Kompot z porzeczkami

Co może być lepszego niż świeżo wyciskany sok owocowy lub jagodowy latem, kiedy natura rozpieszcza nas obfitymi zbiorami i ciepłem. Ale chcę też zaopatrzyć się w witaminy na zimę. I jak najwięcej. Dlatego poniższy przepis na zbiór naturalnego skoncentrowanego kompotu porzeczkowego na zimę z pewnością się przyda. Oczywiście soki są teraz łatwiejsze do kupienia w sklepie. Ale jeśli najbardziej cenisz naturalny produkt, nie bądź zbyt leniwy, aby konserwować słoiki z kompotem porzeczkowym.

Stężony przepis na kompot z porzeczkami do jednego litrowego słoika potrzebne będą następujące składniki:

  1. jagody porzeczkowe;
  2. 0,2 kg granulowanego cukru (lub szklanka bez szkiełka);
  3. przyprawy według uznania (gałka muszkatołowa, cynamon lub goździki).

Kompot z porzeczkamiJak gotować na zimowy kompot z porzeczkami stężony? Jagody porzeczki są zbierane ze szczotek, chore, zwiędłe, pęknięte jagody są sortowane i odrzucane. Po umyciu i wysuszeniu porzeczek. Umyte szklane słoiki wypełnione są posortowanymi porzeczkami. W jednym słoiku możesz umieścić porzeczki różnych odmian i kolorów. Wielokolorowe warstwy wyglądają bardzo ładnie. Banki są wypełnione za 2/3 objętości, a nie mniej.

Następnie słoiki z porzeczkami wlewa się wrzącą wodą. Górne warstwy mają tendencję do pękania. A teraz trzeba pozwolić im parzyć. Po spuszczeniu wody na patelnię dodaje się cukier granulowany w ilości 1 szklanki cukru na 1 litr słoika (nie ma konieczności mierzenia objętości odsączonego płynu). Umieszczono również goździki (pełna 3-litrowa patelnia potrzebuje 6-7 sztuk), 1 łyżeczka. cynamon lub gałka muszkatołowa. Ciecz jest gotowana, ale nie gotowana.

Gdy syrop się gotuje, pokrywki są gotowane. Słoiki są napełniane syropem po samą szyjkę i szybko zwijane pokrywkami. Następnie odwracają się do góry nogami i pozostają w tej pozycji, aż ostygną. Przechowywane kompot z porzeczkami na zimę w chłodnym, ciemnym miejscu, np. na ocieplonym balkonie czy spiżarni - niekoniecznie w lodówce.

Kompot z porzeczkami

Cóż, teraz najważniejsza rzecz: jak zrobić napój ze skoncentrowanego kompotu, niech tak będzie kompot z czarną porzeczką lub kompot z czerwonych porzeczek. Czysty skoncentrowany kompot nie nadaje się do picia, ponieważ jest bardzo słodki i bogaty. Dlatego kompot ze słoików rozcieńcza się przegotowaną wodą według własnego gustu. Nawet 3 dni po otwarciu puszkę można ją rozcieńczyć gorącą wodą, a otwarte puszki przechowywać w lodówce..

Kompot z porzeczkami

Opcjonalnie do przygotowania napoju z kompotu może wyglądać następująco: 1 litr puszki rozcieńcza się 1,5 litra przegotowanej wody w 3-litrowej puszce. Do koncentratu dodaje się również mocną herbatę, uzyskując w ten sposób napój tonizujący. Ogólnie rzecz biorąc, możesz gotować z porzeczkami mieszany kompot na zimę i ciesz się wspaniałym smakiem i aromatem.


» » Kompot z porzeczkami