Suszone owoce jabłkowe

Jabłka to jedne z najpospolitszych owoców na naszych szerokościach geograficznych i nie zawsze można je zachować zimą w takiej postaci, do jakiej jemy je latem. Ponadto nie wszystkie odmiany jabłek nadają się do tak długiego przechowywania i aby zachować wszystkie ich użyteczne właściwości, można skorzystać z prostej metody - suszenia.
Jednym z najprostszych i najczęstszych rodzajów zbioru suszonych jabłek jest suszenie ich na świeżym powietrzu..

W takim przypadku jabłka należy pokroić w grube plasterki i ułożyć cienką warstwą na blasze do pieczenia. W takim przypadku konieczne jest przykrycie ich od góry, na przykład gazą, aby chronić je przed owadami. Warto zaznaczyć, że jabłka należy suszyć na słońcu i zawsze w dobrze wentylowanych warunkach. Jeśli pogoda się pogorszyła, ale jabłka już uschły, zawsze można je suszyć w piekarniku w niskiej temperaturze, aby po prostu wyschły i nie upiekły się..

Jeśli używasz piekarnika jako piekarnika nie zasilanego energią słoneczną, pamiętaj, że początkowa temperatura ogrzewania nie powinna być wysoka. Wynika to z faktu, że zewnętrzne warstwy plasterków bardzo szybko wysychają, a odparowanie wilgoci od wewnątrz będzie utrudnione. Optymalna temperatura na początek to około 50 stopni, a po wysuszeniu można ją podnieść do 70 stopni. Ostateczny etap suszenia należy jeszcze zakończyć w nieco niższej temperaturze, około 60 stopni. Drzwiczki piekarnika nie są całkowicie zamknięte i są okresowo wentylowane w celu usunięcia nadmiaru wilgoci. Ten proces suszenia może zająć około 6 godzin..
» » Suszone owoce jabłkowe