Pięć minut dżemu śliwkowego - prościej nie może być!

Dżem śliwkowy można zrobić na różne sposoby, ale najłatwiej jest zrobić tak zwany dżem pięciominutowy. Wygoda tego przepisu polega na tym, że śliwek nie trzeba obrać i wcierać, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego dżemu. Ponadto, aby przygotować taki blank, nie trzeba czekać, aż owoce zostaną nasycone cukrem i podają sok, co znacznie skraca czas gotowania. Oto jeden z najprostszych przepisów na robienie pięciominutowych powideł śliwkowych.

dżem śliwkowy pięć minut

Wymagane składniki:

  • dojrzałe śliwki
  • woda (2 filiżanki na 1 kg odpływu)
  • cukier (300 gramów na 1 kg)
  • wanilia, cynamon opcjonalnie
  • mały kawałek masła
  • orzechy, czekolada, pomarańcza opcjonalnie

Etapy robienia dżemu śliwkowego pięciominutowego

Wcześniej wysterylizuj i wysusz słoiki, na których ułożysz gotowy dżem.

Posortuj śliwki, aby od razu wyrzucić niedojrzałe lub zepsute owoce. Po usunięciu dobrych owoców z liści i drobnych resztek usuń szypułki i dokładnie opłucz owoce pod bieżącą wodą. Umieść je w durszlaku na kilka minut, aby spuścić wodę. Następnie przekrój owoce na pół, usuwając nasiona (łatwo wypadają za miazgę, jeśli śliwka jest dojrzała). Niedojrzałą lub zbyt dużą śliwkę można pokroić na cztery części. Do gotowania przez pięć minut lepiej nie brać przejrzałych owoców - ugotują się i zmienią dżem i dżem.Włożyć pokrojone śliwki do rondla, posypać cukrem i zalać wodą. Lepiej jest użyć głębokiego pojemnika, aby dżem nie uciekł. Śliwki gotować na dużym ogniu, ciągle mieszając, aby nie sklejały się ani nie przyklejały do ​​boków naczynia. Doprowadź śliwki do wrzenia, ale nie gotuj. Ciągle mieszając masę śliwkową, gotuj owoce w tym stanie przez kolejne pięć minut, aż staną się miękkie. Upewnij się, że dżem się nie zagotuje, ale też nie ostygnie.

Pamiętaj, aby zgarnąć piankę podczas gotowania śliwek. Aby dżem był mniej spieniony, dodaj do niego mały kawałek masła.

Do dżemu można również dodać wanilię lub cynamon, aby wzmocnić jego smak. Ale nie przesadzaj z przyprawami: możesz dodać nie więcej niż łyżkę przypraw na kilogram śliwek, w przeciwnym razie zabiją smak i aromat dżemu.

Gdy śliwki są miękkie, masę można wyjąć z pieca. Poczekaj 10-15 minut, aż gotowy dżem lekko ostygnie i włóż go do słoików. Po zrolowaniu puszek odwróć je, zawiń szmatką i pozostaw do ostygnięcia.

Możesz urozmaicić dżem śliwkowy, dodając podczas gotowania orzechy, czekoladę, a nawet wino. Również bardzo smaczne i aromatyczne połączenie okaże się, jeśli zrobisz powidło śliwkowe z dodatkiem skórki pomarańczy i pomarańczy.

Gotowy pięciominutowy dżem ze śliwek przechowuj w lodówce, piwnicy lub piwnicy, z dala od światła słonecznego. Okres przechowywania powideł śliwkowych wynosi nie więcej niż rok - jeśli w tym czasie nie można było zjeść wszystkich wywarów, można z nich zrobić ciasta lub kompot.


Zobacz podobne przepisy

» » Pięć minut dżemu śliwkowego - prościej nie może być!