Galaretka z czerwonych porzeczek, galaretka z czarnej porzeczki - przepisy na zimę

Miłośnicy galaretki radują się! Nie trzeba przygotowywać przysmaku z torebek z wieloma szkodliwymi dodatkami i aromatami. Dzięki naturalnym pektynom porzeczki będą doskonałą galaretką na zimę. Do wyboru możesz ugotować go zarówno z czerwonych, jak i czarnych jagód.

Galaretka z czerwonych porzeczek, pyszny przepis na zimę

zhele iz krasnoj smorodiny recept na zimu

Aby przygotować jasnoczerwoną galaretkę z jagód porzeczkowych, potrzebujesz 1 kg jagód i cukru, a także szklanki wody (około 200 ml). Gęstość powstałego przysmaku będzie zależeć od różnorodności porzeczek, ponieważ różnią się one ilością pektyn w swoim składzie. Zaleca się przyjmowanie takich odmian jak Marmeladnitsa, Ogonyok, Gift of Summer, Rose, Valentinovka i innych, w których zawartość pektyny przekracza 7%.

A więc przejdźmy do bezpośredniego gotowania:

  1. Sortujemy jagody i dokładnie spłukujemy je w zimnej wodzie.
  2. Następnie zagotuj przygotowaną szklankę wody i po ugotowaniu wlej umyte porzeczki na patelnię do wody.
  3. Ogrzewamy to wszystko przez około 5 minut, ciągle mieszając jagody i czekając, aż pękną i wypuszczą sok.
  4. Ponieważ porzeczki mają dużo małych kości, które stale utknęły w zębach, lepiej się ich od razu pozbyć. Aby to zrobić, przetrzyj porzeczki przez sito. Powstałe ciasto nie będzie dla nas przydatne, chyba że chcesz zrobić kompot.
  5. Następnie potrzebujesz szerokiej patelni, im szersza, tym lepiej. Powstały sok z jagód wlej do tego rondla, dodaj do niego cukier i po ugotowaniu gotuj przez około 15-20 minut na małym ogniu. Gotujemy tak, aby ledwo się zagotowało - wtedy substancje żelujące pozostaną nienaruszone. Nie musisz przykrywać puli! Nadmiar cieczy powinien wyparować - około jednej trzeciej całej wody.


Gotową galaretkę wystarczy wlać do wcześniej przygotowanych wysterylizowanych pojemników, zwinąć i zawinąć w koc do góry nogami, jak każdy inny wykrój. Następnego dnia galaretka wystarczająco gęstnieje. Chociaż nie powinieneś się denerwować, jeśli zgrubienie nastąpi znacznie później, będzie to zależeć od ilości pektyn w jagodzie..

Galaretka z czarnej porzeczki "Aromatyczna", przepis na zimę

zhele iz chernoj smorodiny recept na zimuAby zrobić galaretkę z czarnej porzeczki na zimę według tego przepisu, bierzemy około 2 kg jagód i 450-500 g granulowanego cukru. Porzeczkę można zastąpić sokiem, wtedy będzie potrzebować około 1 litra. Czarna porzeczka to jedna z najlepszych opcji wykonania galaretki, ponieważ zawiera ogromną ilość naturalnych zagęszczaczy - pektyn.

Gotowanie jagód poprzez mycie ich w zimnej wodzie. Najlepiej wycisnąć sok z porzeczek, ale nie każdy ma sokowirówkę i nie każdy sobie z tym poradzi - bardzo często kości zapychają się i spowalniają cały proces. Wyjściem jest robot kuchenny, w którym jagody są miażdżone, a następnie wysyłane na sito. Masę łatwo przecieramy przez sito lub przeciskamy przez gazę, przesiewając w ten sposób ciasto.

Powstały sok wysyłamy do ognia (można go rozcieńczyć wrzącą wodą około 50 ml na 1 litr soku), doprowadzając do wrzenia. Następnie dodaj cukier do masy i ponownie zagotuj. Jeśli dodano więcej niż wskazana ilość wody, warto podgrzewać sok przez kwadrans, aby nadmiar odparował. Wszystko, galaretka jest gotowa do zatkania. Wlej masę do wysterylizowanych słoików i zamknij.

Powstały galaretowaty dżem porzeczkowy zgęstnieje następnego dnia i zachowa swój smak do zimy. W przeciwieństwie do czerwonej porzeczki galaretka z czarnej jagody okazuje się nie tak przezroczysta, grubsza, ale także bardzo smaczna i aromatyczna!


Zobacz podobne przepisy

» » Galaretka z czerwonych porzeczek, galaretka z czarnej porzeczki - przepisy na zimę