Marynowane mandarynki na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem

Świąteczny nastrój Nowego Roku zawsze kojarzy nam się z mandarynkami, a dziś sugerujemy, abyś zachował te uczucia przez długi czas. W końcu latem nie można znaleźć mandarynek w ciągu dnia z ogniem, ale będziemy przechowywać kilka jasnych słoików, w upalny dzień otworzymy i zapamiętamy zimę. 

Marynowane mandarynki

Takie przygotowanie jest raczej nietypowe, choćby dlatego, że nie robimy tego na zimę, a wręcz przeciwnie na lato. Jeśli chodzi o smak - bardzo ciekawy, ostry i nietuzinkowy. 

Słodki syrop otula każdy plasterek mandarynki, aromat cynamonu uzupełnia i nadaje potrawie charakterystyczny smak. 

Te mandarynki są po prostu idealne na filiżankę kawy, szklankę lekkiego koktajlu, można je również wykorzystać do pieczenia, ozdabiania lodów. Jeśli jesteś zainteresowany, dołącz do nas.

Składniki:

  • mandarynki - 350 g,

  • przefiltrowana woda - 175 ml,

  • cukier - 150 g,  • cynamon i anyż - 1 szt..,

  • cytryna - 1/2 części.

Marynowane mandarynki

Marynowane mandarynki: przepis

Wybieramy mandarynki średniej wielkości, koniecznie myj sztywną szczotką, wysusz. Obieramy mandarynki ze skórki, staramy się również jak najbardziej usunąć białe włókna, po czym rozkładamy mandarynki na plasterki.

Marynowane mandarynki

Nie wyrzucamy skórki mandarynek, usuwamy jak najwięcej białej warstwy, starając się zostawić prawie skórkę, następnie kroimy w kostkę i suszymy (w suszarce lub piekarniku). Dzięki tym kostkom Twoja herbata lub grzane wino będzie aromatyczne i smaczne..

Marynowane mandarynki

Bierzemy słoiki, wybieramy objętość, która jest dla nas wygodniejsza. Puszki myjemy sodą, a następnie sterylizujemy - na parze lub w piekarniku. 

Jeśli masz kuchenkę mikrofalową, proces ten można wykonać szybko i łatwo - wlej niewielką ilość wody do każdego słoika, wstaw do mikrofalówki, ustaw najwyższą moc, odstaw słoiki na pięć minut. 

Gotujemy pokrywki w wodzie na kuchence, wystarczy pięć minut. Na dno słoika połóż kilka plasterków mandarynki. Przyprawy dodajemy natychmiast po zalaniu wrzątkiem.

Marynowane mandarynki

Teraz całkowicie napełnij słoik pozostałymi mandarynkami.

Marynowane mandarynki

Weź połowę cytryny, uprzednio umytą i wysuszoną. Wyciśnij sok z połowy cytryny bezpośrednio do słoika z mandarynkami i przyprawami.

Marynowane mandarynki

Jednocześnie doprowadzamy czystą wodę do wrzenia, ilość można nieznacznie zwiększyć. Wlej wrzącą wodę do słoików, nałóż pokrywkę, pozostaw na 7-10 minut.

Marynowane mandarynki

Lekko zabarwiony płyn wlej do rondla, dodaj porcję granulowanego cukru. Postaw rondelek na kuchence, gotuj syrop przez około dwie minuty, rozpuszczając kryształki cukru.

Marynowane mandarynki

Gorący słodki syrop włożyć do słoików z gotowanymi na parze kawałkami mandarynki. Ponownie wrzuć pokrywkę. Pamiętaj, aby wykonać dodatkową sterylizację - wrzucamy kawałek szmatki do kadzi lub patelni, stawiamy na nim słoik mandarynek i gorący syrop, wlewamy wodę do kadzi. Jasne półfabrykaty sterylizujemy w ciągu dziesięciu minut.

Marynowane mandarynki

Po upływie określonego czasu ostrożnie wyjmij gorące słoiki z pojemnika. 

Natychmiast zakręcamy puszki wieczkami, jak zwykle, odwracamy je do góry dnem, dodatkowo sterylizując wieczka. W jeden dzień wysyłamy mandarynki do długoterminowego przechowywania do piwnicy lub szafy.

Marynowane mandarynki
Marynowane mandarynki
Marynowane mandarynki
Marynowane mandarynki

Życzę miłego!


Zobacz podobne przepisy

» » Marynowane mandarynki na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem