Solenie na zimę. Przepisy

Przepisy "Pikle na zimę" pomagać gospodyniom domowym w wypełnianiu jednego z ich głównych obowiązków - zbioru warzyw. Rzeczywiście, w każdej rodzinie zimą, gdy brakuje świeżych warzyw, lubią raczyć się piklami, pomidorami itp. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy cenione słoiki z piklami są dostępne w spiżarni lub w piwnicy. Dlatego latem i jesienią konieczne jest przygotowanie solonych warzyw..

Solenie na zimę. Przepisy

Solenie warzyw na zimę - najpowszechniejsza, prosta i niezawodna metoda konserwowania warzyw przy użyciu zwykłej soli kuchennej. Wpływa korzystnie na smak surowców i zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii, które prowadzą do psucia się warzyw..

Przepisy "Solenie pomidorów na zimę"


Do marynowania bierze się zarówno dojrzałe pomidory, jak i zielone - ale w jednym przepisie z pewnością muszą być obecne warzywa o tym samym stopniu dojrzałości. Zacznijmy od dojrzałych pomidorów. Przed soleniem należy je dokładnie posortować, z wyłączeniem zepsutych warzyw, umyć w zimnej wodzie i, jeśli to możliwe, wysuszyć. Następnie pomidory umieszcza się w odpowiednim pojemniku: emaliowanym wiadrze lub dużym garnku, drewnianej wannie lub beczce. W razie potrzeby pomidory można przełożyć z ziołami (koperkiem, estragonem, majerankiem) i ostrą papryką. Podczas układania pomidorów pojemnik należy okresowo wstrząsać, aby były jak najcieńsze względem siebie.
Następnie pojemnik z pomidorami wlewa się solanką, którą przygotowuje się w następującym stosunku: na 10 litrów przegotowanej schłodzonej wody - 0,7-0,8 kg soli. Warzywa należy całkowicie przykryć solanką. Pojemnik przykrywa się talerzem lub drewnianym kółkiem, a na wierzchu umieszcza się ucisk. Okres fermentacji pomidora wynosi 40-50 dni. W tym czasie będą solone i gotowe do użycia. Pomidory solone są przechowywane tylko w chłodnym miejscu.

Solenie na zimę. Przepisy

Do marynowania zielonych pomidorów na 1 kg brązowych lub niedojrzałych pomidorów potrzebujesz: 0,2 kg selera, 1 marchewka, 50 g czosnku, 1 strąk ostrej papryki. W przypadku solanki na 4 filiżanki (około 1 litra) wody pobiera się 1 łyżkę. sól z górą, 50 g suchego kopru (parasole), 6-8 groszek ziela angielskiego i 2-3 liście laurowe. Do solenia wybiera się małe, twarde pomidory. W każdym z nich wykonuje się nacięcie wzdłużne i wkłada się do niego wypełnienie..
Nadzienie: Umyte i wysuszone warzywa są drobno posiekane nożem. Czosnek obrać i pokroić w plasterki o grubości 2-3 mm. Ostrą paprykę Capsicum kroi się w krążki. Marchewki (jeśli są dodawane podczas solenia) siekamy na małe wiórki lub tarto na koreańską marchewkę. Składniki nadzienia są mieszane.
Zielone pomidory z nadzieniem umieszcza się szczelnie w rondlu, przesuwając między nimi parasole koperkowe. Następnie solankę wlewa się na patelnię, która jest przygotowana w ten sposób. Mierzy się wymaganą objętość wody, doprowadza do wrzenia i umieszcza w wodzie parasole z kopru, soli i ziela angielskiego. Solankę należy gotować przez kilka minut. A kiedy ostygnie do temperatury pokojowej, usuwa się z niego ziele angielskie i liście laurowe i wylewa na pomidory, a zmiękczony koperek układa się na pomidorach.
Na obrabianym przedmiocie umieszcza się talerz z uciskiem, a patelnię umieszcza się w chłodnym miejscu na 3-4 dni. Po zasoleniu zielonych pomidorów należy je przenieść do słoików wraz z koperkiem, wypełnionych solanką, w której osiągną gotowość, i przechowywać w lodówce lub chłodni.


