Przycinanie malin jesienią: instrukcje krok po kroku ze zdjęciem

Cięcie malin jesienią

przycinanie malin jesienią

Obfite zbiory jagód na Twojej stronie to marzenie każdego mieszkańca lata. Ale tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że krzewy jagodowe rodzą się „same” i nie ma potrzeby o nie dbać. W rzeczywistości krzewy malin są bardziej kapryśne niż drzewa owocowe i wiele upraw warzyw! Należy je sadzić w specjalnych skrzynkach (aby nie wyrosły korzenie), z czasem przerzedzać, obficie podlewać, a nawet od czasu do czasu skracać same gałęzie. O tym, czym jest przycinanie malin jesienią i jak prawidłowo je wykonać - nasza publikacja.

Po co przycinać maliny?


Początkujący mieszkańcy lata czasami nie wiedzą nawet, czego się złapać, aby poprawić plonowanie krzewów malin. Wydaje się, że sadzili sadzonki w słonecznym miejscu, regularnie podlewali i żałośnie garść jagód na cały sezon. Ale główna zasada uprawy malin brzmi tak: świeże gałęzie najlepiej owocują. To znaczy te gałęzie, które rosną na krzewach wiosną, a nie te, które zostały z poprzedniego sezonu.Nowe rzęsy malinowe rosną najaktywniej po przycięciu, dlatego należy mieć czas na ich spożytkowanie, przed wiosennym sezonem wegetacyjnym. Idealny czas na tę jesień to jesień, kiedy krzewy malin (nawet późne, powtarzające się) już nie kwitną, nie owocują i przygotowują się na zimowy sen.

przycinanie malin jesienią

Jak przycinać powtarzające się maliny jesienią?


Najpierw upewnij się, że powtarzający się krzew malinowy (ten, który owocuje dwa razy w sezonie) już przestał owocować i zaczął przygotowywać się do zimy. Jeśli jego liście stały się żółte, a gałęzie z zielonego stały się brązowe lub czerwonawe, to nadszedł czas!

Maliny kroimy nożycami na wysokości ok. 10 cm od ziemi. Jeśli gałąź pozostanie krótsza, krzew może zamarznąć zimą i po prostu się zepsuć. Jeśli zostawisz łodygę zbyt długo, przycinanie może nie wpłynąć na krzew malin: nie da to dobrych zbiorów w przyszłym roku.

 To samo można powiedzieć o przycinaniu selektywnym, kiedy niektóre rzęsy są skracane, a niektóre dłuższe: najskuteczniejszą opcją jest „przycięcie” wszystkich gałązek malin o 10 cm.

przycinanie malin jesienią

Krzewy malin należy koniecznie przycinać rękawiczkami ogrodniczymi: pomogą one ochronić dłonie przed kolczastymi cierniami podczas samego zabiegu i gdy nosisz całą wiązkę ściętych gałęzi do „utylizacji”.

przycinanie malin jesienią

Jeśli na Twojej stronie rosną tylko powtarzające się maliny, zapamiętanie „nauki” o przycinaniu nie jest wcale trudne: wystarczy odciąć wszystkie sadzonki jesienią, pozostawiając tylko takie „grzywki” jak na zdjęciu.

przycinanie malin jesienią

Jak ciąć zwykłe maliny jesienią?

Cóż, przy zwykłych malinach, które owocują raz w sezonie, trzeba będzie jeszcze trochę majstrować. Faktem jest, że w takich krzewach występują różne pędy - świeże (zielone, nierozgałęzione) i zeszłoroczne (ciemne, rozgałęzione). Zeszłorocznych pędów jest mało przydatnych, dlatego należy je odciąć natychmiast po zakończeniu owocowania. Młode pędy należy pozostawić na następny rok, a po sezonie obciąć..

Dlatego drzewo malinowe, składające się z regularnych krzewów, powinno być jesienią przerzedzone, ale nie całkowicie odcięte. Przycinanie malin jesienią to dodatkowe zadanie dla letniego mieszkańca, ale dla dobrego zbioru czasu i wysiłku!


Zobacz podobne przepisy

» » Przycinanie malin jesienią: instrukcje krok po kroku ze zdjęciem