Dżem bananowy

Wiosną zwykle kończy się konserwacja i zaopatrywanie domu. I ten fakt popycha gospodynie domowe do ugotowania czegoś nowego, aby w oczekiwaniu na świeże zbiory jagód i owoców można było ugasić obudzony wiosną apetyt. A co jest dostępne od świeżego w tym roku? Oczywiście banany! Założymy się, że niewielu słyszało o dżemie bananowym na zimę! A jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie ich zalety (przyjemny smak i delikatny aromat), to ich przygotowanie okaże się wyjątkowe i każdy będzie chciał to ugotować.

Banany od dawna kochają wszyscy, są zdrowe i pożywne. Nasycają nasz organizm błonnikiem, potas pobudzają w organizmie produkcję serotoniny, która poprawia nastrój. Poznawszy wszystkie pozytywne cechy bananów, przygotujmy z nich dżem!

Dżem bananowy

Chcielibyśmy zaproponować Ci jedną z opcji przygotowania przepisu na dżem bananowy. Dla niego będziesz potrzebować:  1. 1 kg dojrzałych bananów,
  2. 0,7 kg cukru pudru (mniej),
  3. 1 łyżeczka kwas cytrynowy,
  4. 200-250 ml wody.

Banany na dżem są wybierane wyjątkowo dojrzałe, ale niezbyt dojrzałe i nie zamieniają się w kleik Przede wszystkim należy je obrać ze skórki i pokroić w krążki o średniej grubości (ok 1 cm cieńsze).

Dżem bananowy

Ponadto, jak we wszystkich podobnych przygotowania zimowe, syrop jest gotowany. Dla niego cukier i woda są łączone w rondelku w powyższych ilościach. Jeśli chcesz zachować naturalny smak banana, możesz zmniejszyć ilość cukru. Rondelek stawiamy na kuchence, a syrop gotuje się na małym ogniu, aż cały cukier się rozpuści, pamiętając o ciągłym mieszaniu. Podczas gotowania banany kroi się w plasterki. Po ich dodaniu należy wyregulować intensywność wrzenia do minimum, czyli dżem bananowy gotować na najniższym ogniu, aby się nie przypalił, ale nie przestawał wrzeć. Podczas gotowania tworzy się piana. Należy go usunąć łyżką cedzakową lub drewnianą łyżką..

Podczas gotowania przepisu „Dżem bananowy” musi być stale mieszany, w przeciwnym razie na pewno się przypali. Gdy tylko dżem nabierze szaro-różowego nalotu lub po prostu zmieni oryginalny, należy dodać do niego kwas cytrynowy. Średnio przysmak bananowy gotuje się przez 40-45 minut. Wtedy okazuje się, że jest praktycznie jednolity i gruby. Jeśli chcesz, aby banany pozostały w kawałkach (zachowały swój kształt), to czas gotowania należy skrócić do 20 minut.Nie zmieni to smaku przepisu i możesz skosztować pojedynczych kawałków i syropu.

Dżem bananowy

Gotowy dżem układa się w wazonie i można go zjeść natychmiast po schłodzeniu. Lub jest pakowany w wysterylizowane słoiki, zamykane pokrywkami i zwinięte. W ten sposób możesz przygotować ciekawą i smaczną bananową ucztę dla swojej rodziny. A jeśli kochasz wszystko, co niezwykłe, koniecznie gotuj i przepis na dżem orzechowy, który może z godnością konkurować z bananem i nie ustępuje mu ani smakiem, ani wysokimi korzyściami.


Zobacz podobne przepisy

» » Dżem bananowy