Solenie na zimę. Przepisy

Przepisy "Kiszenie ogórków na zimę"


Do kiszenia ogórków wybieraj świeże, małe warzywa o jasnozielonej, cienkiej skórce. Ogórki do zbioru są sortowane i myte w zimnej wodzie. Dno solonych naczyń (wiadra, garnki, beczki) wyłożone jest liśćmi wiśni, czarnej porzeczki, dębu i chrzanu, koperkiem, estragonem, korzeniami chrzanu, czosnkiem. Ogórki układa się na wierzchu w gęstych rzędach, układając między nimi warstwy przypraw i liści. Do naczyń wlewa się solankę (na 10 litrów wody - 0,6 kg soli). Następnie pojemnik przykrywa się ciasno dopasowanym drewnianym kółkiem lub płaską płytą, na której umieszcza się ucisk. Ogórki zalane solanką należy odstawić na około 3-4 dni w chłodne miejsce. Średnio 10-litrowe wiadro będzie wymagało półfabrykatu: po 50 g kopru, estragonu i chrzanu, pół korzenia chrzanu, 1 główka czosnku, pół strąka ostrej papryki.

Solenie na zimę. Przepisy

Do szybkiego solenia ogórków potrzeba: 2,5 kg ogórków, 150 g parasoli koperkowych, 150 g chleba żytniego, 100 g soli, 2 litry wody. Aby przygotować solankę, sól rozpuszcza się we wrzącej wodzie i schładza. Czubki ogórków są odcięte i nadal można je przeciąć wzdłuż na pół. Parasole z koperkiem i chlebem układa się w słoikach do marynowania, kładzie na nich ogórki i zalewamy schłodzoną solanką. Słoiki przykrywa się nylonowymi nakrętkami i pozostawia do fermentacji w temperaturze pokojowej przez 4 dni. O gotowości solenie w domu ogórki są usuwane do zimnego miejsca.

Solenie na zimę. Przepisy

Przepisy na "soloną kapustę" na zimę


Główki kapusty do marynowania są wybierane zdrowo, bez ospałych i zielonych liści. Widelce drobno siekamy lub siekamy nożem, a posiekaną kapustę miesza się z solą (na 10 kg kapusty - 250 g soli). Na dno naczynia wylewa się cienką warstwę mąki żytniej do solenia kapusty i przykrywa całymi liśćmi kapusty. Posiekaną kapustę szczelnie wkłada się do pojemnika i ponownie przykrywa całymi liśćmi kapusty. Dla smaku możesz dodać do kapusty krążki marchwi lub plasterki jabłka Antonovka. Na obrabianym przedmiocie umieszczana jest płyta z uciskiem.
Kapusta zacznie wydzielać sok, rozpocznie się proces fermentacji i po 2-3 dniach na powierzchni kapusty pojawi się piana. Z biegiem czasu ilość piany wzrośnie, ale stopniowo zniknie. Gdy tylko piana zniknie, kapusta jest sfermentowana i gotowa do użycia. Podczas fermentacji kapusty należy ją 3-4 razy przekłuwać nożem lub długim drewnianym patyczkiem w celu usunięcia powstających w niej gazów. Jeśli na powierzchni zacznie pojawiać się pleśń, należy ją ostrożnie usunąć, a ucisk umyć i odłożyć.

Solenie na zimę. Przepisy

Aby przygotować przepis “Jak solić kapustę na zimę (lekko solone) ”widelce sieka się i zanurza we wrzącej wodzie na 4-5 minut. Następnie kapustę wrzuca się z powrotem do durszlaka lub sita i zalewamy zimną wodą. Następnie należy solić zgodnie z opisem w poprzednim przepisie. A po 5-6 dniach lekko solona kapusta będzie gotowa.

Solenie na zimę. Przepisy

Na zimę solone są również bakłażany, arbuzy, cukinia ... Dość często gospodynie domowe używają i przepis na marynowanie grzybów na zimę. Dzięki całej tej słonej odmianie, w okresie zimowego niedoboru warzyw można doskonale urozmaicić stół. Nawiasem mówiąc, solone warzywa są nie mniej pożądane przez cały rok..
» » Solenie na zimę. Przepisy