Dżem igłowy z dziką różą i cytryną - przepis na zdrowy preparat na zimę

Do przygotowania leczniczych igieł sosnowych nadają się dowolne igły, nawet igły sosnowe, a nawet igły świerkowe. Ale musisz je zebrać późną jesienią lub zimą. Właśnie wtedy, gdy ruch soku ustaje, w igłach zbiera się maksymalna ilość składników odżywczych..

Składniki: cytrynowy, cukier, igły, jagody dzikiej róży
Czas do zakładki: Zimowy, Spadek

Nie powinieneś obrywać gałęzi z igieł bezpośrednio w lesie. Odetnij kilka świerkowych łap i przynieś je do domu. Natychmiast usuń suche igły, a następnie włóż „łapy” do zlewu i poparz wrzątkiem, razem z gałęziami.

Nie ma potrzeby suszenia igieł, chyba że strząśnij kropelki wody, aby wygodniej Ci było pracować i oderwać igły z gałęzi.Na 2 filiżanki igieł sosnowych:

  • 1,5 litra wody;
  • 1 kg cukru;
  • 1 cytryna;
  • 0,5 szklanki suszonych owoców róży.

Igły należy posiekać. Możesz je przekręcić maszynką do mięsa lub blenderem.

Złożyć posiekane igły do ​​rondla, dodać do niego róży i zalać wrzątkiem (1,5 litra).

Przykryj patelnię pokrywką, zawiń wierzch ręcznikiem i pozostaw igły do ​​zaparzania przez 10-12 godzin.

Złożyć gazę na 2-3 warstwy i odcedzić nalewkę iglastą. Dodaj cukier do odcedzonego naparu, a teraz możesz ugotować dżem z ich igieł. Doprowadź dżem do wrzenia i usuń piankę. Zagotuj dżem na małym ogniu do 1/3 pierwotnej objętości.

Pod koniec gotowania dodaj sok z jednej cytryny. Cytryna usunie gorycz i doda kwaśności. Wlej gorący dżem do słoików i zamknij szczelne pokrywki. Dżem iglasty nie jest wymagający i można go przechowywać nawet w temperaturze pokojowej.

Dżem igłowy jest doskonałym lekarstwem na kaszel, a cytryna i owoce róży, które są jego częścią, pomogą poradzić sobie z wiosennym niedoborem witamin.

Jak zrobić dżem z igieł sosnowych, obejrzyj wideo:


Zobacz podobne przepisy

» » Dżem igłowy z dziką różą i cytryną - przepis na zdrowy preparat na zimę