Dżem śliwkowy bez pestek

Dżem śliwkowy bez pestek

Jesteśmy teraz w sezonie niebieskiej śliwki. Są w środkowej fazie dojrzewania, jeszcze niezbyt miękkie. Dżem przygotowany na zimę z takich śliwek okaże się całymi plasterkami. Dziś zamieszczam prosty w wykonaniu i sprawdzony rodzinny przepis na węgierską powidełko śliwkowe. Ten domowy dżem ze śliwek niebieskich okazuje się pyszny, delikatny i zachwycająco piękny. Potrzebujemy: niebieski [...]

Składniki: woda, cukier, śliwki

Jesteśmy teraz w sezonie niebieskiej śliwki. Są w środkowej fazie dojrzewania, jeszcze niezbyt miękkie. Dżem przygotowany na zimę z takich śliwek okaże się całymi plasterkami. Dziś zamieszczam prosty w wykonaniu i sprawdzony rodzinny przepis na węgierską powidełko śliwkowe. Ten domowy dżem ze śliwek jest pyszny, delikatny i cudownie piękny..

Potrzebujemy:

  • śliwki niebieskie 1,5 kg (mam odmianę węgierską lub węgorza);
  • cukier 1,2 kg;
  • woda 0,5 szklanki.

Jak zrobić dżem śliwkowy bez pestek

Przygotowanie półfabrykatu zaczynamy od tego, że uzbrojeni w wiadro jedziemy po śliwki samodzielnie lub do najbliższego marketu. Dżem z własnych śliwek, zbierany własnymi rękami, jest zawsze smaczniejszy i zdrowszy, ale niestety nie każdy ma taką możliwość. Niebieskie śliwki należy uwolnić od ogonów i liści. Umyj dokładnie i usuń z każdej kości, przecinając ją na dwie części. Ewentualne wady należy usunąć.Połówki śliwek posypać cukrem pudrem. Możesz zostawić śliwkę w cukrze, aż wypuści sok lub możesz dodać pół szklanki wody, aby natychmiast ją podpalić. Ogień musi być bardzo niski, aby zacięcie się nie paliło.

Dżem śliwkowy bez pestek

Podczas podgrzewania śliwki wypuszczają sok i trafiają do syropu. Wymieszaj śliwki drewnianą szpatułką. Po ugotowaniu gotuj węgierski dżem przez kilka minut (nie więcej niż 5) i wyłącz ogrzewanie. Pozostaw obrabiany przedmiot do całkowitego ostygnięcia (około 3,5 godziny).

Dżem śliwkowy bez pestek

Ponownie wyślij ostudzony dżem do ognia. Gotuj przez 5-7 minut. Następnie wlej przygotowany słoiki.

Węgierskie ćwiartki dżemu śliwkowego

Zamykaj puszki pokrywkami i zwiń specjalnym kluczem. Obróć słoiki z dżemem na podłodze i zawiń je w ciepły koc lub ręcznik.

Węgierskie ćwiartki dżemu śliwkowego

Pozostaw dżem ze śliwek, aż całkowicie ostygnie, a następnie umieść go w ciemnym i zimnym miejscu do długotrwałego przechowywania.

Węgierskie ćwiartki dżemu śliwkowego

Dżem ze śliwek niebieskich okazuje się niesamowity w smaku - z lekką kwaskowatością i bogatym, jasnym kolorem. Doskonale komponuje się z gorącymi napojami: herbatą, kompotem, uzvarem. Dodatkowo węgierski dżem doskonale sprawdza się jako nadzienie do tartego ciasta lub innych wypieków..


Zobacz podobne przepisy

» » Dżem śliwkowy bez pestek