Instrukcja technologiczna kiszonych pomidorów

Jednym ze sposobów przechowywania pomidorów do wykorzystania w przyszłości jest marynowanie. Technologia takiego zbioru pomidorów przyczynia się do dłuższego przechowywania produktu dzięki działaniu kwasu (octu lub kwasu cytrynowego) w połączeniu z solą stołową i przyprawami. Niektóre metody obejmują również użycie oleju roślinnego.

Instrukcja technologiczna do marynowania pomidorów

Co to jest marynowanie?

Procedura polega na puszkowaniu pomidorów, gdy kwas działa jako konserwant. W połączeniu z solą, cukrem i przyprawami powstaje marynata, która praktycznie zatrzymuje rozwój bakterii i neutralizuje patogenne środowisko. Zapewnia to długotrwałe przechowywanie marynowanych pomidorów, zarówno w piwnicy, jak i po prostu w lodówce..

Przygotowanie do wytrawiania i selekcji produktówDo marynowania nie można zabrać wszystkich pomidorów, które są pod ręką, należy je posortować. Wybierz świeże owoce tej samej wielkości, dojrzałości i jakości, bez szypułek. Zaleca się unikać stosowania letargicznych, połamanych, popękanych, przejrzałych, uszkodzonych przez szkodniki lub chorych pomidorów. Podczas przygotowywania owoców są myte, czasem krojone, a następnie marynowane na świeżo lub gotowane.

Przygotowanie i pasteryzacja pojemników

Słoiki do marynowania trzeba nie tylko wypłukać, ale dobrze wypłukać sodą oczyszczoną i pozostawić do odsączenia. To samo dotyczy pokrywek. Wszystko powinno być w całości, puszki bez wiórów i pęknięć. Następnie słoiki są płukane gorącą wodą (nie wrzącą wodą!) I sterylizowane parą przez 3-5 minut. Pokrywki cynowe gotuje się przez 2 minuty.

Subtelności i metody tworzenia marynaty

Marynowanie pomidorów można przeprowadzić na zimno i na gorąco. W pierwszej metodzie produkty są wcześniej blanszowane. Metoda gorąca ogranicza zużycie octu.

Procent jedzenia i marynaty wynosi 60/40. Marynaty mogą mieć różne poziomy kwasowości - kwaśne, umiarkowanie kwaśne i lekko kwaśne (w zależności od przepisu). W przypadku słabo kwaśnej pasteryzacji gotowego produktu przed walcowaniem jest to konieczne.

Instrukcja technologiczna pomidorów kiszonych to zestaw i opis czynności, zgodnie z kolejnością ich wykonywania.


» » Instrukcja technologiczna kiszonych pomidorów