Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem

Kompot to smaczny i zdrowy napój sporządzony z różnych owoców, jagód, a nawet z dodatkiem aromatycznych ziół. W sezonie letnim najpopularniejsze są jabłka i gruszki. Z tych owoców można zrobić pyszny kompot, zarówno na co dzień, jak i na zimę. Aby przygotować kompot na zimę, musisz używać tylko dojrzałych owoców o jędrnym miąższu. Bardzo dojrzałe owoce nadają się również na co dzień, nawet z drobnymi defektami, które można usunąć przed gotowaniem. Oferujemy przepis na bogatych kompot z jabłek i gruszek. W ciepłym okresie zaleca się schłodzenie go przed użyciem. Lepiej pić ciepło w mroźne zimowe wieczory..

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę

Składniki:

  1. Gruszka 1 kg
  2. Jabłka 500 g
  3. Woda 4 l
  4. Cukier do smaku

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimęPrzede wszystkim przygotuj owoce do użycia. Opłucz, pokrój na cztery połówki, usuń nasiona. Skóry nie można usunąć. 

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę

Zdobądź odpowiedni garnek do gotowania. Ułóż przygotowane owoce. Wlej odpowiednią ilość wody. Wyślij do wysokiego ognia. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Aby uzyskać jaśniejszy kompot, dodaj garść malin lub truskawek. 

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę

Dodaj cukier. Mieszaj, aż się rozpuści i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 5-10 minut. Jeśli owoc jest wystarczająco słodki, można pominąć cukier. Smak, jeśli kwaśność to za mało, dodaj szczyptę kwasu cytrynowego.

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę

Następnie wyłącz ogrzewanie i pozwól mu dobrze zaparzyć, aż całkowicie ostygnie. Gdy kompot ostygnie całkowicie, można go przefiltrować przez gazę, aby usunąć ugotowany owoc. Wlej do butelek i wstaw do lodówki na kilka godzin. Kompot z jabłek i gruszek jest gotowy. Jeśli chcesz przygotować się na zimę, wlej przefiltrowany gorący kompot do sterylnych słoików i szczelnie zamknij sterylną pokrywką, odwróć do góry nogami. 

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę

Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę


» » Kompot jabłkowo-gruszkowy na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem