Powidła śliwkowe

Co może być lepszego niż niezwykle smaczny, aromatyczny dżem ze śliwek z gorącymi ruskimi naleśnikami. Zarówno dorośli, jak i dzieci polubią takie danie deserowe, wystarczy prawidłowo ugotować dżem, a następnie w zimowe dni Maslenicy z pewnością będziesz zadowolony z delikatnego smaku tego słodkiego, domowego preparatu.

Sezon śliwkowy rozpoczyna się na początku lata, kiedy śliwka wiśni dojrzewa, jednak gotuje śliwkowa rosa - śliwka wiśniowa jest niedopuszczalna. Kwaśny smak tego owocu jest bardziej odpowiedni do robienia sosów i przypraw, a kompot jest z niego gotowany lub dodawany do kompot z cukinii. Śliwki odmian jesiennych znacznie bardziej nadają się do robienia dżemu i dżemu, są bardzo słodkie i nie wymagają dużej ilości cukru do ugotowania, a czasem w ogóle go nie potrzebują. To właśnie z takich owoców jest doskonałe dżem ze śliwek, przepis, który jest przedstawiony poniżej.

niebieskie śliwki

Tak więc do przygotowania tego dżemu używa się niebieskich dojrzałych lub przejrzałych śliwek, które wyróżniają się wysoką zawartością cukru i niską kwasowością. Z przygotowanych, umytych owoców należy usunąć nasiona, włożyć plastry śliwek do aluminiowego naczynia do gotowania, dodać trochę wody i podgrzać na małym ogniu do wstępnego wrzenia. Gotuj, aż utworzy się ciemna, gęsta, jednorodna masa.posiekane śliwki

W drugim etapie gotowania ogień pod naczyniami ze śliwkami należy maksymalnie zwiększyć i ciągle mieszając gotować na nim surowiec śliwkowy przez kolejne 20-25 minut. Następnie należy wyjąć naczynia z ognia, lekko schłodzić powstałą masę na powietrzu i dokładnie przetrzyj przez sito, usuwając resztki skórki.

Następnie ponownie umieść tłuczone ziemniaki w aluminiowej misce do gotowania i postaw na małym ogniu, nie zapominając o ciągłym mieszaniu, aby uniknąć przypalenia dżemu. Tak więc ugotuj wszystko do całkowitego ugotowania, po czym gotowy dżem należy zapakować do wcześniej przygotowanych czystych suchych słoików i pozostawić do ostygnięcia na świeżym powietrzu, w naturalny sposób.

Po ostygnięciu dżemu puszki można zamknąć plastikowymi wieczkami, polietylenem lub grubym papierem i szczelnie owinąć sznurkiem.

słoik dżemu i śliwek

Taki dżem lepiej przechowywać w chłodnej spiżarni obok równie smacznych i zdrowych słodkich preparatów - dżemu jagodowego, dżem gruszkowy i dżemem morelowym.

Nawiasem mówiąc, z takiego dżemu śliwkowego można zrobić bardzo smaczne ptasie mleczko z pokruszonymi orzechami włoskimi.


Zobacz podobne przepisy

» » Powidła śliwkowe