Dżem ranetki

Niektórzy pamiętają z dzieciństwa niesamowitą dżem jabłkowy babci: złoty, przezroczysty, a jabłka w nim są koniecznie całe, z ogonkami. Taki przysmak nazywa się - dżem ranetka lub niebiańskie jabłka. Okazuje się niesamowicie pyszne! Chcesz ugotować podobne danie dla swojej rodziny? Wtedy idź przed siebie!

Dżem Ranetki

To Przepis na dżem z ranetki jest przeznaczony do jabłek określonego rodzaju lub w najgorszym przypadku wystarczą zwykłe jabłka, ale o średnicy 1,5–3,5 cm. Bardzo ważne jest, aby wszystkie owoce w jednej partii były mniej więcej tej samej wielkości. Dżem Ranetki przygotowuje się w dwóch lub trzech etapach, ale w małych porcjach. Danie smakuje niesamowicie. Wybierając większe owoce (do 3,5 cm średnicy) można otrzymać coś podobnego do marmolady jabłkowej kandyzowanej.

Na dżem jabłkowy potrzebować:

  1. 1 kg jabłek Ranet, Cynamon lub Chińskich;
  2. 1,5 szklanki wody;
  3. 1,2 kg cukru pudru;
  4. ? część łyżeczki kwas cytrynowy.


Jabłka na dżem są w ruchu. Wybrane są tylko nienaruszone, bez tunelu czasoprzestrzennego. Następnie są myte i suszone. Każde jabłko trzeba prawie całkowicie przebić przez rdzeń wykałaczką..

Dżem Ranetki

Przezroczysty syrop gotuje się z wody, cukru pudru i kwasu cytrynowego. Jabłka zanurza się w nim bez wyjmowania z ognia. Nie można mieszać naczynia, w przeciwnym razie owoce się rozpadną. Syrop można polać tylko jabłkami, ostrożnie zbierając go chochlą po brzegach. Czas pieczenia dżemu zależy od wielkości jabłek. Ale średnio gotują się na wolnym ogniu przez około 10 minut..

Zacięcie jest usuwane z ognia. Miskę o tej samej średnicy z rondlem umieszcza się na patelni, do której wkłada się mały ładunek. Dno miski należy zanurzyć w jabłkach i syropie. Teraz dżem pozostaje na jeden dzień.

Dzień później ponownie gotuje się na małym ogniu przez 5-10 minut. Następnie musisz wyjąć największe jabłko z patelni i przeciąć je na pół. Jeśli jest bardzo łatwy do krojenia i wygląda jak marmolada, dżem jest gotowy. Jeśli jabłka nie wchłonęły wystarczającej ilości syropu, należy je odstawić na kolejne 6-7 godzin i ponownie zagotować.

Dżem Ranetki

Skończone pyszne dżemy ranetki wlewa się do puszek na gorąco i zamykanych zakrętkami. Przechowywane dżem jabłkowy w lodówce lub w chłodnej piwnicy.


Zobacz podobne przepisy

» » Dżem ranetki