Mrożony groszek: 4 sposoby zamrażania zielonego groszku na zimę w domu

Okres dojrzewania zielonego groszku przychodzi i mija bardzo szybko. Aby zachować świeży zielony groszek na zimę, możesz go zamrozić. Istnieje kilka sposobów zamrażania groszku w domu. Dzisiaj postaramy się rozważyć je wszystkie..

Składniki: zielony groszek, strąki zielonego groszku
Czas do zakładki: Lato

Odmiany cukru i grochu śnieżnego nadają się do zamrażania w strąkach. Groch cukrowy ma grube strąki, podczas gdy groszek śnieżny jest płaski, z niedojrzałymi nasionami. Oba rodzaje grochu można zamrażać w strąkach..

Groch łuskany

Metody zamrażania zielonego groszku

1. Jak zamrażać zielony groszek na surowo

Najłatwiejszym sposobem na zamrożenie zielonego groszku jest zamrożenie go na świeżo. W tym celu strąki grochu myje się pod bieżącą wodą i suszy na ręczniku. Następnie ziarna są usuwane ze strąków, biorąc tylko jasnozielone nieuszkodzone nasiona. Pozostaje tylko zapakować groszek do worków lub pojemników i wysłać go do zamrażarki.

Mrożony groszek

Należy pamiętać, że przy tej metodzie zamrażania nasiona mogą mieć nieco gorzki smak. Aby tego uniknąć, groch jest poddawany obróbce cieplnej..

Zobacz film z kanału „Smaczny kącik” - Jak zamrozić zielony groszek na zimę

Zobacz film z kanału „Kwiaty u Svetiki” - Zamrażanie zielonego groszku na zimę2. Jak blanszować groszek przed zamrożeniem

Początkowo groch jest łuskany. Do zamrażania wybierane są tylko gęste, jasne i bez oznak zepsucia. Następnie nasiona wkłada się do sitka i opłukuje pod bieżącą wodą. Najlepiej zrobić to kilka razy, za każdym razem zmieniając i ponownie płucząc sito..

Mój groszek

Następnie nasiona grochu należy zanurzać bezpośrednio w durszlaku lub specjalnym płóciennym worku we wrzącej wodzie na nie więcej niż 3 minuty.

Blanszowanie groszku

Po ugotowaniu blanszowany groszek należy natychmiast zanurzyć w lodowatej wodzie. Aby utrzymać wodę w minimalnej temperaturze, kilkadziesiąt kostek lodu zanurza się wstępnie w misce z zimną wodą. Nagłe ostygnięcie zatrzymuje proces gotowania. Ziarna grochu należy wyrzucić do durszlaka i pozostawić do spuszczenia jak największej ilości wody..

Następnie groszek posypuje się płaską powierzchnią i zamraża na kilka godzin. To spowoduje, że zamrażarka będzie krucha. Po lekkim zamrożeniu ziarna wlewa się je do torebki zamrażarki i przechowuje w zamrażarce.

Zamrażanie blanszowanego groszku zachowuje kolor i smak.

Obejrzyj film z kanału „Przydatne wskazówki dotyczące wszystkiego” - Jak zamrażać warzywa bez utraty smaku

3. Jak zamrażać groszek w strąkach

W celu zamrożenia strąków grochu są one wstępnie myte i suszone na ręczniku. Następnie po obu stronach strąka odcina się końce i usuwa twarde podłużne włókna.

Wytnij strąki

Strąki zielonego groszku blanszuje się w taki sam sposób jak ziarna. Jedyną kwestią jest to, że jeśli używasz odmiany groszku śnieżnego, to należy go blanszować nie przez trzy minuty, ale przez jedną.

Po blanszowaniu i schłodzeniu strąków osusz je ręcznikami papierowymi i włóż do toreb lub pojemników..

Strąki grochu

4. Zamrażanie zielonego groszku w foremkach

Innym ciekawym sposobem zamrażania zielonego groszku jest zamrażanie go w tacach na kostki lodu w wodzie lub bulionie..

Aby to zrobić, groch jest usuwany ze strąków, myty, a uszkodzone okazy są usuwane. Umieścić w zamrażarkach lub małych silikonowych formach do pieczenia. Następnie groszek wylewa się wodą lub bulionem, bez dodawania do samej krawędzi form, ponieważ płyn rozszerzający się podczas zamrażania może wyciekać.

Wypełnione formularze są wysyłane do zamrażarki na jeden dzień. Zamrożony lód z zielonym groszkiem wyjmuje się z foremek i przenosi do worków do przechowywania.

Fotografia: Leonard Whistler

Okres trwałości zielonego groszku

Groszek mrożony należy przechowywać w temperaturze -18 ºС nie dłużej niż 9 miesięcy, dlatego zaleca się umieszczenie na zapakowanym wykroju adnotacji o dacie zamrożenia produktu.

Przechowywanie grochu


Zobacz podobne przepisy

» » Mrożony groszek: 4 sposoby zamrażania zielonego groszku na zimę w domu