Wino z rokitnika w domu: 4 przepisy

Półfabrykaty z rokitnika mają przyjemny aromat i są bardzo przydatne dla organizmu. Z owoców tej jagody powstają dżemy, konfitury, napoje. Bardzo łatwo jest zadowolić przyjaciół i bliskich własnym przygotowanym napojem o niskiej zawartości alkoholu. Domowe wino z rokitnika zachwyci innych swoim niepowtarzalnym smakiem i zapachem.

Wino z rokitnika, prosty przepis

Wino z jagodami rokitnika ma łagodny smak i przyjemny aromat. Napar ma moc do 27 stopni i podawany jest na stole wyłącznie schłodzony.

Składniki:

 • 2 kg cukru
 • 1,5 litra wody
 • 4 kg owoców rokitnika zwyczajnego

Przygotowanie

Jagody rokitnika należy starannie posortować, wszystkie gałęzie usunąć. Następnie należy je umieścić w odpowiednim pojemniku (puszka, słoik, rondel) i dobrze zagnieść. Dodaj cukier do powstałej masy i pozostaw na kilka godzin.

Gdy jagoda wyda sok, wlej 1,5 litra wody, przykryj uszczelką wodną i pozostaw do fermentacji. Jeśli nie ma specjalnej osłony, możesz użyć gumowej rękawicy, w której powinieneś zrobić kilka otworów cienką igłą.

Przygotowanie wina zajmie około dwóch miesięcy. Po spuchnięciu rękawicy należy odcedzić zacier z osadu i wlać go do szklanych butelek. Aby wino nabrało przyjemnego i szlachetnego smaku, należy przez kolejne dwa tygodnie stać w ciemnym miejscu..

Wino z rokitnika

Aromatyczne wino rokitnikowe z drożdżami

Produkcja wina z owoców rokitnika zajmie dużo czasu i wysiłku. Ale rezultatem jest napój bezalkoholowy o przyjemnym aromacie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dojrzałość jagód. Nie powinno być zielone ani zbyt dojrzałe.

Składniki:

 • 1 litr soku z rokitnika zwyczajnego
 • 80 gramów cukru pudru
 • 1,5 litra wody


Przygotowanie

Jagodę należy oczyścić z gruzu. Ale nie musisz go myć: na powierzchni rokitnika są drożdże, które można zmyć. Następnie jagody są przepuszczane przez maszynę do mięsa lub sokowirówkę. Powstały sok należy pozostawić na trzydzieści minut. Następnie ostrożnie wlewa się go do przygotowanej butelki i dodaje 500 gramów cukru i wody.

Czwartego, siódmego i dziesiątego dnia dodaj do butelki 100 gramów cukru pudru. Po około miesiącu fermentacji napar należy przefiltrować do słoików. Gumową rękawiczkę można nosić na szyi, aby kontrolować fermentację. Codziennie konieczne jest wypuszczenie powietrza z butelki. Po pięciu dniach wino należy wlać do butelki bez osadu, szczelnie zamknąć i odstawić w ciemnym miejscu do dalszego przechowywania..

Aby wino było na najwyższym poziomie, należy ściśle przestrzegać kolejności fermentacji. Wina można spróbować dopiero po sześciu miesiącach przechowywania.

Wino rokitnikowe z drożdżami

Jak zrobić wino z rokitnika bez drożdży

Wino z rokitnika zawiera lecznicze olejki i składniki odżywcze. Dlatego domowy napar ma nie tylko doskonały smak, ale także właściwości lecznicze..

Składniki:

 • 1,5 kg rokitnika zwyczajnego
 • 700 gramów cukru pudru
 • 700 mililitrów wody

Przygotowanie

Jagodę należy oczyścić z gruzu i wypłukać w zimnej wodzie. Rokitnik należy dobrze ugnieść wałkiem do ciasta i wlać do trzylitrowego słoika. Dodaj 200 gramów cukru do ciepłej przegotowanej wody i dobrze wymieszaj. Powstały syrop wylewa się na jagody. Słoik należy zamknąć jałową gazą, a zawartość dobrze wymieszać przez cztery dni.

Następnie dodaj 100 gram granulowanego cukru do sfermentowanej masy, dobrze wymieszaj. Na szyjce puszki należy nosić gumową rękawicę. Aby nie rozciągał się do dużego rozmiaru, jest starannie przekłuty w jednym miejscu. Codziennie mieszaj napar drewnianym patyczkiem..

Siódmego i dziesiątego dnia dodaje się kolejne 100 gramów cukru. Jedenastego dnia wino jest dokładnie filtrowane do czystego słoika. Podczas fermentacji napój staje się kwaśny, więc w razie potrzeby można dodać więcej cukru. Wino pozostawia się do fermentacji. Okresowo pojawia się na powierzchni olej z rokitnika, który należy codziennie starannie usuwać.

Przez kilka miesięcy wino co trzy tygodnie jest filtrowane do czystych słoików, smakując na słodycz. Kiedy rękawiczka na szyi przestaje się nadmuchiwać, napar wlewa się do oddzielnych butelek.

Wino z dżemem z rokitnika

Wino z dżemem z rokitnika

Dżem z rokitnika ma specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Ale domowe wino z niego okazuje się miękkie i przyjemne w smaku. Dżem można spożywać świeży lub kandyzowany, ale bez pleśni.

Składniki:

 • 1 kilogram dżemu
 • 2 litry wody

Przygotowanie

Należy wziąć każdy odpowiedni sterylny pojemnik. Niezbędne składniki są w nim mieszane. Najlepiej jest wziąć wodę źródlaną: należy ją ugotować. Musisz wziąć duży pojemnik, ponieważ podczas fermentacji napar podniesie się do góry.

Do słoika dodaje się drożdże winne - zwykłe drożdże chlebowe nie będą działać. Pojemnik zamyka się jałową gazą i umieszcza w ciemnym miejscu. Po dziesięciu dniach wino jest filtrowane.

Na słoiku należy nosić gumową rękawiczkę. Najpierw musi się podnieść, a potem opuścić. Wskazuje to na zakończenie fermentacji. Cały proces trwa około trzech miesięcy. Następnie wino wlewa się do czystych butelek, które należy szczelnie zamknąć i pozostawić w ciemnym miejscu..

Produkcja domowego wina z rokitnika to bardzo żmudna praca. Cały proces trwa kilka miesięcy, a czasem lat. Ale w końcu dostajesz świetne wino stołowe lub półsłodkie..


Zobacz podobne przepisy

» » Wino z rokitnika w domu: 4 przepisy