Tkemali ze śliwek classicTkemali - pyszny, ostry sos śliwkowy, pochodzący z Gruzji. Zwykle podawany jest z daniami głównymi, mięsem, drobiem, rybą i oczywiście grillem. Tkemali jest również smaczne z gotowanymi ziemniakami lub jako dodatek do makaronu. Możesz gotować tkemali nie tylko ze śliwek, ale także z cierni lub cierni. Ten sos dobrze smakuje z każdej śliwki.

W końcu tkemali to sos numer jeden. W Gruzji ten sos jest zawsze obecny na co dzień i oczywiście na świątecznym stole. Każda szanująca się gospodyni domowa tworzy tkemali na przyszłość, aby zimą zadowolić siebie i swoją rodzinę. W Rosji zakorzenił się również sos tkemali i przygotowujemy go do przyszłego użytku w dużych porcjach. Oczywiście najlepiej zrobić śliwkę tkemali na zimę według klasycznej receptury ze świeżych owoców, chociaż jeśli masz taką możliwość zamrozić śliwkę w dużych ilościach, dla zdrowia, gotować tkemali w razie potrzeby, przed rozmrożeniem jagód. To przepis na sos z kwaśnych jagód. Twój ulubiony będzie również pyszny domowy sos śliwkowy. Wystarczy raz ugotować.

Aby przygotować tkemali z ternos, będziesz potrzebować:
- ciernie, śliwki lub ciernie - 4 kg.,
- kolendra - duża pęczek,
- przyprawa Khmeli-suneli - 20-30 gr.,
- ostra papryka - do smaku,
- cukier - od 5 do 30 łyżek stołowych (smak),
- sól - 1-2 łyżki.,
- ocet 70% - 1,5 łyżeczki na całą objętość gotowego sosu lub 2-3 łyżki. Ocet 9%.Zbieramy śliwkiZbierz śliwkę (ciernistą śliwkę) z drzewa.Śliwki pokroić w plasterkiUmyj dokładnie i oddziel nasiona od nasion. Czasami kości nie są dobrze usuwane. Aby to zrobić, możesz użyć noża, aby pomóc. Z podanej ilości śliwek otrzymujemy prawie pełny pięciolitrowy rondel z ćwiartkami (pulpa śliwkowa).Gotowanie śliwekŚliwki gotujemy na średnim ogniu przez 40-60 minut. W tym czasie jagody są dobrze ugotowane.Wrzuć posiekaną kolendręNastępnie dodaj posiekaną kolendrę (możesz użyć mrożonej kolendry).Dodaj chmiel-suneliWlej przyprawę Khmeli-suneli.Dodaj sól, cukierPo ugotowaniu jagód dodaj do masy śliwkowej sól i cukier.Dodaj ostrą paprykęDodaj posiekaną ostrą paprykę. I gotuj tkemali przez 30-40 minut.Wrzuć czosnek10-15 minut przed końcem gotowania włożyć starty czosnek do sosu i zagotować.Wlej ocetNastępnie wlej ocet, gotuj tkemali przez kolejne 5-7 minut i gotowe - sos jest całkowicie gotowy.Zmiel blenderemW razie potrzeby można go zmielić blenderem lub pozostawić tak, jak jest z napotkanymi kawałkami śliwki. Tarty sos jest wygodniejszy w podawaniu i stosowaniu..Wrzucanie sosu do słoikówGotowy sos ułóż w sterylnych słoikach.Śliwka tkemaliPyszny, aromatyczny, ostry sos zachwyci całą Twoją rodzinę, od małej po dużą.Sos Tkemali na zimęSmacznego!
Zobacz podobne przepisy

» » Tkemali ze śliwek classic