Jak prawidłowo suszyć banany w domu

Jak suszyć banany

Owoce takie jak banany nie są przysmakiem i są łatwo dostępne niezależnie od pory roku. Po co więc suszyć banany, pytasz. Odpowiedź jest prosta. Suszone i suszone na słońcu banany to pyszny i sycący deser. Zawsze możesz zabrać ze sobą suszone owoce i zjeść z nimi przekąskę w odpowiednim momencie. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak prawidłowo podejść do procesu odwadniania bananów..

Składniki: banan, woda, kwas cytrynowy, sok cytrynowy
Czas do zakładki: Cały rok

Przed suszeniem banany należy opłukać pod bieżącą wodą i obrać.

Jak suszyć banany

Następnie musisz zdecydować, jaki wynik chcesz ostatecznie uzyskać - suszone na słońcu banany lub całkowicie suszone chipsy bananowe. Od tego będzie zależeć sposób, w jaki pokroisz owoce..

W przypadku produktu suszonego banany najlepiej pokroić na duże kawałki. Duże owoce można najpierw przekroić na pół, a następnie każdą połowę na pół. Małe mini banany (Baby Banana) można suszyć w całości.

W przypadku frytek owoce kroi się za pomocą kółek o grubości od 5 do 10 milimetrów.

Jak suszyć bananyAby zapobiec ciemnieniu owoców podczas suszenia, należy je przechowywać przez pewien czas w zakwaszonej wodzie. W tym celu do miski wlewa się 200 mililitrów chłodnej wody i wyciśniętego soku z jednej cytryny. Sok z cytryny można zastąpić 1 łyżeczką kwasu cytrynowego. Plasterki banana umieszcza się w zakwaszonym roztworze na 20 - 30 sekund.

Po tej procedurze owoce układa się w durszlaku i poczekaj, aż nadmiar płynu spłynie tak bardzo, jak to możliwe..

Metody suszenia bananów

W promieniach słońca

Na pierwszy rzut oka najłatwiejszą metodą suszenia jest wykorzystanie ciepła słonecznego, ale w praktyce okazuje się ona najbardziej pracochłonna..

  • Po pierwsze, zmienne warunki pogodowe nie zawsze mogą przyczyniać się do wysokiej jakości suszenia..
  • Po drugie, w nocy paletę bananów należy przynieść do domu i wynieść na świeże powietrze dopiero po stopieniu porannej rosy, w przeciwnym razie jedzenie zamoknie.
  • Po trzecie, banany rozłożone na palecie muszą być niezawodnie chronione przed owadami, które mogą przenosić na nie patogeny..

Czas schnięcia na otwartym słońcu wynosi od 2 do 4 dni. Zależy to głównie od warunków pogodowych i wielkości pokrojonego owocu.

Jak suszyć banany

W piecu

Przygotowane w powyższy sposób banany układa się na tacy pokrytej pergaminem. Aby poprawić wymianę powietrza, papier można w kilku miejscach przekłuć nożem.

Rozgrzej piekarnik do temperatury 60 - 70 stopni i umieść w nim blachę do pieczenia z plastrami. Bardzo ważne jest, aby pozostawić otwarte drzwiczki piekarnika, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Małe plasterki bananów zostaną w pełni ugotowane w ciągu 3 godzin, podczas gdy większe plasterki potrwają znacznie dłużej. Pamiętaj o okresowym obracaniu kawałków owoców, aby wyschły równomiernie..

Obejrzyj film z kanału „Kitchen Show” - Chipsy bananowe - suszone banany z cynamonem. Jak suszyć banany w piekarniku.

W suszarce elektrycznej

Najwygodniejsze jest użycie suszarki elektrycznej, ponieważ otaczające ją powietrze podczas jej pracy nagrzewa się znacznie mniej.

Kawałki owoców układa się na paletach w jednej warstwie, pozostawiając między nimi niewielką odległość, aby uniknąć sklejania. Banany suszy się w temperaturze 60 - 70 ° C przez 10 - 12 godzin. W tym czasie palety wymagają okresowej wymiany. Należy to robić mniej więcej raz na 2 godziny..

Jak suszyć banany

Gotowość owoców ustalana jest indywidualnie. Niektórzy wolą suszone chipsy, inni absolutnie suche chipsy bananowe..

Najważniejsze po wyschnięciu jest wyrównanie wilgotności produktu. Aby to zrobić, suszone owoce układa się z odwadniacza w jednym pojemniku i pozostawia na kilka godzin. W tym czasie wilgoć pozostająca w bananach będzie równomiernie rozprowadzana w bananach..

Obejrzyj film z kanału „Ezidri Master” - Jak zrobić suszone banany w domu?

Jak przechowywać suszone banany

Banany suszone na słońcu należy przechowywać w głównej komorze lodówki w szczelnie zamkniętym pojemniku. W takich warunkach suszone owoce mogą być przechowywane do 1 roku..

Po całkowitym wyschnięciu produkt można przechowywać w temperaturze pokojowej w pojemniku lub plastikowej torbie. Jeśli w pomieszczeniu panuje normalna wilgotność, suche plasterki banana można przechowywać w papierowych torebkach..

Jak suszyć banany


Zobacz podobne przepisy

» » Jak prawidłowo suszyć banany w domu