Kompot z jabłek i śliwekSłowo „kompot” przyszło do nas z Francji. Dosłownie to znaczy - płynne słodkie danie z owoców z cukrem. Dużo łatwiej jest go przygotować niż na przykład sok, a pod względem smaku i korzyści jest prawie taki sam. Kombinacje mogą być bardzo różne. Jeśli podstawą są jabłka, możesz uzupełnić ich smak wiśniami, winogronami, gruszkami i innymi owocami. Jednymi z najbardziej udanych kompozycji smakowych są słodkie jabłka i śliwka Ugorka. Oprócz przyjemnego smaku taki kompot wygląda również bardzo atrakcyjnie..
Na zimę można przygotować pachnący i zdrowy napój. Dlatego dzisiaj proponuję nauczyć się, jak zrobić pyszny kompot jabłkowy i śliwki na zimę w 3-litrowym słoiku.


Składniki na kompot z jabłek i śliwek

Istnieją dwa główne przepisy.
opcja 1
- jabłka 2 kg.
- śliwki 0,5 kg.
- cukier 1 kg.
- skórka z jednej cytryny.
- woda 5 litrów.
Owoce są myte. Jabłka kroi się na ćwiartki, usuwając rdzeń. Podzielić śliwki na pół i wyjąć pestkę. Włożyć do rondla i napełnić wodą. Doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, dodać cukier, zamieszać, aby szybciej się rozpuścił, wlać pokruszoną skórkę z jednej cytryny i wyłączyć ogień. Kompot wlewa się do umytych i wysterylizowanych słoików i uszczelnia. Owoce tracą kształt podczas gotowania, więc nie trzeba ich wkładać do słoików.
Opcja 2
- jabłka 1,5 kg.
- śliwki 300-400 gr.
- cukier 1 szklanka.
Owoce układa się w umytym i wysterylizowanym słoiku o pojemności trzech litrów


włożyć śliwki i jabłka do słoików
Śliwki można układać w całości, a jabłka lepiej pokroić w plasterki


Dodaj cukier
Tutaj również wlewa się cukier


zalać wrzącą wodą
Zalej wrzącą wodą


Kompot z jabłek i śliwek
Odstawić na pół godziny do godziny. Wodę ze słoika wlewa się do rondla, zagotowuje, a jabłka i śliwki ponownie zalewamy syropem. Cukier można zastąpić miodem, tylko trzeba go dodawać nie na początku, ale przed zrolowaniem słoików. Korek i zawiń w koc
Kompot jabłkowo-śliwkowy to pyszny i aromatyczny napój, z którego zimą ucieszą się dorośli i dzieci. Spróbuj też ugotować pysznie kompot jabłkowo-pomarańczowy.
» » Kompot z jabłek i śliwek