Śliwki lub suszone śliwki - jak zrobić suszone śliwki w domu.

Śliwki lub suszone śliwki

Do przygotowania śliwek w domu nadają się odmiany śliwek „węgierskie” - włoskie węgierskie, azhansk, fioletowe. Są to śliwki duże, łatwo oddzielające się od pestki, zawierające dużo miąższu i mało soku, o słodkim smaku. Śliwki są zasadniczo suszonymi śliwkami. Spożywanie ich w pożywieniu może poprawić trawienie, znormalizować ciśnienie krwi, wzmocnić układ nerwowy.

Składniki: śliwki, Soda

Do gotowania 1 kg śliwek potrzeba 4-4,5 kg śliwek.

Bierzemy owoce dojrzałe, duże, ale nie miękkie. Im są większe, tym smaczniejsze są suszone śliwki..Sortujemy śliwki, myjemy, odrywamy łodygi.

Można suszyć nasionami lub usuwać.

Aby śliwki wyschły szybciej, zanurz je we wrzącej wodzie z sodą oczyszczoną na pół minuty. Aby uzyskać rozwiązanie, bierzemy 1 litr wody i 1 łyżkę. łyżka sody.

Zanurz blanszowane śliwki w zimnej wodzie i spłucz. Jeśli zrobimy wszystko poprawnie, to wygląd drenu powinien być popękany, aby wilgoć szybciej odparowała.

Jak suszyć śliwki na zimę.

Po wykonanych zabiegach suszymy trochę owoce na powietrzu, układamy w jednej warstwie na płaskiej powierzchni i wyprowadzamy na słońce. Wybierz miejsce bez cienia, aby słońce świeciło jak najdłużej. Śliwki suszymy na słońcu przez 5 dni, codziennie mieszamy, aby nie spleśniały.

Po wyschnięciu śliwki odkładamy je w cieniu i suszymy przez kolejne 3-4 dni.

Śliwki można również suszyć w piekarniku, suszarce elektrycznej, rosyjskim piecu. W ten sposób szybciej schną - 12 godzin i śliwki są gotowe.

Gotowość suszonych śliwek jest określana wizualnie. Nie powinien być suchy, ale miękki i elastyczny.

Jak przechowywać suszone śliwki w domu.

Śliwki lub suszone śliwki

Przechowuj suszone śliwki w suchym, wentylowanym pomieszczeniu w szczelnie zamkniętych puszkach lub blaszanych pudełkach w spiżarni lub nawet na balkonie, jeśli nie dopadnie tam deszcz..

Śliwki nadają potrawom niepowtarzalny wędzony smak. Świetnie komponuje się z mięsem, faszerowanym kurczakiem i kaczką, dodaje się do sałatek. Desery, lody, ciasta też nie mogą obejść się bez suszonych śliwek. Z niecierpliwością czekam na Twoje doświadczenie w suszeniu śliwek.


» » Śliwki lub suszone śliwki - jak zrobić suszone śliwki w domu.