Preparaty pietruszki na zimę

Najbardziej odporną i trwałą przyprawą, która może wyrosnąć nawet spod warstwy śniegu, jest pietruszka. Ale niestety nasze warunki klimatyczne nie pozwalają na całoroczną uprawę na otwartym polu. Dlatego nawet latem trzeba o nie dbać zbiór pietruszki na zimę. Jest na to kilka metod. Jeśli nie wiesz, jak wypełnić przygotowania zimowe pietruszka, użyj jednego z poniższych niedrogich i prostych przepisów.

Preparaty pietruszki na zimęZamrażanie to dość szybki i łatwy sposób na zachowanie zieleni. Z jego pomocą zachowuje się nie tylko aromat zieleni, ale także zawarte w niej witaminy. Zielone warzywa są wstępnie myte, pozostawione do odsączenia lub wysuszone serwetką. Następnie kroi się go na wygodne kawałki i układa w plastikowych torebkach lub foliowych torebkach i zamraża. W podobny sposób zbiór pietruszki na zimę szczaw, koperek, bazylia, majeranek, koper włoski i tymianek są mrożone. W zamrażarce pietruszkę, podobnie jak inne zioła, można przechowywać przez wiele miesięcy, nie tracąc całkowicie swojego smaku i aromatu.

Preparaty pietruszki na zimę

Innym równie powszechnym sposobem przygotowania pietruszki jest suszenie. Gotowe zbiór czosnku niedźwiedziego na zimę lub inne warzywa o niskiej zawartości soku. Głównym wymogiem konserwacji suszonej pietruszki jest suszenie i dalsze przechowywanie w ciemnym miejscu. Najpierw sortuje się zielenie, usuwa twarde gałązki i zepsute liście. Wybraną pietruszkę myje się pod wodą. Następnie kroi się go jak najmniej (do suszenia w piecu) lub zawiązuje w pęczki (przy suszeniu w zawiesinie). Krojoną pietruszkę układa się na blasze do pieczenia pokrytej cienką warstwą pergaminu i przesyła do wyschnięcia w piekarniku w temperaturze do 500C. W wyższej temperaturze warzywa po prostu stracą swoje właściwości aromatyczne, to znaczy ich olejki eteryczne wyparują. Wypuszczone zielenie są wieszane na świeżym powietrzu w cieniu lub w ciemnym, wentylowanym pomieszczeniu. Suszoną pietruszkę przechowuje się w szczelnie zamkniętych słoikach ceramicznych lub szklanych.

Preparaty pietruszki na zimę

Alternatywny sposób zbiór pietruszki na zimę pojawia się solenie. Przygotowaną zieleninę umieszcza się w sterylizowanych słoikach, posypując warstwy solą, mocno ubijając, aby pojawił się sok. Napełnione słoiki przykrywa się pokrywkami i przechowuje w niskiej temperaturze (około 20C).


Zobacz podobne przepisy

» » Preparaty pietruszki na zimę