).Przepis. Kompot śliwkowy

Głównymi składnikami receptury „Kompot śliwkowy” są:
1,1 kg śliwek,
2,250-400 g cukru,
3,1,1-1,3 litra wody.
Z inwentarza należy przygotować dużą miskę lub miskę do spłukiwania śliwek, duży rondel do gotowania syropu, drewnianą łyżkę, słoiki na kompot, pokrywki do zwijania i ręcznik kuchenny.
Zatykanie kompotu rozpoczyna się od bezpośredniego przygotowania owoców śliwki. Na kompot wybiera się tylko całe owoce, bez dotkniętych obszarów i pęknięć. Skażone śliwki mogą powodować fermentację kompotu, a słoiki eksplodują, jeśli są przechowywane przez długi czas. Śliwki wybrane do przepisu myje się pod bieżącą wodą i usuwa z nich łodygi. Śliwki można umieszczać w kompocie w całości lub w połówkach, uwalniając je z pestek, a nawet ze skórki. Ale w tym przypadku proces konserwacji będzie bardziej pracochłonny i czasochłonny. Dlatego najpierw powiemy, jak zamknąć kompot z całych śliwek..
Najpopularniejszy jest przepis na kompot ze śliwek bez pestek. Ponieważ przygotowuje się szybko i łatwo. Śliwek nie trzeba czyścić, dokładnie spłukiwać i suszyć ręcznikiem kuchennym. Gdy tylko umyte śliwki wyschną, można je umieścić w przygotowanych, wysterylizowanych słoikach. Jeśli chcesz zastosować metodę przyspieszonego wirowania, śliwki zanurza się we wrzącym syropie na 8-12 minut przed umieszczeniem w słoikach, a dopiero potem przenosi się do pojemnika. Następnie puszki są napełniane tym samym syropem i nie są sterylizowane. Zgodnie z zasadami śliwki należy najpierw gotować przez 10-15 minut, a następnie włożyć do słoików i wlać syrop.

Przepis. Kompot śliwkowy

W ten sposób przygotowuje się syrop z kompotu. Jeśli kompot jest przygotowany z całych śliwek bez skórki, wówczas 0,5 kg cukru pobiera się na 1 litr wody. W przypadku kompotów z całych śliwek ze skórkami 0,4 kg cukru dodaje się do 1 litra wody. I tylko 0,1-0,15 kg granulowanego cukru wkłada się do 1 litra wody podczas gotowania ze śliwek bez pestek - do tego syropu dodaje się również 40 g żelatyny instant, którą rozpuszcza się oddzielnie w misce z ciepłą wodą. Syrop po rozpuszczeniu ziaren cukru powinien gotować się minimum 5 minut.
Jeśli kompot jest przygotowywany z całych śliwek bez skórki, owoce są wcześniej całkowicie zanurzone we wrzącej wodzie, a gdy skórka zaczyna pękać, wyjmuje się je łyżką cedzakową i opuszcza do przygotowanej miski z zimną wodą. Następnie skórkę można łatwo usunąć, a śliwki umieszcza się w słoikach i wypełnia syropem cukrowym..
Połówki śliwek ze skórkami są często konserwowane we własnym soku lub z odrobiną cukru. Śliwki są myte i krojone na połówki, kości są z nich usuwane - nie jest konieczne całkowite oddzielenie od siebie obu połówek, można je pozostawić połączone. Połówki śliwek umieszcza się w słoikach ściętą powierzchnią do dołu, starając się ułożyć jak najwięcej owoców. Zawartość puszek wlewa się syropem nie do góry. Do syropu dodaje się cukier w proporcji 50-80 g cukru na 1 litr słoika. Jeśli nie przewiduje się dodawania cukru, do słoików dodaje się 1-2 łyżki wody. Tak przygotowane śliwki służą jako nadzienie do pieczenia..

Przepis. Kompot śliwkowy

Oprócz wstępnej obróbki owoców, a także przygotowania syropu cukrowego, należy zwrócić szczególną uwagę na sterylizację kompotu. Obrabiany przedmiot sterylizowany jest od 15 do 35 minut w temperaturze 80-850C, w zależności od objętości pojemnika i sposobu konserwacji.
Receptura „Kompot śliwkowy” po sterylizacji i rozwałkowaniu jest odwracana do góry dnem i przechowywana w ciepłym miejscu. Przechowywany jest każdy kompot śliwkowy, w tym jego odmiany (na przykład, kompot z jabłek i śliwek) w chłodnym miejscu, czekając na swoje otwarcie zimą.
» » Przepis. Kompot śliwkowy