Groszek w puszkach na zimę

Groszek w puszkach to składnik często spotykany w różnych sałatkach i potrawach. Kupując groszek w puszce w sklepie, oczy wychodzą na różnorodność asortymentu. Jest jednak jedno „Ale”. Słaba konserwacja może być frustrująca. Podczas takich niemiłych niespodzianek w mojej głowie rodzą się myśli o samodzielnej produkcji domowych preparatów. Groch w puszce nie jest wyjątkiem. Gotowanie w domu jest całkiem możliwe. Efektem końcowym jest bardzo smaczny i zawsze gotowy do spożycia produkt, który świetnie nadaje się do sałatek, dodatków do mięs, ryb, makaronów, ziemniaków, a nawet zup. Nie wspominając o korzyściach ekonomicznych.

Zielony groszek w puszkach

Jeśli zdecydujesz się zrobić własny zielony groszek w puszkach w domu, zacznij od przygotowania składników i niezbędnego sprzętu.

Do zbioru nadaje się tylko młody, lekko niedojrzały groszek bez uszkodzeń i plam. Należy go oczyścić ze strąków i dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie należy przygotować sprzęt do konserwowania: słoiki, pokrywki, ciepły koc lub ręcznik, klucz do zamykania pokrywek.

Składniki:

  • 1 kg zielonego groszku w strąkach


Dla solanki:

  • 1 litr wody
  • 1 łyżka cukru
  • 1,5 łyżki soli
  • 1 łyżka deserowa octu 6% w każdym słoiku

Jak zrobić zielony groszek w puszkach w domu

Przygotuj słoiki sterylizując je na parze przez co najmniej 15 minut (lepiej jest wyjąć słoik z pary tuż przed napełnieniem go zawartością). Słoiki półlitrowe są uważane za optymalne, ponieważ sam groszek jest przechowywany otwarty przez stosunkowo krótki czas. Pokrywki z puszek gotujemy również w roztworze sody przez 3 minuty (2 łyżeczki na litr wody), a następnie zalewamy wrzącą wodą.

Przygotuj solankę: w garnku z wodą rozpuść cukier i sól.

Opłucz obrany groszek pod bieżącą wodą. Wkładając rondel, napełnij go zimną wodą. Woda powinna znajdować się nieco powyżej poziomu groszku, postaw rondel na średnim ogniu. Groszek gotować przez 5-20 minut, w zależności od dojrzałości woda powinna praktycznie do tego czasu zagotować.

Przygotowane słoiki posyp zielonym groszkiem, nie dodając 2 cm po brzegi. Dodaj ocet do każdego słoika i zalej gorącą solanką. Jeśli część grochu pękła, spróbuj zebrać ją sterylną łyżką. W przeciwnym razie mogą zmętnić solankę..

Zamknąć puszki wieczkami z cyny i zwinąć specjalną zaklejarką do puszek.

Odwróć puszki do góry nogami, połóż je na ciepłym kocu, przykryj ręcznikiem i ostudź. Ręcznik jest owinięty, aby zapewnić bardziej równomierne chłodzenie.

Uwaga: lepiej zostawić puszki w widocznym miejscu, aby w przypadku pęknięcia szkła lub rozhermetyzowania konserwacji można było od razu podjąć działania.

Słoiki z zielonym groszkiem w puszkach, które są przygotowane według powyższej receptury, przechowuj w chłodnym miejscu - lodówce, piwnicy itp..


Zobacz podobne przepisy

» » Groszek w puszkach na zimę