Kompot - wybór śliwek i gruszek na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem

Aby zimą poczuć smak prawdziwego lata, zdecydowanie warto zadbać o pyszne przetwory owocowe, np. domowy kompot ze śliwek i gruszek. Jak to zrobić poprawnie, opiszemy poniżej w naszym szczegółowym przepisie..

Kompot śliwkowo-gruszkowy na zimę

Tak więc, aby się przygotować kompot na zimę ze śliwek i gruszek, na 1 litrową puszkę będą potrzebne następujące składniki:

- dojrzałe gruszki - 3 sztuki-

- niebieskie śliwki - 7-9 sztuk-

- cukier granulowany - 150 gr.

Kompot - wybór śliwek i gruszek na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem1. Zacznijmy od przygotowania surowców do zakupów. Na kompot wybierzmy dojrzałe, nie zepsute śliwki i gruszki. Dokładnie opłucz owoce pod bieżącą wodą, pozostaw śliwki w całości i pokrój gruszki wzdłuż na cztery części i ostrożnie usuń rdzeń z nasionami.

Kompot śliwkowo-gruszkowy na zimę

2. Następnie zajmiemy się pojemnikami na kompot. Najpierw dobrze wypłucz słoik w gorącej wodzie wraz z łyżką sody oczyszczonej. Następnie przepłukujemy go i koniecznie pasteryzujemy pojemnik na parze.

Możesz to również zrobić za pomocą piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Jeśli używasz tej drugiej metody, wlej trochę czystej wody na dno puszki..

Gdy pojemnik będzie gotowy, napełnij go przygotowanymi owocami, tak aby zajmowały jedną trzecią słoika..

Kompot śliwkowo-gruszkowy na zimę

3. Teraz musimy zagotować czystą wodę i zalać wrzątkiem zawartość słoika. Przykryj słoik pokrywką i odstaw na około pół godziny.

Kompot śliwkowo-gruszkowy na zimę

4. Następnie ostrożnie wlewamy zawartość słoika do rondla iz tego płynu przygotowujemy słodkie nadzienie na kompot. Doprowadź wodę do wrzenia, dodaj do niej cukier, gotuj jeszcze przez kilka minut, a następnie ostrożnie wlej syrop do słoika do samego brzegu (wskazane jest, aby trochę syropu przelewało się).

Następnie szczelnie zamykamy pojemnik wstępnie ugotowaną pokrywką, ostrożnie odwracamy go do góry dnem, sprawdzamy szczelność iw tej pozycji owijamy słoiki ciepłym kocem, aby kompot stopniowo się ochładzał.

Kompot śliwkowo-gruszkowy na zimę


» » Kompot - wybór śliwek i gruszek na zimę: przepis krok po kroku ze zdjęciem