Kompot na zimę

Najczęstszym sposobem zbierania owoców na zimę jest kompot z owoców i jagód. Zbiór kompotu to prosty proces, ale bardzo opłacalny. Zimą, gdy ilość świeżych owoców jest ograniczona, zawsze można otworzyć słoik słodkiego kompotu.

Zwykle kompoty robione są z owoców i jagód przywiezionych z własnego ogrodu lub kupionych na targu. Najpopularniejszy to kompot z jabłek i śliwek, które rosną prawie wszędzie w naszym kraju i nawet jeśli kupujesz na rynku, cena jest bardziej akceptowalna.

Kompot jabłkowy jest uważany za najtańszy, zdrowy i naturalny kompot. Kompot jabłkowy na zimę wykonane z dowolnego rodzaju jabłka, ale lepiej jest używać słodko-kwaśnych jabłek średniej wielkości. Jeśli jabłka są kwaśne, możesz po prostu dodać więcej cukru podczas walcowania. Oto jeden z wielu przepisów na kompot jabłkowy.

kompot na zimuJabłka dobrze opłucz wodą, można je pokroić na kawałki, obrać z nasion lub zakonserwować w całości. Umyj, sterylizuj lub oparz puszki wrzącą wodą i wysusz. Umieść jabłka w słoiku. Przygotuj syrop w ilości 200 gramów cukru na 1 litr wody: zagotuj wodę, wrzuć cukier i ponownie zagotuj. Wymaganą ilość syropu oblicza się na podstawie napełnienia słoików jabłkami. Jabłka polać syropem, przykryć i odstawić na 5 minut. Syrop odcedzić, ponownie zagotować, wlać jabłka, zwinąć, przewrócić, owinąć kocem, aż całkowicie ostygnie. Jeśli dodasz kilka goździków do jabłek, kompot okaże się bardziej aromatyczny..

Pyszne kompot śliwkowy na zimę można przygotować bardzo łatwo i szybko. Aby to zrobić, bierzemy dojrzałe śliwki, najlepiej twarde odmiany - wtedy nie zmiękną w kompocie..

kompot na zimu

Umyte śliwki można umieszczać w słoikach w całości lub uprzednio przekroić na pół i wypestkowane. Umyj, sterylizuj i susz puszki. Śliwki kładziemy w słoikach po wieszaki. Słoiki mogą być używane w różnych rozmiarach, ponieważ nie każda rodzina opanuje na raz kompot z trzylitrowego słoika. Słoiki ze śliwkami zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut. Następnie wlej wodę z puszek do rondla i dodaj cukier w ilości 300 gramów na trzylitrową puszkę, doprowadź syrop do wrzenia i wlej z powrotem do puszek. Jeśli nie ma wystarczającej ilości syropu, dodaj przegotowaną wodę do brzegów słoika. Przykryj wstępnie ugotowaną metalową pokrywką i zwinąć.

kompot na zimu

Zwinięte słoiki odwróć, zawiń w koc i odstaw do ostygnięcia. Pyszne kompot śliwkowy na zimę gotowy!

Możesz urozmaicić kompoty, dodając dowolne inne owoce, jagody, których połączenie da doskonały kompot!


» » Kompot na zimę